bugün

an itibari ile istanbul semalarında lapa lapa yağan su türevi
genelde kar yağmadan önce yağmur yağdığı için tutmayacak olan kardır. *
(bkz: istanbulda kar yağsa trabzonda uşiyurum)**
yarın ( 10.12.2010 ) olma ihtimali yüksek olan durum.

meteoroloji uyarıyormuş, tabi eğer tahminleri tutarsa.
pencerelere çıkmama sebep olup, beni hayal kırıklığına uğratmış iki kelimedir.
(bkz: nerede kar)
Kocaeline yağsade diye özlemle beklediğimiz hava olayıdır. istanbul bu sene bayağı nasiplenmiştir kardan.
(bkz: 26 şubat 2011 götümde sivilce çıkması)
an itibariyle mecidiyeköy'de biraz serpiştirmektedir.
Haber bültenleri fırtınayı, karı, buzu yüklenip kapımıza gelen kışın kentleri nasıl esir aldığını anlatıyor.Kimse evinden çıkmasın diye anonslar geçiliyor.Nükleer savaş ilan edilmiş gibi konuşuyor spiker. Hep eve davet var. Bir deli çıksa, Herkes sokağa, kartopu oynamaya çıksın! emri verse ne güzel olurdu. Baudelairein deyişiyle evin içtenliğini artırıyor kış. Baudelaire soruyor: Güzel bir konut kışın şiirselliğini daha da artırmaz mı?
Bilmiyorum Baudelaire! Konutlarımız eskisi gibi güzel değil. Senden sonra epeyce modernleştik. Kartpostallarda gördüğümüz ve senin tarif ettiğin çatısından buzlar asılmış ahşap ev falan kalmadı artık. Dolayısıyla, kışın şiiri sadece Gaston Bachelard'a göre değil, bana göre de Her şeyin farklılaştığı, çoğaldığı duygular! Kışın yedekte tuttuğu içtenlikler ve içtenlikle kuşandığımız incelikler galiba. Yahya Kemal'in Kar Musikilerişiiri uzaktan uzağa kendini söyletiyor burada:Bin yıldan uzun bir gecenin bestesidir bu / Bin yıl sürecek zannedilen kar sesidir bu. nurdal durmuş
link
lastiklere zincir takacağına halat bağlayıp, halatın dingile sarılmasıyla yolda kalıp trafiği tıkayan kamyon. az aşağısındaysa minibüsün içinde rampadan çıkabilsin diye içinde tepinen yolcular. gözünü seveyim büyükşehir..
ilk defa oluyormuş gibi davranılan durumdur. az bişey sakin olabilseler oysa ki adam gibi yağıp romantik romantik duracak mübarek ağaçta.
budur.

http://galeri.uludagsozluk.com/g/istanbul-da-kar/
makatından kan aldığım bit yavrularının abuk sabuk fotoğraflar paylaşmasına ve 2bin yıldır ilk defa görüyor gibi tepki vermelerine sebep olan hadise. kıçı donuyor milletin, kömür gaz derken anası ağlıyor.dağılın lan. kardan adam kadar sokarım.dedirten istanbul da kar.
yağması mevsim gereğinden ziyade meteor çarpmış etkisi yaratandır. sanırsın ilk defa oluyor.
elektrik kesintileri, trafik, metro, metrobüs çilesi ile birlikte şunu anladım: meğer biz her sene kar yağabileceğini unutuyormuşuz, ya da aslında tarih boyunca bu memlekete hiç kar yağmamış, meteoroloji falan hep yalan şeylermiş. her sene yılın ilk kar yağışında insanlıktan çıkmamız gerekiyormuş. bi de bak ama ne güzel, her yer bembeyaz demiyorlar mı... ben hayattan tiksindim ne beyazı neresi güzel!!!
kafa siken kardır. yağacak, her an yağabilir, yağdı yağacak, akşam üstü yağacak, 5 gibi kesin yağacak, aha yağıyo, yok lan kar değilmiş ama yağar yani falan filan derken el birliğiyle yağdırdığımız kardır!

istanbullular olarak ne meraklıymışız "karı" görmeye arkadaş!
bir sibirya da kar değildir.
kar varken görmek istediğim halidir.
bu saba itibariyle yüz felci geçirmeye sebebiyet verebilecek denli sert yağmaya başlamıştır. daha ilk damlaları düşünce köprüde 13 araç üşenmeden birbirine girmiş trafiği kilit etmiş. muhtemelen akşam da 3 saat trafikte kalacağız.Böyle muhteşem bir doğa olayı istanbul da ancak eziyet olarak yaşanabilir.
kar gelmiş hoş gelmiş.
Ciddi ciddi yağıyor.
Dışarıda durmak bile mucize ki nerede kaldı sigara içmek. Götüm dondu lan!
Okulların tatil edildi. Ertesi sabahda kar yağısı durdu. Haberlerde hep aynı sıklıkta gördüğümüz karın çilesi bir tarafda da cocukların neşesi bıkamdılar aynı şekil haber yapmaktan. Bir de hemen Akoma bağlanılır bilgi alınır.
En büyük işkencelerin sebebi. 3 saattir yollardayım, bir hususi araç bir taksi ve şuan minibüsteyim. Adım adım ilerliyoruz, yollar kapalı ve bir tane bile belediye aracı göremedim.

Kaderine terkedilmiş zavallı vatandaş. Belediye başkanı herşeye hazırız derken evindeki hazırlıkları kastetti sanırım. Şömine tv sıcak yemekler..
An itibari ile yağmurla karışık gördüğümüz yağış tipi, umarım yılbaşında da yağar.
ben dışarıdayken yağma üstadım mümkünse..
Ankara da neden yağmıyor diye iç geçirme sebebim.