bugün

kişide özgüveni azaltan durumlar özgüven eksikliğine sebep olur.
aldatılmak.
(bkz: sürekli tenkit edilerek büyüyen çocuk)
bilinen en önemli sebep budur.
(bkz: donanım delikanlılığında kariyer yapmak)
Yeterli özgüvenin olmamasının sebepleridir. Iyi bir ailenin olmaması.
dıs görünüşteki yetersizlik, parasızlık, önyargılar ve korkular diye giden durum. yenmenin tek yolu kendini kabul edip ona göre yasamaktır. böyle insanlar genelde kendilerini toplumdan soyutlama yoluyla kacmaya calıssalar da aslında tam tersini yaparak mutlu olabilirler.
Kisinin sorunlari ile yuzlestigi andan itibaren gececektir.
yeteneksiz ve SOSYAL Açıdan bilgisiz olmak.
KiLODUR. benim sebebim budur.
babasız büyümek. gerçekten yetim olmak adamın amına koyuyor hayata karşı.
özgüven modern dünyanın dayattığı koca bir balondur. özgüven konu konudur, mesela ben çok güzel penaltı atarım, topun başına geçtğimde kendimden zerre şüphe etmem. ama gel el becerisi gerektiren bir şey yap deseler, yanaşmam bile, yapamam biliyorum. ama bunların kastettiği özgüven ne, sosyal özgüven? çünkü bu vahşi dünya neye ihtiyaç duyuyor, arsız insana, nasıl pazarlanıyor bu arsızlık, girişimci ruh olarak. siktir lan.
ailenin çocukluktan beri takındığı tavırdır. ne parasızlık ne de tiptir.
Burnun cirkin olmasıdır.
paradır para. Para demek kendine güvenmek demektir.
Başarısız olmaktır, çirkin olmaktır.
kişilik bozukluğu, mitomani, paranoya vb. psikolojik nedenlerdir çoğunlukla, neticede obsesyondur ana sebep.
muhtemelen çocukken yaşadığı bir olaydan kaynaklanır.
Kendini dîger insanlarla kiyaslayîp icinde tasidigin cevherin farkina varamamak.
Biz kendimizi takdir edip sevmezsek diger insanlar neden sevsin.
Kendine inanci eksik olan insanin ozguvenide eksiktir
cesurca yasamak lazim.
korku en büyük sebebi budur .
kendine inanmamaktan kaynaklanmaktadır.
korkmak bir sebep oluşturabilir. ya da eksiklik hissi. bunun temelinde de aslında bir korku gözlemlenebilir. hata yapma kokusu temel olarak altta yatan korkudur sosyal fobide mesela. sosyal fobilerin çoğunluğu özgüven eksikliğinden kaynaklı gibi dursa da aslında. çoğu fobisi olan şahısın fobisinin altında korku yatar. bu bir özgüven eksikliği gibi gözükse de tam olarak bu sebepten kaynaklanmaz ve bir çeşit tssb travma sonrası stres bozukluğu olabilir. özgüven eksikliği tssb sırasında da çıkabilir.
tek bi sebebi vardir bunun para. paranin bile satin alamayacagi birseymidir bu ozguven. evet aslinda parayla bile satin alamayiz. ozguven yoksa yoktur, siksen kazanamazsin bunu. misal cirkin ve ezik biri oldugunu dusunuyosun, istedigin kadar zengin ol yinede bu psikolojiden cikamazsin. parayi kullanarak bundan kacabilirsin ama kurtulamazsin. kacmak, en azindan bi sekilde rahatlamaktir derseniz, o da dogrudur.
daha önce edinilmiş başarısız neticeler.
kendini başkası ile kıyaslamaktır.
Ailelerin aşırı korumacı tutumu en başta geliyor.