bugün

erkek illa ki yavşayacaktır. bunun için yavşamaya iltifat ile başlar. aradaki çizgide yavşamanın başlangıç çizgisidir.
iltifatta karşı tarafın ruhuna dokunursun, yavşaklıkta kovulursun bu kadar.
romantik bir yemeğin ardından birşeyler içmek için eve gelinir. yan yana oturulur. sohbet muhabbet hoştur. sonra hafif bir sessizlik olur. gözler birbirine kenetlenir. işte o anda;

'çok tatlısın' dersen bu iltifat olur.
'seni becermek istiyorum' dersen bunun adı yavşaklık hatta ayılık olur.

aslında o anda söylenen bu iki cümlenin de aynı anlama geldiğini herkes bilir...
iltifatı herkes beceremez. nesneldir biraz, kendine pay biçmeden, sadece kavram olarak söylenir. örneğin "güzelsin" gibi.. ama yavşamak hayvani arzuları bastıramayıp karşıdaki insanı sesli olarak arzulamaktır.
iltifat: bir kız için söylenebilecek güzel sözlerdir.
yavşamak: bu sözleri olabildi kadar abartmaktır.
birinde insan yavşadığını kabul etmektedir. o yüzden hayali bir çizgidir.
türk kızlarında ve erkeklerinde olmayan çizgidir.erkek iltifat etmiştir dakat kız anlamaz.anlayan kız olur fakat erkek beceremez yavşar.biz türkler arasında az bulunur kombinasyondur.
(bkz: seninle birlikte olmak isterdim ama çok güzelsin)
aşılması durumu kan deveranının o anda vücudun hangi bölgesinde yoğun olduğuna göre ortaya çıkan çizgidir.
(bkz: kedi canını senin)'in hangi tarafında olduğunu merak ettiğim çizgidir.
çziginin iki tarafında da tokat yeme riskinin bulunduğu tehlikeli bir oyundur.
karşı tarafın algısında olan çizgidir. karşı taraf size karşı meyilli ise aynı kelimeyi iltifat olarak anlar değilse yavşama.bu kadar basit.yoksa zaten iltifat=yavşamadır.
-çok güzel gözleriniz var .

+çok güzel gözleriniz var sabaha kadar bakabilirim.
göze çarpan güzelliği uygun bir dille söze vurmak iltifattır.
iltifat etmek için iltifat etmek yavşamaktır.
aradaki ince çizgi tamamen iltifatın amacına yöneliktir.
iltifat etmek ciddiyet ister.
cidden o insanın gözlerini güzel buluyorsanız söylediğiniz güzel sözler birer iltifat'tır.

yavşamak bildiğimiz yavşaklıkır.
iltifat- gerçekten de çok hoşsunuz.
yavşama- ben böyle güzellik görmedim.
iltifat- boş zamanın olursa ve sende arzu edersen, bir şeyler yapalım bir gün.
yavşama- bugün bir şeyler yapsak ya.
iltifat- sizinle sanki bir yerde karşılaşmış gibi hissediyorum kendimi.
yavşama- sizinle karşılaşmış olamayız, böyle güzelliği bir görsem bir daha unutamam.
bir iş yemeğinden zengin adam- çok güzel bir eşiniz var, çok şanslısınız.
vedri- teşekkür ederim.

kahvedeki askıcı nusret- abi lokum gibi bir eşin var, çok ballısınız.
vedri- ananı s.kerim gavatmıyıkk laa ne piçimm konuşuyon sen!! (tüküre tüküre)
yavşama, iltifatın dozunun kaçmış halidir.
Karşınızdakinin kim olduğuyla ilgilidir efendim.Sevdiğiniz biriyse ne derse desin iltifat ediyor diye algılanır,yok kıl oldugunuz biriyse yavşıyor diye düşünülür.
eğer karşınızdaki hatun çirkin de olsaydı yine de aynı cümleyi kuracak olsaydınız, bu bir iltifattır. aksi taktirde yavşamadır.
iltifat
-pardon burası boşmu?

+hmm evet boş

-şey acaba sizi bir yerde gördümmü hatırlar gibiyim? yok hayır bu güzelliği görseydim hatırlardım.

yavşama

boş olup olmadığını sormadan oturulur ve şu cümle ağızdan çıkar.

-o kadar hoşsunuz ki sizinle uygunsuz bir pozisyonda yakalanmak isterdim
çok güzel olmuşsun deyip geri kalan hiç bişeyi dinlemeden iplemeden işine bakmaktır.
iltifat ile sözlü taciz arasındaki çizgiden daha ince.
yavşama bi erkek için özgüven patlamasıdır. kendine aşırı güvenen erkek yavşar. iticidir. haddi bildirilir.

iltifat kendine güvenen er kişinin işidir. konuşmanın sınırını belirler. hayranlık uyandırır. sevilir o.
yavşama doğrudan cinsel çağrışım hissetticek düzeydeki söz ve tavırlar ile yapılır. yani bel altı vurulur. iltifatta ise bu durum söz konusu olmayabilir. iltifat kibar ve oturaklı bir üslupla yapılır, yavşama sulu bir şekilde. evet, bu kadar basittir.
bu ince çizgi yapıldığı yer ve zamana göre de kırılganlık gösterebilir tabii.