bugün

bir an önce cebeciden taşınması gereken fakülte gitseler de huzur bulsak.
teorik dersleri seçim ekranına yerleştirip öğrencilere dayayan okul. işte bu noktada üniversite öğrencisi olma bilinciniz devreye girmelidir ki "teorik ders veriyolar yaa" diye zırlamayın. nasıl mı? gidip bilgiyi kapmak için kıçınızı yırtın. kimse iki politika dersi arasında kafeteryada tavla oynayan adamın eline 20.000 tl değerindeki kamerayı vermez. gidip öğrenmek için çaba göstermeniz lazım. farz-ı misal me gusta reji denilen şeyin temel işlerine daha ikinci sınıfta uygulamalı olarak hakim olmuştur. ben de bilirdim "teorik burası hep yua" diye ağlamayı.

bu arada google'a adını yazdığımızda biber gazları, polisler, teröristler çıkardı şimdi ise okulla alakalı bilgiler, etkinlikler çıkıyor ki bu daha başlangıç. okulun imajı yenilenmekte ve bu daha başlangıç kanımca.

(bkz: ankara üniversitesi iletişim fakültesi)
https://twitter.com/ilefoto
https://twitter.com/ileffilm
https://twitter.com/GorunumGzt
https://twitter.com/RadyoSesilef
https://twitter.com/auilef
ilef candır.
öğrencilerinin mezun olduktan sonra işsiz olduklarını söylemek için çok kibar bir yol geliştirdiği fakültemsi okuldur. işsizim demek yerine "grafik tasarımcıyım" der kendileri.
tercih ettiğim güne, her saniye lanetler yağdırdığım okul. ulan gazi neden puanını yükselttin ki.
Teori üzerine her şeyi öğrenirken pratiğinizin 0 olacağı "kulis"i ile ünlü canım okulum.
eğitim kalitesi vasat düzeyde olan; girdiğiniz amfimsi 300 kişilik sınıflarda, sadece önünüzde insanın kafasının arka kısmını detaylı bir şekilde görebileceğiniz, bunun yanı sıra berbat ses sistemleriyle meşhur üniversite. zannımca gölbaşına taşınması (hacettepe yahut odtü gibi bir kampüs, ayrı bir şehir havası oluşturulursa) öğrencileri açısında oldukça hayırlı bir iş olacaktır. ancak buna karşıt duran binlerce öğrencisi bulunmaktadır. bilim yuvasında bulunduğunun farkında olmayan öğrencileri, gölbaşını uzaklıktan dolayı çilebaşı olarak addederken; eğitim kalitesinin artacağını hiç ama hiç göz önünde bulundurmamaktadır. boş arazinin ortasında sosyallikten uzak bir üniversitemsi kimse istemez şüphesiz. fakat gözü kapalı, gölbaşına hayır demekle bilinçsizce bir davranışta bulunulmaktadır.

başka bir bakış açısıyla ilef, cebecide eski sarmaşıklı binalar arasında sıkışıp kalmış, öğrencilerinin zor şartlar altında okumaya çalıştığı okuludur. Aynı zamanda bu ülkeye ve bilime çok şey kazandırmış, bilim insanları olmuştur.

(bkz: Ahmet Taner Kışlalı)
(bkz: Erol Mutlu)
(bkz: Muammer Aksoy)
(bkz: Ünsal Oskay)
ilef üzerine binlerce tanım yapılabilir. gerçekten çok yönlü bir okuldur. ancak; türkiye'nin en iyi iletişim fakülteleri listesinde yerini ne kadar alır bilinmez. çünkü; hala doğru düzgün bir amfisi bulunmamaktadır. 300 kişilik sınıflarda ve kötü hoparlörlerle ders dinlemeye çalışırsınız, boşuna. cebecinin ortasında sürekli bir çatışma içine atmak istiyorsanız kendinizi ilef'e bekleniyorsunuz.
cebeci kampüsünün en kıyak fakültesi, çimde güneşlenme keyfi ve bir çok eğlencenin mekanı..
(bkz: radyo ilef)
(bkz: fm 91)
ah ne de güzel parçalar çalarlar.
gölbaşı'na taşınmayacağı açıklanan okulum.korkulu bekleyiş, mutlu sonla bitmiştir.
dekanı yüce insan eser köker olan fakültedir.
--spoiler--
Bugün fakültemiz Ankara Üniversitesi Rektörü Sn. Cemal TALUĞ'un katılımlarıyla gerçekleştirilen Fakültemizin Akademik Kurulunda çok güzel gelişmeler oldu. Şehir efsanesi haline dönen Fakültemizin Gölbaşına taşınması konusunda Rektörümüz "Hocalarım gitmek istemiyorsa, öğrenciler gitmek istemiyorsa, memurlar gitmek istemiyorsa ben rektör olduğum sürece iletişim Fakültesi Cebecide kalacaktır." dedi. Gözümüz aydın.
--spoiler--
radyosu bitmiş olan fakülte. türkiye nin en büyük iletişim fakültesi olan ilef in utanç resmi. öğrencilerin program yapmasına müsade etmeyen, devlet daireleri gibi kendi kendine çalışan bir çark. ikinci sınıf jazz müzik, 70 ler pop, biraz klasik müzik... utanıyorum.
mükemmel bir radyoya sahip fakülte. mükemmel. hatta mükemmel ötesi. muhteşem bile az. harikulade!

(bkz: kendinden geçmek)
Tekniğe değil kurama ağırlık verir ,bu nedenle hala Türkiye'nin en önemli iletişim fakültesidir. Değerli bazı hocalarını özel üniversitelere kaptırmış olsa da hala ayaktadır.
türkiye'nin en değerli hocalarına sahip, en eğlenceli ve en kaliteli iletişim fakültesidir. iş hayatında yaşadığım bütün zorluklara rağmen dünyaya bir daha gelsem bir kez daha gideceğim canım okulumdur.
gelecek yıl için gölbaşı kampusune taşınması planlanan fakülte.

gölbaşı ankara merkeze trafik olmadan 20 dakika uzaklıkta. tabi ankara nın kışında o yolculuk kızılaydan hareketle en az 45 dakika sürer. diğer semtlerden gelen arkadaşların yolunu hesaplamıyorum bile.

bunu hangi akla hizmet yapıyorlar anlamak çok güç. bu bir iletişim fakültesi. merkezde olmalı. bizim işimiz merkezde. şehir dışında paket servisi gören öğrenciler olacak. sabah servis ya da 5. sınıf belediye otobüsüyle okula gidilecek, akşam yine aynı güzargahta evlere, yurtlara gidilecek.

yolda harcanan vakit öğrenciye başarısızlık ve sinir olarak geri dönecek.

"bu taşınmanın artıları da var arkadaşlar. orada daha teknik bir eğitim verilecek; daha donanımlı, techizatlı bir okul olacakmış"

dekan yardımcısı (bkz: nurcan törenli))

nurcan hoca haklı olabilir. orada kameraya dokunmadan mezun olan öğrenciler bile var. böyle donanımlı bir okulda eğitim görmek güzel olur. ama ilk senelerde başarılı olur mu orası tartışma konusu. bir üçüncü sınıf öğrencisi olarak orada dördüncü sınıfı geçirecem ve ilk senenin tüm aksaklıklarını biz çekecez ve hiç bir donanım denilen şeylerden faydalanacağımızı sanmıyorum.

ayrıca 1992 den beri yapılan okul 2009 yılında bitiyor. bu kadar zor ilerlemişken en iyi denilen cihazları en iyimser halde söylüyorum 3 kuşak sonrası kullanır.
haluk geray'ın dekanlığını yaptığı, cebeci dolaylarında konuşlanmış fakülte.
reha muhtar ve can dündar gibi gazetecilerin mezun olmuş olduğu fakülte.
tanıtım filmi çıkmıştır

http://www.ilef.ankara.edu.tr/yazi.php?yad=12022
1998 - 2003 yılları arasında bir sene de hazırlık olmak üzere toplam 5 sene okulum olmuş olan fakülte.
türkiyenin en köklü iletişim fakültesi.okulum.
ayrıca (bkz: kulis)
fakülte içinde öğrencilerin internete girebildiği atölyedeki bilgisayarların ekranında:
chat yapmak hakkınızda yasal işlem başlatır, program ve dosya indirmek bilgisayarın ağrılı çalışmasına neden olur gibi yazılar görebileceğiniz -buraya bir sıfat koyacam ama aklıma da bişey gelmedi- okulum.
bir sorun olmazsa bu akşam en geç 17,30 sularında bir sözlükçü daha edinecek fakültedir.

ilk dönemden sonra gelen düzeltme:

dersler genel olarak yan taraftaki mülkiye derslerine benzemektedir sanırsam okul hala mülkiye'den izler taşımaktadır, teknik yönden yetersiz olarak bilinmesine rağmen çok sağlam teknik dersleri, ekipmanları ve hocaları vardır. kuramsal olarak düşünürsek de, laf söylemeye pek gerek yoktur sanırım.
cebeci kampüsünün en apolitik öğrenci grubunun barındığı ankara üniversitesi fakültesidir. hocaları umumiyetle tavşan boku misali ne kokar ne bulaşır. (bkz: teşbih de hata olmaz).