bugün

adı üstünde iki yüzlü insanlar ortama göre kişisine göre çok rahat davranabilirler nabza göre şerbet hesabı. anlayamazsınız gerçekte nasıl biri olduğunu ne düşündüğünüde. kimi ustalaşır artık bazıları ise farkedilmiceğini sanar iki yüzlülüğünün ama yanılır. güvenirsiniz onlara. öteki yüzüyle karşılaşıp tanışana kadar.
kendilerine yakışmayan davranışlarda bulunarak, diğer kişiliklerinin ortaya çıkma durumu.
sayıları her geçen gün artan insanlar.
al paçino nun yaralı yüzünü hatırlatmıştır ve tabi john travolta ve nicolas cage in yüz yüze filmini. hiç yüzü olmayan birinden daha iyidir iki yüzlü olmak. yalnızca tek yüze sahip olmak ise kaybettirir çoğu yerde.
çoktur bunlar, hepimizden çok...
kimi zaman dost kılığına girerler, kimi zaman sevgili;
bazen oyun arkadaşınız olurlar, bazen iş arkadaşınız;
fark edemeden siz, hayat arkadaşınız bile olurlar bazen.
bir şeyleriniz olmadan bu ikiyüzlüler, fark edebilirseniz ne ala...
ola ki fark edemediniz, hazır olun o zaman, okkalısından bir kazığa...
genelde ikiyüzlü olarak bilinirler ama aslında ikiden fazla yüze sahiptirler.
brave new world'ün vahşilerinden biri anlatırdı:

"öyle dehşete kapıldı ki kişilik,
aynı değildi artık benlik;
tek mizacın çift adına
ne iki dendi ne de bir.

kafası karışmış akıl
tanık oldu kavuşmasına ayrılığın..."
harry potter ve felsefe taşı adlı kitabın 2001 yılındaki neslin açık ağızlarla izlediği filminde profesör quarrel iki yüze sahiptir. Kel olması nedeniyle başına doladığı sarığın arkasında karanlık lord tom riddle'ı saklar. quarrel sayesinde iki yüzlü insanların, iki yüzünün de oldukça çirkin olduğunu öğrenebiliriz.
aslında, iyi insanlardır. bence yani.

ikiden fazla yüzü olanlar da var artık. o yüzden iki iyidir, candır, canandır. allah daha çok yüze sahip (nasıl bir yüzse artık!) şerefsiz insanlarla karşılaştırmasın. 2'ye razıyım yani ben.
iki ruhlu insanların aksine bu insanlar tek kişiliğe sahip olup, yapıları gereği benden duyduğunu sana senden duyduğunu bana anlatır..bir bakarsın sağcıdır..bir bakarsın solcudur..rezil adamlardır vesselam.
günümüzde sayıları hiç de azınsanmayacak kadar çok olan ve giderek de çoğalan riyakar tipler.
cebinde iki yüz tl olan insandır. *
bir taneyi bile bulamayıp ''yüzsüz'' olanlar varken boluk içinde olan insanlardır. Haline şükretmesi gerekir.
bir dedikleri bir dediklerini tutmayan, orada başka * burada başka konuşan, ancak kendini ve bir takım beyinsizleri kandırabilen insanlardır.

tiksiniyorum.
Sozlukte cok bulunan insanlardir.
arkadaşımsın, canımsın, bebeğimsin diye hitap ettiği insanların arkasından demediğini bırakmayanlardır. bazen en iyi arkadaşınız olur, en azından siz öyle düşünürsünüz. dün kendisine kazık attığını söylediği insanların arkasından demediğini bırakmazken ertesi gün popüler olmak için altlarına yatarlar. herkesten bir şeyler aşırırlar. aldıkları borçları ödemezler. ve bunu da sanki övünülecek bir şeymiş gibi dillendirirler.

sanki kendisi adriana lima'ymış gibi etrafındaki insanların görünüşlerine laf eder, onlarla dalga geçer, onları yerin dibine sokarlar. yüzlerinde o kadar sinsi ve yapay bir ifade vardır ki, ruhlarının kiri yüzlerine akmıştır. kendilerince namuslu kız rolü oynarlar ancak çevrelerindeki erkeklerin ağızlarına düşerler.

gerçekleri yüzlerine vurduğunuz anda sizden soğurlar ve yağ gibi üste çıkmaya çalışırlar.

arkadaş olmayı kestiğiniz gün olaylara objektif olarak bakmaya başlarsınız. ben bununla mı arkadaş oldum dersiniz.
yüzlerinden birisini yüzsüz olana verme imkanları olsa da dünya yaşanacak bir yer olsa.
Artık Günümüzdekiler iki yüz yüzlüdür.
hepsinin ölmesini istediğim insanlardır. Sayıları da oldukça fazladır.
her önüme gelenle arkadaş olunca çevremdekilerin büyük bir yüzdeliğini oluşturduğunu fark ettiğim kitle. işin kötüsü nezaket diye bir olay var, bahane bulmadan yol da veremiyorsun. En iyisi koleksiyon yapayım.
(bkz: orospu çocukları)
insanlar sevmez bu tipleri ama bilmezler kendileri çıkarları için her türlü iticiliği yapmışlardır.
Tanım:halkın sevmediği insan tipi.
aslında her insan iki yüzlüdür. karşısındaki her kim olursa olsun ilk önce kendi aklında durumu tartıp ona göre davranır. bu bağlamda bir akıldan geçen, ikinci olarak dışa vurulan davranış vardır.
gençlerde fazla görülen ve arkalarından küfürlü konuşup bir kaç gün sonra dostum diyebilen şerefsiz insanlar.
(bkz: kafasına kafasına vurun)
Yüzüne gülen arkandan dedikodunu yapan insan çeşididir. Etrafimda cok var birgün yuzlesecegim de hangi yüzüyle yüzleşmem gerek bilemedim.