bugün

bazı insanlar için güzel bir şey olsa da genel olarak kötü birşeydir. insanlar nedense size hep kullanmadığınız isminizle hitap ederler. (bkz: ismail özgen)
oss gibi sınavlara katldıgınızda, bilgisayarlı bir kayıt yaptırdıgınızda hanelerin yeterli gelmemesiyle basiniza dert acabilecek durum
(bkz: bebeğe dedesinin adının konulması)
ne kendi isteklerinden vazgeçmek nede büyüklerini kırmak isteyen ana babaların çocuklarının başına açtıkları dert.
kişiye ismini seçme hakkı vermek **
başarıyı yakalamanın iki yolundan biridir. piyasa böyleleriyle doludur hep. her köşe yazarının, her şarkıcının mutlaka vardır ikinci bir ismi.

başarının ikinci yolu da küçüklükte geçirelecek travmalardır. ikisi birden varsa tutabilene aşk olsun. *
Başıma bela olan bir durum.Hele bir de belge doldururken soyadınız benimki gibi uzunsa o zaman yandınız.
çoğu zaman zorluk çektiren durumdur. daha çok ailelerin anlaşmazlık sonucu koydukları isimdir. tabi ilerde çocuğa koyacak bunu bilmezler/bilemezler. hadi ayşe fatma tıttırıgil, mehmet ali zorturt gibi olsun diyelim sen eyüp e, ali ye neden can ı koyarsın onu anlamam efendim. ondan sonra ayşe ye gülsüm e, gül ü nur u neden koyarsın. sade olunca daha bir güzel duran bu isimlere can ı nur u gül ü neden koyarlar bu aileler anlamadım gitti. hayır bir de yaş ile farklılık gösterir bu isimler. eyüp ken ne kadar güzel duran isim eyüp can olunca bir sululuk varmış gibi olur. ilerde dede olunca tırt durur. ayşe iken de aynı. ali de bile aynı okadar yani. koymayın kardeşim.

diğerini ele alalım. mahmut cevat dıddırıdıddı. hep bu gelin ile kaynananın başından çıkar. baba tarafı tutturur yok dedenin ismi olsun falan. anne desen ben taşıdım 9 ay, size noluyor ben zort istiyorum, karışmayın. yok hayır sen kim oluyorsun. başka erkek torun yok pırt olması gerekir gibi saçma sapan yarışlar. hiç çocuğa soran olmaz tabi. o yaşta -ki yaş bile değil- sorsan bi bok olacağı yok ama olsun. ilerde bu çocuk kişilik bozukluğu, ''ulan anama neler çektirmişler'' ''bak yaa babamın yaptığına'' gibi değişik değişik fikirler, laflar. sidik yarışı afedersin. e fiziksel olarak baba kazanacak ve kazanır çoğunlukla. bu da saçma efendim. tabi her daim baba arada kalır. eşini mi dinlesin annesini mi babasını mı ?

buradan sesleniyorum baba adaylarına. baştan konuşun abicim sevgilinizle yani adayla ve annenizle. sonra yok efendim şöyleydi böyleydi kafanız mikilir görürsünüz. isim lan altı üstü. bokunu çıkarmanın ne alemi var.
hic zorlugunu yasamadigim birinci ismimle uyumlu oldugundan soylemesi denizin dalga sesi tarzi bir etki yarattigindan; hic sikayetci olmadigim. isim secme ozgurlugude olan bir durum.
olası banka cagrı merkezlerinden gelen telefonlarda size "hangi isminizle hitap edelim" seklinde bir soruya maruz kalmaktır.
normalde bitişik isimken insanlar tarafından kısaltmaya maruz kalan isimler de vardır ki sinir bozucu olabilir bazen.
bir isim bir lisan iki isim iki insan. yoksa başka bir şey miydi o?
kimi zaman Öğretmenlerin belalı durumu.

Öğretmen- söyle bakalım muammer..
Öğrenci- Benim adım Muammer değil deniz öğretmenim.
Öğretmen- Peki deniz söyle bakalım...
Öğrenci- Aslında babam muammer de der ama,
Öğretmen- ben sana muammer deniz diyim o zaman
Öğrenci- öyle de bir garip oldu yaaa..
Öğretmen- senin adın kemalettin olsun oğlum o zaman. söyle bakalım kemalettin.... * * *
kişiyi zengin gösterir.
soyisimde uzunsa hiç katlanılmaz. zira hala küçük kutuçukları dolduruyoruz bu ülkede. (bkz: kpss) (bkz: öss) (bkz: lgs)ve diğerleri.
kodlamalarda ısın kabusa donusmesıne sebebıyet veren ama aynı zamanda ınsana sankı marka adı telaffuz edıyormus hıssı veren durum.
2 isimli ve uuzun soyadlı biriyse sınavlarda olan isim kodlamalarında bunalıma girmeye yol açacak durumdur.
aynı adı taşıyan insanlarla birlikte olunan ortamlar için bonustur, değerini yokluğunda hissettirir.
etkisiz elemandır, şahsen yalnızca birini ve iddiasız olanını kullanmakta/diğerini söylememekteyimdir.
bir ismin dedenizin ismi olması muhtemel durum.
"x mi diyim y mi diyim?" sorularına verecek bir cevap düşünmektir. abicim nasıl istiyorsan öyle hitap et, ama totoş muamelesi yapma lan.
insanlara tercih hakkı sunmaktır.
iki isimli ve iki numaralı olmaktan iyidir. (bkz: ali veli 49 50)
her zaman birilerinin kullanmadığınız isminizle eğlenmesidir. yapmayın etmeyin, yazık günah.
daha da vahimi olan hadise. mesela kadının iki ismi var, ama evlenince ben illa ki baba soyadımı da kullanıcam diyor. işte o zaman hem iki ismi, hem de iki soyadı oluyor ve bu durumdan en çok telefon ve internet bankacılığı müşteri hizmetleri çağrı merkezi mağdur oluyor.
düşünsenize;

ayşegül keriman öztürk tunalı. *