bugün

yapıldığında genelde ağızdan tükürükler saçmaya neden olabilecek konuşma şeklidir. karşıdakinin diyalog bitiminde yarabbi şükür demesi olasıdır.
heyecan anında vuku bulur.
(bkz: arkasından atlı kovalamak)
dinleyene fazlaca dikkat gerektiren konuşma biçimi . bazende konuşulanı anlıyormuş gibi tavırlar sergilememizi sağlayan olay .kalp sıkıştırırlar
üniversitede bir hocamızın zeka belirtisidir dediği özellik
(bkz: fatih altaylı)
hitabet fukaralığının göstergesidir. böyleleri konferans da verir sıkca.
örneğin; çok fazla "rap" dinlediğinizde, ister istemez bilinçaltınıza işleyen birşeydir.

ayrıca kime göre ya da neye göre hızlı konuştuğunuzda ortama göre değişir. mesut yılmaz'la muhabbetinizin süresi, ceza ile muhabbetinizin süresinden daha uzun olabilir. ama konuştuğunuz şey, yarı yarıya olabilir.

"ıııı..." ile "ebülüdebülü" arasındaki farktır.
ne söylenildiği anlaşılmayan, konuşma kurallarına aykırı bir haldir.
" ibişin tekesi gibi başını sallamak " diye bir deyim vardır. hızlı konuşan bir arkadaşınız varsa, bir müddet sonra bu deyimin baş rolünü oynayan kahraman siz olacaksınız demektir.
bu özelliğe sahip kişi aynı zamanda çok konuşmak gibi bir özelliğe de sahipse, hemen olay yerinden arkaya bakmadan uzaklaşmak gerekir.

(bkz: yandık anam)
pancar motoru olmaktır.
çoğunlukla anlaşılmayan,bir süre sonra -anlamadım -tekrar söyleyebilir misiniz cümlelerini kurmaktan sıkılan insan modelinin karşılaştığı bir durumdur.
zamanla efendiliği kaybetme durumudur.

+ldklakjfwajkstmksm?
-efendim?

**
1 hafta sonra

+ıuqıjkmjgkmdögmdö?
-hıı?

**

3hafta sonra

+ fıajkjkawmr kjkad?
-ne diyon hacı bee, bi yavaş ol motorun soğusun allasen.
kendimden yaşca büyük kimselerin yanında anlamadığım bir şekilde bende zuhur eden olaydır.
arkadaşlarımın yanında düzgün ve de tonlu, karakterli bir şekilde konuşan ben, aniden saçmalamağa başlarım.
misal şöyleyken diyalog;

yaşıt arkadaş- o ali hoş geldin.
ben- hoşbulduk kanka, ne haber?**
y.a.- iyidir işte senden ne olsun, görünmüyorsun ne kadardır, nerelerdeydin?
b.- memlekete gittim işte, biraz kaldım orada, sonunda geldim işte tekrar.
y.a.- iyi o zaman, neyse benim işim var şimdi, sonra görüşürüz.
b.- tabi görüşürüz, hoşçakal.

kendimden yaşca büyük bir kimse olunca karşımdaki, diyalog şu hale geliyor;

hüseyin amca- o ali hoş geldin.
ben- hoşbıldukhüsyinemcememketteydimiştegeldimburdayım.
h.a.- ne oluyor oğlum sana?
b.- heycanlandımhüsyinemce.
h.a.- oğlum iyi misin?
b.- nolsuniştememlekittengeldikitegeridöncez.
h.a.- itten gelmedik ama ite gideceğimiz kesin, adam gibi konuş lan, düzgün konuş!

ve hoşçakal demeden giden hüsyinemce...

ve biliyorum, okurken uykunuz geldi...

(bkz: hiçkmikolmadlanbuentry)
kimi zaman hararetli olmanın sonucunda vuku bulabilecek hadise.
özellikle karadeniz insanında görülen ve anlaşılması güç olan konuşma tipi
karşısındaki kişiye (bkz: eziyet) olduğu kesin ama anlayanlarda yok değil hani.
eğer küçükken kekeme bir insansanız ve sonradan özel bir eğitim ile dilinizi düzeltip kekemelikten kurtulduysanız zamanla çok hızlı konuşmaya başlarsınız. Bu da bir sebeptir efendim.
Yanında bir adet tercümenle gezmesi gereklidir.
konuşurken hızını alamayıp, kimsenin anlamayacağı şekilde, harfleri yutarak veya atlayarak konuşmadır. bazen benim de başıma geliyor; düşüncelerim, sözlerimden bir kaç adım önde gidiyor.
beyninizden geçen onca düşünceyi bir anda karşıdakine aktarma hissiyatı ile oluşan durum. o kadar çok şey vardır ki anlatmak istediğiniz bir an önce anlatayım da hemen anlasın karşıdaki dersiniz ama tabi anlamaz çünkü hızlı konuşmuşsunuzdur ve bişey anlaşılmamıştır. tabi tek dezavantajı bu değil, bazen istemediğiniz şeyleri de söyleyebiliyorsunuz. Özellikle yapamayacağınız birşeyi söz vermek gibi. *
sebepleri:

-depresyonda olmak ve söylemek istediklerini bir çırpıda söylemek istemek.
-beynin normal insan beyninden hızlı çalışması, ve buna bağlı olarak hızlı konuşmak
-kendini ifadede sorunlar yaşamak ve bu yüzden yine her şeyi aynı anda söyleme isteği.
konuşurken düşünmek bunun sebepleri arasında gösterilebilir.zira hızlı konuşmak pek çok insan açısından olumsuz etkiler bırakır. en önemlisi toplum içindeki yeriniz belli ölçüde kesinleşir.insanlar konuşmaya çok önem verir.hele ki kadınlar. hızlı konuşan erkeklerden pek hoşlanmazlar. iki türlüdür;

anlaşılır şekilde hızlı konuşmak;düşüncelerin eş zamanlı olarak çevreye dağıtılması
anlaşılmayacak şekilde hızlı konuşmak;düşüncelerin çevreye iletilirken koordinasyonun bozulması.

nasıl düzeltilir?

konuşurken düşünmemeye dikkat edin. rahat olun . rahat olmak kendini hissetmektir.konuşurken söylediklerinizi duymaya çalışın.her yaşta düzeltilmesi mümkündür.
az zamanda çok şey diyebilme çabasıdır. öğrenmemiz lazım çok demek bazen az ve öz kelimelerle olabiliyor.
güncel Önemli Başlıklar