bugün

harry potter serisinde hogwarts'taki 4 büyücü binasından biri. helga hufflepuff tarafından kurulmuştur.
muffin tadında kendi halinde takılan ufak tefek öğrencilerin binasıdır. şimdilerin edward cullen isimli vampiri cedric diggory'nin de binasıdır aynı zamanda.
büyücüler dünyasının çoğunun** girmek istemediği, ya oraya girersem ne derler lo şeklinde takıldığı binadır. lakin içinde delikanlı, munis bireyler de bulundurur.
simgesi porsuk olan başında profesör pomona sprout bulunan, kurucularının kadehi lord voldemort un hortkuluklarından biri olan en ezik bina. ünlü hufflepuffcılar cedric diggory* ve nymphadora tonks tur.
her boka atlamayan, kendi çapında takılan mülayim bina.
hogwarts cadılık ve büyücülük okulundaki 4 ana binadan biridir. bu bina adalete,barışa ve kardeşliğe önem verir. slyterinleri hiç sevmeyen bir grup olup gryfindorlarlada iyi anlaşırlar. genelde öğrencilerin istemediği bir gruptur. çünkü yatakhanesinin kötü olduğunu söylerler ama bir sürü yetenekli büyücü ve seherbaz çıkmıştır. ayrıca harry potter ilk kitapta bu bölüme gitmek istemiştir çünkü bölümleri iyi bilmiyordur ve adalet lafını görünce bu bölümü istemiştir fakat gryfindora gitmiştir. binanın kurcusu helga hufflepuff. bu binada okuyan bilindik öğrenciler:
nymphadora tonks
cornelius fudge
deligöz moddy
cedric diggory
mazlum binadır efendim, tam alıntısını yapabilecek varsa müteşekkir olurum, fakat şapka'nın şarkısında ne diyordu : "gryffindor cesurları alırım demiş, slytherin kurnaz çakalları alırım demiş, ravenclaw zekileri alırım demiş, hufflepuff ayırmam herkese öğretirim demiş". bu "ayırmam" muhabbeti bildiğin hasıraltı etmektir olayı, zekiler ravenclaw'a kurnazlar slytherin'e cesurlar gryffindor'a, hiçbiri olmayanlar hufflepuff'a manası çıkıyor. bu arkadaşlar bildiğin mazlum.
hogwarts ın eğitim fakültesi gibidir, kendi çapında büyücüler yetiştirir ve etliye sütlüye karışmazlar. o kadar ki filmde adı geçince "hafıl ne?" diyen insanlar bile varmış.

şaka tabi o kadar da değil.
sarı siyah renkler kara büyüden uzak grup ama tonks gibi bir büyücününde binası şahsen tek geçerim hufflepuff..
adalete, eşitliğe önem veren hogwarts binasıdır. cedric diggory, alastor moody ve nymphadora tonks bu binada öğrenim görmüştür.

edit: imlâ
(#15994951) garip bir dokuzuncu nesil yazar. hoş gelmiş.
Yedinci entry'den devam;
şapkanın şarkısında bu yazdıklarımdan sonra şöyle devam ediyor aşağı yukarı:
Gryffindor cesurları aldı, Slytherin safkan kurnazları aldı, Ravenclaw zekileri aldı, Hufflepuff diğerlerini aldı, ve onlara bilgisini aktardı. Her ne kadar seherbazlar ve Diggory gibi bir eleman çıkarmış olsa da, mazlum yine de. şarkının türkçe meali "ne cesur ve güçlü, ne safkan ve kurnaz, ne de zeki isen hufflepuff'a gidersin."
(#16511386) kendini çok kaptırmış, harry potter serisi hayranı.

not: gelir mi acaba mektup.
hufflepuff görünce aklıma Murat bozun 'üfle püfle yanıyorum' şarkısı geldi. Uyku saatim kaçınca böyle oluyor sanırım.
hufflepuff sen bizim herşeyimizsin.
Hogwarstaki en ezik binadir. hicbir esprisi yoktur. hicbir arti ozellige sahip olamayanlar oraya gider.
haksızlığa karşı, adaletçi, eşitliklikçi öğrencilerin gittiği hogwarts binası. hakkında hiç bir işe yaramaz diyen kişiler gitsin ilk baş hogwarts yazmayı öğrensin. örnek üstte.
hafılpaf * isminin şirinliği için bile sevilebilir aslında.
harry potter serisinde tamamen tek sayılı bina olmasın diye yaratılan bina. kitabın başından sonuna kadar hiç bi dişe dokunur işe yaramayan, pis bina. olmadığını düşünün bi. ne kadar kolay oldu değil mi!
harry nin maceralarında her binanın öğrencilerinin/öğretmenlerinin/velilerinin payı vardır. ancak tarafsız bir şekilde düşünüldüğünde hufflepuff harry'ye slytherin'den bile az yardımcı olmuştur. Kraliçemizin böyle bir sınıf oluşturmasının asıl amacının kitabı okuyan çocukların psikolojisi olduğunu düşünüyorum. her ne kadar şu sıralar yayınlanmakta olan kitabında farklı bir politika izliyor olsa da... kitabı okuyan her çocuk hermione kadar yetenekli, pansy kadar zalim, luna kadar bilge olduğunu düşünmeyecekti elbette. bence kraliçemiz böyle çocuklarında kendini hikayeye dahil hissetmesini istedi ve hufflepuff bu yüzden oluşturuldu.

karşılaştırma isterseniz:

hufflepuff=Ernie Macmillan(tek yaptığı harry ve dumbledor'un aleyhindeki gazete haberlerine katılmadığını herkesin içinde açıklayarak hala sağduyulu olanları düşünmeye sevk etmekti.) Nymphadora Tonks ( hufflepuff'tan çıkıp harry'e gerçek anlamda yardım eden tek kişidir.) cedric diggory(bazıları harry için hayatını feda ettiğini düşünüyor nedense. ama öyle bir durum yok. kabul, iyi kalpli bir büyücüydü ama o kadar işte...)

slytherin=Horace Slughorn(tam olarak bilinçli bir yardım değildi aslında. biraz suçluluk duygusundan biraz sarhoşluktan ve benim kanaatimce biraz da lily' ye olan saygısından ve harry olan hayranlığından kaynaklanıyordu. ama yine de harry'nin Karanlık Lord ile savaşında kullanabileceği en büyük silahlardan birini vermiştir. gerçeği...) Narcissa Malfoy(yine kendi çıkarları doğrultusunda yapılan bir iyilik olmasına karşın "hatice değil netice önemlidir". eğer içinde harry'ye dair en ufak bir sempati olmasaydı istediği bilgiyi elde ettikten sonra onu Karanlık Lord'a ispiyonlaması işten bile değildi.) Draco Malfoy(şimdi bazıları buna itiraz edeceklerdir ama eğer draco dumbledore'u öldürmekten kaçınmamış olsaydı, Karanlık Lord mürver asanın sahibi olur ve savaş daha başlamadan biterdi. Kim ne derse desin draco'nun özündeki iyilik Harry'nin efsanesine yardımcı olmuştur.) Severus Snape(ve işte asıl kahraman. asla harry'nin ve arkadaşlarının başardıklarını küçümsemiyorum ancak daha en başından severus Lord'una harry'nin davası için ihanet etmemiş olsaydı ortada bir efsane olmayacaktı. öyle bir durumda neler olacağını bilemezdik tabii ki. ancak Karanlık Lord lanetlendiği sırada severus onun sağ koluydu. başlarda ilk ve tek aşkını kaybetmeyi göze alacak kadar bağlıydı lorduna. eğer o akşam lily'nin intikamını almaya karar vermeseydi, Lord'unun lanetlenmesine neden olan çocuğu sağ bırakır mıydı???)
eziktir.
gryfindor'un kılıcı var.adam kesmekte işe yarıyor.
slytherin'in yüzüğü var.satsan iyi para eder.
ravenclaw'ın tacı var.bilgelik veriyor.
ama hufflepuff'ın kupası var!!! napcan kupayı bi özelliği yok.içine bile şıçmassın.
Harry potter da helga hufflepuff tarafından kurulmuş bir bölümdür. Zavallı Cedric diggory bu bölümde idi.
diğer üç binada öğretim gören öğrencilerin, bu binadakilere yazık la kimin çocuğuysa muamelesi yapmalarıyla ünlü binadır. aslında ünlü olduğu hiçbir şey yoktur da doğru düzgün, neyse.

cedric diggory ve tonks da bu bina da eğitim görmüştür. sanırsam moody de hufflepuff mezunudur. ilginç bir nokta da bu binada okuyup harry'e yardım edenlerin çoğunun hakkın rahmetine kavuştuğudur.
şu sıralar birilerinden fena halde seri artı oy alan ballı yazar*.
ekşi grifindor sa inci slytherin dir. Bu durumda uludağ da hufflepuff oluyo.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar