bugün

entry'ler (1008)

yurtdışında emekli olmak

Tanım:Yurtdışında belli bir süre çalışarak elde edilebilecek bir haktır.

Gelelim meseleye, babam yaklaşık 12 yıl yurtdışında çalışmış zamanında, 97 yılında memleketine dönmüş. Şu an 62 yaşında ve o ülkede biriken sigorta primlerini ödeyerek emekli edebilme şansımız var mı? Varsa ne yapmamız lazım, bilgisi olan arkadaşlar varsa mesaj kutumu yesillendirirse sevinirim.

çocuk yaşta izlenmiş travmatik diziler ve filmler

gulyabani.

üstad kemal sunal'ın süt kardeşler filmi komedi türünde harika bir film olsa da gulyabani sahneleri çocukluğumda travmatik korkular yaşatmıştır.

edit: imla.

yazarların nicklerinin anlam ve önemi

uykuyu sevmeme raģmen gece uyuyamayanlardanim.
böyle olunca da günü karşılamak ve tan vaktinde ayakta olmak sessizliğin ve huzurun beni kucaklaması, kendimi en iyi hissettiğim anlardandır.
velhasıl kelam, yegah tan iç içe girmiş kelimelerden oluşuyor aslında.
yek 'tek' , gah 'yer' demek. bunları biraraya getirip yegahtan ı bulmak zor olmuyor.
evet çok yaratıcı değil ama benim için anlam ve önemi budur efenim.

terk eden sevgilisine yalvaran erkek

seviyordur. o anda insan ne düşüneceğini ne yapacağını bilemiyor işte acı çekmektense tekrar dönsün istiyordur. ama hiç işe yaramayacaktır.

tam da itirafımın üstüne gelmiş başlık. buyurunuz. (#32220133)

sözlük yazarlarının itirafları

Dün terkedildim.

canım hiç acımıyor bu sefer, hiç iç geçirmiyorum. alıştım mı artık yoksa duyarsızlaştım mı bilmiyorum. en son 5 yıl önce 21 yaşındayken terk edilmiştim, dağılmıştım, yıkılmıştım, parçalanmıştım. toparlayamadım yıllarca. şimdi ise 21 yaşında biri tarafından terkedildim. ne garip! çokta uzun zaman olmamıştı ama sevmiştim be. yeniden o duyguyu tadacağıma inanmıyordum ama tatmıştım yine onunla. kızmıyorum ona da ben de olsam kendime dayanamazdım sanırım. 2 gün iş yerinin önünde bekledim, en azından yüzüme karşı söylesin diyeceklerini dedim ama görüşmek istemedi. ve bu mesajımla teslim oldum yine yalnızlığıma.

"Senin yaptıgını çorumlu yapmaz" sözündeki çorumluyu simdi daha iyi anlıyorum. gülücük Bana güzel dersler verdin gerçekten. insan kaç yaşına gelse de bazı kalıplar değismiyor hayatında. Sizli bizli olup sonra senli benli olursun sonra hoşlanırsın seversin birlikte olursun ama sonra yine basa dönersin senli benli olup sizli bizli olursun ve ortada hiç birşey yokken bir yabancıdan bile daha değersiz görünürsün. Sen hani olgun insan istiyorsun ya hayatında önce senin olgunlaşman gerekiyor , karakterini olduğu gibi taşımalısın iyi günde değil sadece kötü günde de. Hep şunu söylerim "insan karakterinin gerektirdiği şekilde davranmalıdır". Sen bu değilsin biliyorum, yanılmıyorum bunu da biliyorum -iyisin-. Tabi ki insanlar bazen hatalar yapabilir , bunu belki bir gün sonra belki yıllar sonra anlar. Beni anlayacağını umuyorum ve bu kısa zamanda hayatıma kattığın her şey için teşekkür ediyorum. Seni beklerken verdiğim meyveler dahil gülücük yolun bahtın güzel olsun , gözleri kadar güzel olan kız. Seni kötü hatırlamayacağım. iyi aksamlar...

Not: evet. çorumluydu.

gerçek hakemlerle fenerbahçe nin bir hiç olması

az ötede oynaması gereken, mahalle maçlarında sarı kırmızı formasıyla hep kaleye alınan ve bir gram futbol bilgisi olmayan sözlük yazarı söylemidir.

ivan bebek

dünya böyle kaliteli ors çocuğunu tanımış oldu. teşekkürler fenerbahçe.

ölünce arkalarından ağladığınız kitap karakterleri

(bkz: kürk mantolu madonna)

maria puder ve raif efendinin ölümü hüzünlendirdi. dün bitirdiģim bu kitabı daha önce neden okumadım dedirtti sabahattin ali.8

30 temmuz 2015 adana depremi

Yataktan fırlamama sebep olan depremdir. yaklaşık olarak 10-15 sn. devam etmiştir, allah beterinden korusun.

predestination

Kafamda deli sorular.

Spierig kardeşlerin yönetmenliğini yaptığı, paradoksu doruklarında yaşatıp insanı dumura uğratan ve adamı sövmeye yönelten bir film.

Zamanda yolculuk yapan bir ajanın hikayesini konu alıyor. Senaristin bu filmi yazarken neyin kafasını yaşadığını şu an ciddi ciddi düşünmekteyim. Hangi boş anın ürünüdür arkadaş veya sen ne yaşadın da bu filmi yazacak kadar boyut değişirdin. Tebrik etsem mi sövsem mi bilemedim şimdi.

dur demek lazım

Kuzey tarık isimli rockçının bugün tesadüfen dinleyip hoşuma giden şarkısıdır.

youtube'da dinlenme sayısını görünce şaşırdım açıkçası, buyrun efenim.
http://www.youtube.com/watch?v=RuCQhOtbaeI

edit: çevre kirliliğiyle ilgili bir kampanya için söylenmiştir.

yakın olmak isteyip olamadıklarımız

ailem.
Şu an tatil dolayısıyla yanlarında olsamda uzak gibi hissediyorum kendimi. Keşke daha yakın olabilsem diyorum , ulan bu yaşıma geldim ama bi sarılsam babama, Çocukken olduğu gibi anneme arkadan yaklaşıp öpsem yanağından diyorum. Güreşsem kardeşimle mesela. Ama olmuyor be sözlük ergenlik triplerindeyken koyduğum mesafeyi aşamıyorum. Yanlarında olsam da özlüyorum.

istanbul da yatırım amaçlı ev almalık ilçeler

başakşehirin hemen ilerisinde bulunan kayaşehir. Metro ve istanbul kanal projesi ile şahlanacaktır. Şahsen param olsa oradan alırdım. Çok uzak len oturmalık değil yatırımlık.

akdeniz ve ege sahilleri ayrı devlet olsun

yine bir muhalefet kafası safsatası. Hani siz atatürkün izindeydiniz, misak-ı milli sınırlarını ne de çabuk sattınız. Bir daha kürdistan kurmak isteyenlere laf etmeyin sizde onlardansınız, topunuzun köküne ...

başrolünde çocukların yer aldığı filmler

will:şimdiye kadar nasıl gözden kaçmış filmidir. fanatik liverpool taraftarı will'in istanbulda gerçekleşen 2005 şampiyonlar ligi finali olan liverpool-milan maçına gitme hikayesini anlatmaktadır. özellikle futbol severlerin kaçırmaması gerekir.

galata filmin yapımcılığını üstlendiği filmin hikayesi ingiltere, fransa, bosna ve türkiyede geçmektedir.
bursa cumalıkızık köyünü ve istanbulu izlemek güzeldi.kısacası başarılı güzel bir yapım.

efendi çocukların sürekli reddedilmesi

--spoiler--
- Yavuz.
- Eylül?
- Ben sana karşı bir şey hissetmiyorum. Yani sen çok iyi bi adamsın. O her halinden belli bi kere çok güzel gülüyorsun. Bütün iyi adamlar çok güzel güler dimi? Ya da gülmeyedebilirler. Bilemedim ben onu, neyse. Şöyle bir şey var, bana bu kadar yemekler de hazırlatmışsın, zahmet etmişsin çok teşekkür ederim ama şimdi tüm bunların karşılığında benim seni sevmemi bekleme. Yani o işler öyle olmuyor. Heem sonra ben çok kalıcı olmuyorum gerçekten insanın üzerinde çok kalıcı olmuyorum ve unutursun etkisi geçer yani birkaç güne hiçbir şey hatırlamazsın zaten.
- Sen napıyorsun ya?
- Nasıl napıyorum?
- Napıyosun? Kendi açtığın yaraya pansuman mı yapıyorsun?
- Yavuz ben sadece…
- Sen sadece sus.
--spoiler--

leyla ile mecnundan alıntıdır.

efendi çocukların sürekli reddedilmesi

zamanında çok çektiğim durumdur. efendilik para etmez bu devirde evet ama hiç bir kız için karakterinden ödün vermeye değmez. Çünkü istesende bir daha sen eski sen olamazsın. Efendi olmaya devam et ilerde benim gibi pişman olmamak için.

hem doktor hem güzel hem büyük memeli kız

dr. Ütopyagül cançeken.

hastanedeki can pazarı

bir köşeye sinmiş yüzlerce insanın koşuşturmasını izliyorum. Kimisi çocuğunu, kimisi anasını babasını, kimisi kendisini getirmiş tatlı canının peşinden koşturmakta. Hepsinde bir telaş ve sonu gelmeyecekmiş gibi bir bekleyiş. Bastonuyla zorla yürüyen bir amca oturacak yer arıyor, bir çocuk hastalığına inat tüm sevimliliğiyle şen kahkahasıyla bölüyor ölüm uğultusunu. Insanlar ne kadar mutsuz olsada seviyor yine yaşamayı, sevdikleriyle beraber olmayı. Böyle düşünceleri insana gark eden berbat hastane kokusumu, yoksa ölümün hemen ensende olduğunu hissetmek mi?
Hastanedeki can pazarı, tüm ailenin beraber olduğu bir pazardan sonraki pazartesi sabahı. Ekg için göğüseme sürülen sıvının vıcıklığı biraz rahatsız ediciydi ve daha sonraki o soğukluk. Ölümün düşünceleri donduran soğuğuda böylemiydi acaba bu sıcak yaz gününde serinletirmiydi beni. Sanmıyorum iki hemşirenin birden lütfen göğünüzü açar mısınız dediğinden daha fazla utanacaktım öldükten sonra. Çünkü bir bir vurulacaktı yüzüme yaptıklarım. Ve her zamanki gibi utandığım için kızarıp, terleyecektim yine.
Her neyse işte bu hastane nasıl bir psikolojiye büründürüyor adamı doktor gelsede gitsem artık. Yegahtan hastaneden bildirdi.

öğrenci evine sıcak yemek getiren teyze

nadir bulunan teyzelerdendir, değeri bilinmelidir.

5 yıllık öğrencilik hayatımda hiç karşılaşmadığım teyzedir, böyle böyle teyzeler gibi yemek yapmayı öğrendik.