hayatin bir sir oldugunu dusunen insanlarin bulmak icin cabaladiklari seydir.
evreka, evreka, evreka!
hayatımızın sırrını sonunda buldum. kaderin bizim olduğu, yaşamımızı kendimizin oluşturabileceği gerçeği şimdiki kitapların hemen hemen hepsinde anlatılır. ve evet tüm bunlar beylik laflardır. yine de bir umut, yalayıp yuttuğumuz bu kitapların anlattıklarıdır.

bu kitapları yalayıp yutmuş biri olarak, hiç bir şeyin hayatımda yıllardır yolunda gitmediğini düşünür dururum.
affetmekse; ben de var, unutmak; ohoo çoktan unuttum bile, gülmek desen bir ağız dolusu, umut desen zaten hep var.
iyi de tüm bu meziyetlere rağmen olmuyor olmuyor, bir türlü yırtamıyorum abicim!

madem olmuyor; bizi yönlendiren, hatta cezalandıran, ders almamızı sağlayan yukarıda ki mi diye içten içe düşünmekteyim.

kısacası apaçık ortada kalmış vaziyetteyim. yukarı dua etsem olmuyor, aksine canı ne isterse onu yapıyor, yani beni sallamıyordu! hatta benimle ilgilenmediğini hatta ve hatta defterimi tutmadığını dahi düşünmekteyim.

gelelim kitaplara. bunları ne tür insanların yazdıklarını ya da neye hizmet ettiğini bilmekteyim. anlamıyorum zannetmeyin. hayatta yırtmış insanların geyiklerini dinlemekten çok sıkıldım. zenginliklerine ek gelir ya da manyak kitaplarını yayınlanarak mürit kazanma peşinde olduklarını da biliyorum. ve kendime kızıyorum. bu kitapları okuyup bunca boş bilgi edindim de ne oldu, kafa karışıklığından başka ne oldu?
geldiğim son durum ise ne yüceden yardım istemek için dua edebiliyorum ne de kitaplara inanıyorum. oysa hepsi, yukarıdaki de aşağıdaki de inanacaksın diyor. inanmıyorum kardeşim.

derkeeeen kendinizi ve hayatınızı siz yaratabilirsiniz diyen kitaplara inat, orta yollu bir roman buluyorum. işte o kitaptan çıkardıklarım: meğer hayatın asıl sırrı ondaymış! işte açıklıyorum. bir insanın hayatı doğumuyla başlamazmış! dın dın dın!
hayatlarımız biz doğmadan en az yarım yüzyıl önce başlar imiş. dedeniz, çevresi ve yaşadıkları, daha sonra babanız, dedenizin babanız üzerindeki baskıları, hayalleri, öngörüleri, ve siz ve doğumunuz. yaklaşık elli yıllık bir yükle doğuyorsunuz. anneniz yaşadıklarını, düşündüklerini ve hayallerini size aktarıyor. ''sorarım size bir insanın hayatının doğumu ile başladığına emin misiniz''? diyerek kitaptan aldığım bu cümleyle bitirmek isterdim ama bu gün böyle düşünür yarın bunu da eleştirip başka bir sırra vakıf olup karşınıza çıkabilirim. öperim.
hayat sırrının suyunu çeşmelerden bulamazsın, ansızın bir deli çaydan içersinde kanamazsın gibi bir tanım yapılabilecek söylemdir.
(bkz: sevda kuşun kanadında)
hayallerine kapılıp ayaklarını yerden kesme.
yaşama tutkusuna kendini adamaktır.
hayatın sırrı yoktur.sır insanın kendisidir.
insandır.
hayatın sırrı, 'hayatın kendisi'dir.
tıpkı insanın sırrının 'insanın kendisi'olduğu gibi.

çünkü insan kendine ait birşeylerini kurcalayıp asıl 'sır'ını ararken,zaman geçtikçe çok farklı şeylerin belirmeye başlamasıyla yön değiştiren pusula gibidir hayat.sırrını da ilhamını da kendisinden,kendi akışından alır.
arayıpta bulamadığınız, bulduğunuzda "yok lan bu değilmiş" dediğiniz şeydir aslında.
--spoiler--
güldükçe sen dünyada güler sana,mutluluk bir ayna gülümsemen yansır ona..
--spoiler--
*
--spoiler--
bir insanı sevmekle başlar her şey
--spoiler--

sait faik abasıyanık.
onu da vermek bizi düştü. ona da tamam lan.

-duygu yüklü bir tren her dem bana his taşır
gerçeğimi görenler düşlerim çürük sanır
sana bir sır vereyim: sır verilmez saklanır-
hayatın sırrı ölümdür. bilirmisiniz dünyada öleceğini bilerek yaşayan tek canlı insandır. yani insan hayatın sırrını zaten bilmektedir lakin bu sırrı umursamamaktadır.
sen gülersen herkes seninle güler, ağlarsan yalnız başına ağlarsın.

- oh daesu

(bkz: oldboy)
hayatin sirri, hayatin her bir anini * allah'i hatirlayarak ve anarak gecirmektir. geriye kalan hersey mantiksiz bir evrende zaman kaybidir.
--spoiler--
Yürü! Hür maviliğin bittiği son hadde kadar!

insan,alemde hayal ettiği müddetçe yaşar.
--spoiler--

yahya kemal beyatlı
Hayatın sırrı ana renklerle yapılabilecek sonsuz tonlardan biridir.
hayat tamamiyle sır zaten. hiç birşeyin kesinliği yokken yaşama ve nezaman ne olacağını bilemem. bize karşı kocaman bir sır iken başka bir sır aramaya gerek yoktur.
(bkz: beşiktaş)
hayatın sırrı aşktır,sevgidir,herkesi karşılık beklemeden sevmektir. yaratandan dolayı seve ilmektir din,ırk,millet ayrımı yapmadan birlikte kardeşce yaşaya bilmektir.
hayatın sırrı 42 dir arkadaşlar . çok fazla düşünmeyin hesap ortada .
bir işle meşguliyettir.
--spoiler--
Hayat sırrının suyunu
Çeşmelerden bulamazsın
Ansızın bir deli çaydan içersin de kanamazsın.
--spoiler--
(Cem karaca)
tanrının var olup olmadığı sorunsalıdır.
hayatın sırrı, bir sırra ihtiyaç duymamasıdır.