bugün

ruh adam romanında selim pusatın aşık olduğu karakter
ruh adam kitabını okurken aşık olduğunuz, kitabın içinden çıkarak sizi büyüsü altına alan ışık kız.
gündüz görülen rüya demek imiş...
Leyla mutlak'tan daha güzel olduğunu düşünmediğim ruh adam romanı karakteridir. Leyla bir osmanlı prensesi, güntülü nedir beya.
geri gelen mektup gibi bir eseri yazdıran kadın.
Türk Edebiyatında ölümcül kadın prototipinin başkalaşmış versiyonudur.
atsız'ın ruh adam romanındaki menekşe gözlü karakter. doğa üstü güzelliği muhteşem bir tasvirle anlatılmış. gözümün önünden gitmiyor hayali. benim bu denli etkilenmem garip, bari kızım olursa adını güntülü koyayım. amin.

(bkz: geri gelen mektup)
selim pusat'ın güntülü'sünden femen'in güntülü'süne...
ne acı.
Niçin seversin Güntülü?
…

--spoiler--
Sevginin niçini olmaz ki efendim… Düşünsem belki makûl bir sebep bulabilirim. Fakat bu hakikî sebep olmaz. Çünkü biz önce severiz. Sonra sevdiğimiz şeyin güzel taraflarını bulmaya çalışırız. Bu da hodbinliğimizden doğar efendim.

--spoiler--

Ruh Adam / Hüseyin Nihal Atsız.
Nihal Atsız ın Ruh Adam adlı kitabını okumuş olanların iyi tanıdıkları karakter.
selim pusat'ın ruhani aşkı, ulaşamadığı güzel kız. selim'in de dediği gibi zorla sevdirse de kendini bir ayşe pusat fedakarlığı, sadakati ve insaniyeti barındırmayan zaman zaman varlığını sorgulatan karakter. kendisinden esinlenerek şöyle de güzel bir parça yapılmış, tavsiye edilesi...

Ey göz nuru güne inat Güntülü!
Hısmım, hasmım Güntülü'yle örtülü!

Git gönlümden diye girsem belaya;
Bilakis, rastlarım ruh-u elaya...

Mücrim olup, düşlerimden çık diye,
Döküp, dökeceğim kanlar hediye;

Yine senden, yine haletim hazin,
Yine sen! Ey Zülfikar, Ey nazenin!

Nere' gitsem, yine SENden uzağa!
Düşerim bir SEN odaklı tuzağa...

Sana gelsem, alsam seni, yar etsem;
Güntülü'nü örtsem sana, var etsem;

Ne hazin ki; -Burkay gibi- doyamam,
Ne doyması; bakmaklara kıyamam!

Ne hazin ki; Dünya pek dar bu aşka,
Bu sevdanın konaklığı bambaşka!

O halde Nükredit, günden gün sayar,
Gün gelende, Azrail nikâh kıyar!

http://www.youtube.com/watch?v=HADrfFJY6ck
Güntülü öz be öz Türkçe bir kız ismidir. Fakat Hüseyin Nihal ATSIZ'ın Ruh Adam romanındaki beni de etkileyen bir kız karakterdir. Güzelliği ile sanki üniversiteden arkadaşım S. E.'ü hatırlatıyordu.
Gece gece akla düşendir..

selim pusat'ın kalbine “ok atılmayanlardanım.” diyerek okunu atmış ancak onun aşkına karşılık vermemiştır.

güntülü'nün gözlerinde kaybolan selim pusat
“gözlerle günah işlemenin zevkini tattım.”demiştir. bu bir yasak aşktır. 2 bin yıl öncesinde yaşayan yüzbaşı burkay, ruhunun yeniden dünyaya gelip selim pusat olarak vücut bulmasıyla güntülü'yü hep tanıyormuş gibi hisseder. çünkü okunu atamadığı açığma-kün'ü hisseder onda. ondaki biliş ve hatırlayış, onu çok eski zamanlara götürür şu dizelerle:

“ram ol bana, ruhun yeni bir aleme girsin.
yazmış kaderin: aşkıma ömrünce esirsin!
aklınla, şuurunla, hayalinle bilirsin.
mutlak seveceksin beni, bundan kaçamazsın.”