bugün

gezi parkı isyanlarında hayatlarını kaybeden, 6 gencecik candır.

kimilerinin katili ihmal, kimilerinin katili akp polisi, kiminin eli sopalılar, kimilerinin katili hükümet tutumudur. nasıl kıydınız bu gencecik çocuklara? iktidara karşıt görüşünü, sesini yükselterek gösterdi diye adam öldürülür mü be? o kana bulaşmış ellerinizle akşam eve gittiğinizde, çocuklarınızın başını nasıl okşuyorsunuz vicdan yoksunları?

aynı uğurda meydanlarda direndiğimiz kardeşlerimizin bu sebepten ölmesi, çok zoruma gidiyor. keşke benim de çekilmiş en güzel fotoğrafım, ellerde poster yapılsaydı. keşke benim adım söylenince de binlerce insan 'yaşıyor' diye bağırsaydı.

ethem sarısülük (1 haziran 2013) : ankara'daki direniş sırasında polis tarafından, gerçek mermiyle, yaklaşık 3 metre mesafeden, başından vurularak can veriyor. polis memuru serbest bırakılıyor.

mehmet ayvalıtaş (2 haziran 2013) : istanbul ümraniye'deki direniş sırasında, kalabalığın içine dalan bir taksi tarafından, ezilerek can veriyor. taksici kim? o kalabalıkta işi ne? bilinmiyor.

abdullah cömert (3 haziran 2013) : antakya'daki direniş sırasında, polis tarafından kafasından vurularak can veriyor. polis memur tıpkı ethem'in katili gibi serbest bırakılıyor.

mustafa sarı (5 haziran 2013) : adana’daki direniş sırasında, köprüden düşerek can veren polis memuru. nasıl düştü, bilinmiyor.

medeni yıldırım (28 haziran 2013) lice karakol protestosusu sırasında, askerin silahından çıkan mermiyle, kalbinden vurularak can veriyor. henüz ceza alan asker , polis, devlet adamı, vali, vekil mekil kimse yok.

ali ismail korkmaz (10 temmuz 2013) eskişehir’deki direniş sırasında, atılan biber gazından kaçarken bir sokağa sığınıyor. kaçtığı sokakta eli sopalı tipler tarafından dövülüyor. gittiği hastanedeki doktor ‘adli vaka tutanağı’ diye diretince evine gidiyor, sonra beyin kanamasından ölüyor. katilleri henüz bulunamadı, kim oldukları dahi bilinmiyor.

sayılan isimlerin hiçbiri ölmedi, hepsi öldürüldü. katilleriyse sokaklarda, mesai başında, evinde hiçbir şey olmamış gibi günlük hayatlarına devam ediyor. artık lanet dahi edemiyorum ben bu hükümete. gencecik insanları öldüren o katillerinse vicdan azabından sürünmelerini diliyorum. geberin göt yalayıcı sistem köpekleri.
(bkz: şehit)

oldu o zaman biz kalkalım.
(bkz: şehitlik mertebesi)
niyazidirler. evet.
õlenler, dövüşerek öldüler
Güneşe gömüldüler
vaktimiz yok onların matemini tutmaya
akın var
güneşe akın
güneşi zaptedeceğiz
güneşin zaptı yakın.

Devrim şehitleri ölümsüzdür.
görsel

kardeşlerim, yoldaşlarım ölümsüzdür. ölmemişlerdir!
Yolun düşerse kıyıya bir gün,
Ve maviliklerini enginin seyre dalarsan,
Dalgalara göğüs germiş olanları hatırla.
Selamla, yüreğin sevgi dolu.
Çünkü onlar fırtınayla çarpıştılar
Eşit olmayan savaşta
Ve dipsizliğinde enginin yitip gitmeden,
Sana liman gösterdiler uzakta...

halkın çocukları ölümsüzdür!
Her "dava" o "uğurda" ölenleri yüceltir.

"Gezi Parkı" eylemleri açık ve net bir şekilde Hükumet Karşıtlığının ve hatta doğrudan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan karşıtlığının bir aracı bir sembolü haline geldi. Bu tabloda kendisine yer bulan bir çok ideolojik yapı, örgüt, grup var. Elbette bu gruplar, davaları uğrunda ölüme yürüyenleri yüceltecek. Bunda anlaşılmayan ya da kabul edilemez bir durum yok. Anlaşılamayan ya da kabul edilemeyen, islamî bir jargon olan "şehitlik" teriminin, islam'ın kabul etmediği fraksiyonlar uğrunda ölenler için kullanılmak istenmesinde.

Elbette kullanmak isteyen kullanabilir. islam'ın dünyaya hediye ettiği bir jargon olsa da, amiyane tabirle "şehitlik" terimi kimsenin babasının malı değil. Lakin islamcıların, dincilerin, dindarların ya da din soslu ideolojik yapıların itirazlarını da anlamak gerek.

MHP ocaklarındaki gençlerin birbirlerine "yoldaş" diye hitap etmesi -anlam olarak bir sakınca olmamasına rağmen- ne derece absürt ise ya da Sol gruplardakilerin birbirlerine "reis" ya da "kurban" diye hitap etmesi -anlam olarak bir sakınca olmamasına rağmen- ne derece absürt ise islam, islamcı, dindar, dinci "karşıtı" grupların ölülerine "şehit" demesi de -anlam olarak bir sakınca olmamasına rağmen- o kadar absürt.
Satranç tahtasındaki piyonlar kadar şehittirler.
Özür dileriz, real madridden 6 yememiz sizden daha çok konuşuldu.
görsel

yer. osmangazi üniversitesi meşelik kampüsü.
(bkz: #21560243)
olmayan şehitler.

ulan şehit görmesek!
gazi mahallesinde sıkça rastlanan pankartin içerik konusu yani gezi parki protestolarina kürtler katılmasaydi iyiydi.
(bkz: medeni yıldırım/#21018758)
ölümsüz olduğu iddia edilen kişilerdir.

- gezi parkı şehitleri unutulmaz.

- say lan isimlerini

-ali, ahmet, korkmadı, abdullah eee cömert bir insandı. sonrasında ya medeni olun biraz bak sinirleniyorum ayvayı yedi hem sizin hükümet çökerteceğiz sonra sarı marı biri vardı sonra ya anneeee yaaaaaaa.
"Elbet bir bildiği var bu çocukların, kolay değil yoksa bu yaşta ölmek…"
En az mehmetçik kadar şehittir.
akla geldikçe insanın içinin acımasıdır.
bunlara gelince şehit oldu, mavi marmara'ya gelince onların orda ne işi vardı. Hadi Len ordan dürrükler. Şehit dediğin cudi'de gabar'da tendurek'te, Şehit dediğin şırnak'ta diyarbakır'da hakkari'de, Şehit dediğin seni beni bizi korurken son nefesinde, ağzından allah düşenlerdir. Devrimmis. Güldürmeyin bizi.
gezi direnişinde ölen gencecik kardeşlerimiz.
Hepsi devletin korkakça saldırısına kurban oldu.
Şerefsizce hayatları sonlandırılan onurlu masum çocuklar.
Bu çocuklar haklarını kullanmaktan başka ne yaptı...
Toplumsal Muhalefet en temel insan hakkıdır.
Devletin, kolluk kuvvetlerinin insanların canının güvencesi olmaları gerekirken,
onların en iyilerimizin, en gençlerimizin canına kastetmesi...

(bkz: Mehmet Ayvalıtaş)
(bkz: Ali ismail Korkmaz)
(bkz: Abdullah Can Cömert)
(bkz: Ethem Sarısülük)
(bkz: Ahmet Atakan)
(bkz: Medeni Yıldırım)
Şehit değillerdir.
Ulan ne şehidi? Bu ne yüzsüzlük... şehitlerimize yapılmış bir hakarettir.
polis ağabeyimiz mustafa sarının da dahil olduğu ve medeni yıldırım denen pkklının olmadığı şehitlerdir.
berkin elvan (11.03.2014): istanbul Okmeydanı'nda bir sabah evden çıkıp fırına ekmek almaya gitti, kafasına gelen gaz kapsülüyle kafa tası çatladı ve bir daha eve dönemedi. Daha 14 yaşındaydı vurulduğunda. Okmeydanı eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 269 gün komada kalan Berkin, bu süreçte 45 kilodan 16 kiloya düştü. 11 mart 2014, salı sabahı 07:00' da hayata veda etti. katilleri hala kayıp.
şehit denemez belki onlara ancak onlar bu ülkede demokratik haklarını savunarak öldürülen vatandaşlar olarak tarihe geçtiler.

ve günü geldiğinde demokrasi parkı (bkz: gezi parkı) içerisinde heykelleri yer alacaktır.