bugün

süper izometrik rpg serisi fallout un çıkması birkaç sefer yalan olmuş üçüncüsü.
(bkz: bethesda senin allah belanı versin)
(bkz: yaşasın black isle)
giriş demosu war, war never changes diye başlamazsa baştan kaybedecek oyun.
bethesda'nın resmi web sitesinde "in development" bölümünde geçen oyundur.

http://www.bethsoft.com
http://fallout.bethsoft.com

tasarımları yapan craig mullins her ne kadar aşmış bir sanatçı olsa da, leonard boyarskynin yarattığı fallout konseptini pek anlayamamış gibi duruyor. gerçek fallout bağımlılarını çok büyük hayal kırıklığına uğratacakmışlar gibi bir his var içimde.
bir kaç gün elder scrolls oblivion oynamaya çalışıp, bu deliler gibi serbestlik sağladığını iddia eden hormonlu grafiklere sahip frpmsi den sonra, bu ne lan böyle oyun mu olur deyip 9 senelik oyunu* bilgisayarına tekrar kurup hevesle oyunayan bir insan olarak, oblivion motoruyla yapılmış, bir fallout 3 görmek isteyeceğim en son şeydir. allah sonunu hayır etsin müstakbel oyunumuzun.
hayatımın bir dönemini çalmış oyununun * üçüncüsü.
teaser'ı bir kaç gün içerisinde çıkacak oyun. merakla bekliyoruz.
beklenen teaser'ı en sonunda çıkmış oyundur. beklentileri karşılamışmıdır, orası soru işareti. "war, war never changes" lafını duymak insanı kendinden geçirse de, fall 2008 yazısını görmek fena halde sinir krizlerine sokmuştur.

http://www.youtube.com/watch?v=3tOe6DjnK7I
pc nin yanı sıra playstation 3 ve xbox 360 platformları için de yayınlanacaktır.
tanım : nükleer savaş sonrası benzetiminde amerikalıların tercihi.

valla geliyor şaka maka, sonumuz hayrola.

http://fallout.bethsoft.com/eng/home/home.php
bitirmesi 100 saat alacağı söylenen ve 200 den farklı sonu olacağı iddia edilen 08 sonbahar da çıkacak bir rpg oyunu.
sonbahar 08 de çıkması planlanan oyun. yeni ekren görüntüler için:

http://www.shacknews.com/...ame_id=4244&id=122002
Xbox 360 ve PC versiyonlarının eklentilerle genişletileceği belirtilen oyun. yeni ekran görüntüler için:

http://media.pc.ign.com/media/568/568806/imgs_1.html
grafikleri günümüze göre çok geride kalmış oyundur.

ben fallout'u grafikleri için oynamadım şimdiye kadar hayır, ama 9 senedir bekliyoruz bu oyun için. nihayetinde fallout tactics'i bir iki yenilikle alakalı olarak havalı bulsakta sevmemiş ve özellikle brotherhood of steel oyunundan nefret etmiştik. neden? fallout 1 ve fallout 2 nin havasını, atmosferini yakalayamadığı için.

hatta fallout 2 de çok fazla silah var, nükleer savaş sonrası için fazla imkan var diye eleştirmiştik.

şimdi grafikleri ss lerinden gördüğüm kadarıyla silent hill the room'un gerisinde bir oyun var karşımda. evet, fallout 3d olacaksa en kötü ihtimalle silent hill serisindeki atmosfer olmalıydı.

gene de bekliyorum. merakla gençlik kahramanımı, hayatımın oyununun devamını bekliyorum.
2008'in en iyilerinden olmaya aday, action-rpg oyunu. *
pc versiyonu da sonunda malum yerlere * * düşen oyun.
Pc için oynayanların izlenimlerini bekledigimiz oyundur. Zira malum yerlerden indirmek asirlar almaktadir.
sonunda çıkmış olan oyundur. oyunu öğrenci olduğum ve param zaten sigarama yol parasına ve kitaplara ancak yetiştiği için internetten indirebildim. oyun ile ilk izlenimlerimi aktarayım:

öncelikle oyunun cadılar bayramı öncesinde çıkmış olması, oyunun yayınlanma sürecinde bazı yapay hızlandırmalar olabileceği izlenimi veriyor. zira oyunun bir çok yerinde çok çok ufak sayılabilecek olmasaymış mükemmel olurdu diyebileceğiniz hatalar mevcut.

oyun grafik konusunda oldukça gelişmiş bir motora sahip. yanlış bilmiyorsam devasa alanların gösterilmesinde oldukça başarılı olan oblivion motorunun daha geliştirilmiş bir versiyonu kullanılmış.

oyunu his 4850 kartımla oynuyorum. bu kartı 280 usd civarı bir fiyata edinebilirsiniz.
1680*1050 çözünürlükte hdr açık, bütün efekler maksimumda, AA ve AF kapalı şekilde oldukça akıcı bir şekilde oynayabildim.

ATMOSFER:

fallout 3 ilk duyurulduğunda ve bethesdanın geliştireceği açıklandığında hardcore fallout fanları büyük bir üzüntüye ve kaygıya kapılmışlardı. onlara hak vermemek mümkün değil çünkü fallout serisini efsane yapan atmosferidir. insanı nükleer savaş sonrasında yok olmuş insanlık tarihinin kalıntıları arasındaymış gibi hissettiren atmosferi.

Fallout 3'ün mükemmel olmasının bana göre tek sebebi, serinin diğer oyunlarında var olan atmosferin verilebilmiş olması. Oyuna bir bebek olarak başlamanız. vaulttan çıktığınızda çalan müzik. wasteland da gezerken sinyalini bulup dinlediğiniz galaxy radyosu, kirli ve paslı grafikler(bu konuda itirazı olan arkadaşlar olabilir * yaşayan gelişen bir dünya. kısacası herşeyiyle sizi kendisine bağlıyor.

GRAFiKLER

Grafiklere diyecek bir şey olamaz. oyun oldukça efektif bir şekilde kodlanmış ve diğer yeni nesil oyunlarla karşılaştırıldığında oldukça akıcı bir şekilde çalışıyor. özellikle iyi bir bilgisayarınız varsa, grafikler sizi oyunun atmosferine daha iyi sokacaktır.

SAVAŞ SiSTEMi

oyuna önyargılı bir şekilde geliştirilen bir diğer eleştiri ise oyunun real time olması.
bu konuda oyunun V.A.T.S sistemi aksiyon ve rpg öğelerini mükemmel bir şekilde birleştirmemizi sağlıyor. oyunu isterseniz fps tadında bol mermi harcıyarak vur kır parçala taktiğiyle oynayabilirsiniz. Ama isterseniz v tuşuna basarak aynı anda 3 tane düşmanın kafasına sırayla tıklarsanız ve daha sonra e tuşu ile vats modundan çıktığınızda düşmanlarınızın kafalarının dağılmasını çayınızı yudumlayarak sinematik modunda izleyebilirsiniz.

Oyun hakkında belirtilmesi gereken bir diğer nokta ise oyunun büyük oranda kan içermesi. özellikle vats modunda düşmanınızın kafasının kanlar fışkırtarak kopmasını görmek içinizdeki sadisti memnun edebilir. bu nedenle oyunu 18 yaşından küçük oyunculara tavsiye etmiyorum. bekleyin 2-3 sene sonra fallout 4 ü oynarsınız.

S.P.E.C.I.A.L SiSTEMi

oyun diğer fallout larda da bulunan sistem neredeyse aynı olarak kullanılmış. oyunda 7 ana özelliğiniz var. bu ana özelliklerinizin yanında oyunda işleri nasıl yaptığınızı belirleyen alt özellikleriniz bulunmakta örnek: science, medic vs vs. her bir alt özelliğinizin ne işe yaradığı oyun içinde açıklanmış ama tam olarak açıklamaları internet üzerinden bulmak mümkün.

son olarak her seviye yükseldiğinizde aldığınız bir perk puanı altın değerinde. oyun içinde onlarca perk var ve her perkin size kattığı oldukça güçlü ve yaratıcı özellikler var.

SONUÇ

bilgisayar piyasasının durulduğu şu günlerde çıkmış en güzel oyundur FALLOUT 3. gönül rahatlığıyla alıp oynanabilir. harcadığınız zamanı hakediyor.
windows xp'niz service pack 2'li değilse çalışmıyor bu oyun. bu sebeple laptopa yüklemek zorunda kaldım ve dandirik ekran kartı sağolsun, 800*600 çözünürlükte, tüm detaylar kapalı olmasına rağmen, yavaş çekim gibi oynuyorum. aslında oynanmaz böyle ama fallout hatırına biraz olsun oynamaya çabaladım.
öncelikle, ben bu halde bile grafikleri çok beğendim. beğenmeyenleri anlamıyorum. bu kadar geniş kapsamlı bir dünyada daha iyisini beklemek çok ciddi haksızlık olur.
oyunu çok az oynadım ve sadece ilk aşamasını bitirdim. tutorial gibi birşey zaten. ama çok orijinal geldi. hoşuma gitti.
oyunun ilk aşaması ve konusu hakkında, gerçi önemli birşey yok ama illa herşeyi kendim göreceğim diyen okuyucular için koydum spoiler'i. gerek yok aslında.

--spoiler--
oyuna doğarken başlıyoruz. ameliyathanede kendi gözümüzden izlediğimiz bu anda, cinsiyetimizi ve adımızı belirliyoruz. ardından 1 yaşındayız, bu aşamada önce babamıza doğru yürüyoruz, sonra koşmayı ve zıplamayı öğreniyoruz. ardından buradaki kitabı okuyarak s.p.e.c.i.a.l yani basitçe stat puanlarımızı dağıtıyoruz. o kitap çocuk kitabı olduğu için de tüm statların resimli ve basit açıklamaları yer alıyor. oyunu bilmeyenler için müthiş gerçekten.
ardından 10 yaşına gidiyoruz. doğum günü partimizde insanlarla tanışıyoruz. biraz klasik de olsa aramızda ne olduğu tam belli olmayan bir kızla(overseer'in kızı aynı zamanda), bir grup serseri çocukla tanışıyoruz. babamızın birkaç arkadaşı ile sohbet ediyoruz. burada kızın verdiği dergiyi okursak melee yeteneğimiz +1 alıyor. ardından jonas'ın yanına gidiyoruz. jonas, babamızın arkadaşı ve çok kafa bir adam. bizimle çok iyi arası. beraber bize ufak bir silah yapmışlar. bununla gizli bir yerde hedeflere atış yapıyoruz. tam o sırada pis bir böcek geliyor. kendisi bir miktar iri. bize saldıramayacak yerde. onu vuruyoruz. sonra babamızla bir fotoğraf çektirip, 16 yaşına geçiyoruz.
16 yaşında sınava gidiyoruz. babamızla sınav hakkında ve annemiz hakkında konuşabilir ama hep kaçamak cevaplar verecek. bunun dışında dünyanın vault ve seer'dan ibaret olup olmadığı hakkındaki sorularımızı da geçiştirecek. sınava giderken yolda bizim kız ve o serserilerin kurduğu çete ile karşılacaksınız. speech yeteneği ile çocukları, kızın yanından uzaklaştırabilirsiniz. olmazsa kafayı gömdüğünüz gibi kavga başlatın. iki üç yumruk geçirince, ya bırak diye sınıfa giriyorlar, kız teşekkür ediyor. karma falan kazanıyorusunuz. sınavda şöyle bir durumla karşılaştınız ne yaparsınız tarzı 10 soru geliyor. sorularda da oyunun kendine has espri anlayışını farkedeceksiniz. sonunda size bir meslek öngörecekler, bana bilgisayar teknisyeni dediler. ona göre yetenek puanı dağıtılıyor ama bunu geri alıp kafanıza göre dağıtmanız mümkün. sadece tavsiye niteliğinde o.
vee olaylar başlıyor. 19 yaşındayız. amanta (bizim kız) bir gün bizi uyandırıyor. aman çabuk çabuk diye bir heyecan bir panik. hemen kaçmamız gerektiğini söylüyor. şok içinde öğreniyoruz ki babamız vault'tan kaçmış! üstelik bizim kanka jonas'ın yardımı ile, jonas seer ve adamları tarafından dövülerek öldürülmüş. ne yapmalıyız diyoruz. burada farklı opsiyonlar vardır şüphesiz, ben kızın planına sadık kaldım ve seer'ın odasını buldum. sonra kilidi çözdüm, sonra bilgisayarını hack ettim ve gizli bir tünel gibi vault'un girişine çıktım. bu esnada etrafta deli gibi alarm ötmekte, silahlı personel sağa sola koşturmakta(bize de ateş açıyorlar) ve o 10 yaşında uzaktan gördüğümüz böcükler her tarafı kaplamış durumda. pek çok tanıdık yüzü ölü olarak görmek mümkün. oyunun başarılı bir yönü de burada ortaya çıkıyor. küçük yaşta karşılaşmış olduğunuz muhabbet etmiş olduğunuz adamlarla çatışmaya girip onları vurabiliyorunuz. burada olan bilen vahşi durum kendini çok çarpıcı olarak ifade edebiliyor.
nihayetinde amanta ile vedalaşıp vaulttan çıkıyoruz. dışarısı gerçekten etkileyici. kafada bir sürü sorun var, babamız nerede? neden kaçtı? nereye gitti? o böcekler nereden geliyor? neler oluyor?
diğer oyunlarda da bir bilinmemezlik vardı ancak bu defa oyun tamamen boş bir kafa ile yolluyor bizi wastelands'e. bir görevimiz yok. arkamızda duran bir vault yok. bir nevi sürgünüz. babamızı ararken başımıza neler geleceğini kim bilir.
ben buradan çıktıktan sonra, patlamamış bir nükleer bomba etrafına kurulmuş bir kasabaya geldim. karakterlerin detayları, diyaloglara ve ortama hasta oldum.

bunun haricinde, butch mudur nedir o serseri herif, 19 yaşına kadar pisliğin tekiyken, annesini kurtarırsak, al hacı senin olsun diye ceketini veriyor bize, ölümüne kankayız diyor. yuh aygır diyorum, hayallerim vardı. ileride o da farklı güçlere kayacak, çarpışacaktım onunla. heralde bu kadar da klişe olmayalım dediler.
savaş sistemi hoşuma gitti. nokta atışı yaptığımızda bir film gibi atışı izlettirmesi çok güzel. real-time savaşta ise vurduğunuz yer hemen belli ediyor kendini. bir güvenlik personeline ateş açtığımda göğsünden vurdum. zırhı vardı üstünde, hafif bir tepme harici devam etti işine. sonra bacağına sıktım. ciddi biçimde bacağının yara aldığını o kadar düşük detaya rağmen gördüm. biraz altına da sıktığımda diz kapağından ve az üstünden iki yara almış bacağı onu daha fazla taşımadı ve yere çöktü. bu olay da hoşuma gitti.
--spoiler--

çok güzel oyun bu. bir şekilde oynanmalı.
genelde yazilmiş yazilmasi gereken herşey ama benim bir falloutda bekledigim en büyük ve en önemli şey olan yanlızlık hissi yok bu oyunda.bütün wasteland ağzına kadar böcek bok püsür süper düper mutant ile dolu.yanlız yanlız 15 saniye yolculuk edilmiyor.Ha tabi bu oyun mesela fallout değil de Mutant delici falan olsaydı çok daha mutlu olurduk.beklentimiz çok hocam
10 senelik bir bekleyisin ardından gelen bir devam oyunu bir efsanenin son oyunu. evet o oyun bir legan wait for it dary * evet o oyun fall wait for it out.
Cıktıgı andan itibaren oyuncuyu etkilemis bir meceranın icine sonsuz serbestlik tanıyan radyoaktif collerin bulundugu diyara bizleri goturmus aslında hakkında cok soylenicek var o oyle birsey ki bazen yanlızlıgın dibine vurduk bazen eglencenin yeri geldi boksor olduk yeri geldi evlendik bara gittik mafyaya girdik mafyayı dagıttık yeri geldi yakardık yeri geldi yakarttık arabamız oldu ekibimiz oldu brotherhood olduk. o muthis 2 boyutlu izometrik bakıs acısıyla azıcık hayal gucu olan birini bile yetti icine cekmeye fallout ama artık yıllar gecti bazı seyler degisti 2d beklemek clasic aramak hata olurdu o tadı biz yasadık ve bitti hemde 2 muthis oyunla.
ne kadar elestirilse elestirilsin ilk 2 oyunun oynarken hayal ettigim yerleri kendi gozumle gormek yasamak ruzgarın kumları kaldırmasını ızlemek kısaca bu sefer o izometrik dunyanın icine girmek gercekten muthisti sırf bu tadı yasatabildigi icin bile fallout 3 klasiklerin icinde.
ne denenirse densin o bir fallout ve ve o gercek bir efsane.

ayrıca tum zamanların en sevilen npc si dogmeatin gozlerinin rengini gorduk ya bu sayede daha ne olsun.
1 ve 2. oyunlara nazaran daha az bağımlılık yaratan,fallout atmosferini 3 boyutlu olarak yaşamamıza neden olan oyun.iyimi yapmışlar,kötümü yapmışlar tartışılır ancak o bilindik fallout atmosferini bir kez daha oyunculara yaşattıkları gerçek.Oyunun bana göre en can alıcı kısmı ise vault tan çıktıktan sonra gözleriniz kamaşarak wasteland a attığınız bakış.
(bkz: war war never changes)
(bkz: vault çıkışında göz kamaşması)
(bkz: wasteland)
yeterde artar be. *
bethesda yapımı, bugüne kadar oynama ve bitirme şerefine eriştiğim en iyi rpg.

her ne kadar iş oyun kısmına gelince vur-kır, nişan al-sık insanı olsam da, içimde her zaman iyi rpg'ye aç bir yan vardı. iyi rpg'yi oynayınca bilirdim (bu yüzden knight online'dan nefret ettim). deus ex'in demosunu oynadığımda bayılmıştım (bu seneler önceydi). hem aksiyon vardı, hem de rpg öğeleri değil ta kendisi. benim gördüğüm bir ilkti. sonra stalker çıkmış. çok geç de olsa berbat bir şey olduğunu gördüm. deus ex'in değil kendisi, demosuyla bile yanyana koyulamayacak kadar iğrençti benim gözümde. bir kaç sene önce star wars: knights of the old republic oynamıştım. benim için en iyi rpg o'ydu. çok sağlam bir hikayesi, iyi bir aksiyonu ve bir rpg'nin gerektirdiği her şey, hatta daha fazlasına sahipti. sw evreninde geçiyor olması ayrı bir zenginlikti.

ama fallout 3...

dürüst olacağım, fallout serisini daha önce oynamamıştım ve trgamer'da incelemesine göz gezdirmiştim. iyi olabilirdi ama şüpheliydim ve almadım. sonra yakın arkadaşım jaccer aldı ve kesinlikle önerdi. ne yalan söyleyeyim sw:kotor'u geçecek bir şey beklemiyordum. iyi ki beklemiyormuşum. bir rpg'den beklentilerim alt üst oldu. bir rpg bu kadar güzel olamazdı... fanlar direk ortadan girdiğim için bana burun kıvırabilirler, ama ben yıllardır her çeşit oyunu oynadım ve iyi bir oyun görürsem anlarım. ve fallout 3 inanamayacağınız kadar iyi. atmosferden tutun hikayeye, öğelerden tutun aksiyona her şeyiyle harika. ben fallout 3'e tam puan verdim. ve tekrar oynanabilirliğinin de olduğunu memnuniyetle söyleyebilirim. vakit bulduğum zaman bir de karanlık taraftan bakacağım olaylara.

oyun sonunda babanızla 10 yaşınızdayken çekilmiş fotoğrafınızı gördüğünüzde zırıl zırıl ağlamanız işten bile değil. ne yalan söyleyeyim ağlamak istedim...

teknik açıdan konuşmayacağım. güzel. havada karada güzel. allah için göz zevkini bozmuyor.

doğumdan * ölüme her şeyiyle can alıcı olan bu oyunu, oyun zevki olan herkesin oynamasını kesinlikle ve şiddetle öneriyorum. kesinlikle etkileyici!

"war. war never changes."
mayıs'ta yayınlanacak broken steel dlc si için 1.5 güncellemesi şu adresten indirilebilir. bu güncellemeyle dlc için achievementlar şimdiden ekleniyor oyuna.

http://fallout.bethsoft.c...ng/downloads/updates.html (50 mb)
çok hayvani silahları olan oyun.
http://www.metacafe.com/w...9/fallout_3_rare_weapons/
herşeye rağmen fallout 3 evreninde dolaşırken sabahlamaktan keyif alınır ve evde kahve kalmadığını farketmeme yol açar. bir pc oyunu olarak uzun süre insanı meşgul edebilir, eski fallout ve yeni fallout evreni serinin 3üncü halkasıyla kesinliğe ulaşmıştır. her dünyanın bir yeniliğe ihtiyacı vardır ve fallout 3 bunu varlığıyla göstermiştir.