bugün

insanada kazandırılması gereken özellik.
yanlislikla yapildiginda cok uzucu olan hadise.
(bkz: fabrika ayarlarına geri don sana birsey olmasın)
(bkz: ana rahmine dönme isteği)
guvenlik kodu gerekir bunun icin.
teknolojinin günümüze kazandırdığı, ve başladığımız gibi ol anlamında kullanılabilen deyim halini almış olan olgu.
+abi işe geri dönmek istiyorum
-bu fabrikada yer yok artık sana
+abi sen hiç hata yapmadın mı, para ikinci planda, şerefim için çalışıcam
-zaten insanlar kendilerinde olmayan şeyler için çalışır
+shdbshdbhasdxdf
insan olarak yıllanırken kazanılan komplexleri, korkuları, kötü alışkanlıkları silmek.. yitirilen saflığı kazanıp, içerdeki çocuğu tekrar hayata döndürmek olabilir.. fabrikadan çıktığımız kimi, bembeyaz
(bkz: sil baştan başlamak gerek bazen)*
iş hayatında karşılaşılan zorlu bürokrasi karşısında "yaw şu müdürü fabrika ayarlarına döndüren bir düğme olsa" dedirtiren durum.
bilgisayarda bir belgeyi kaydetmeden elektriklerin gitmesi gibidir. her şeyi baştan yaparsınız, temiz iştir.
üniversite öğrencisinin sınav haftası sonrası beyninin durmasıyla mutlaka yapması gereken şeydir. sosyal ortama ayak uydurma açısından şart.
sonradan kazandırılan tüm özellikleri, eklentileri sıfırlamak.
terminatör filmlerinin başlagıcı gibi olunacak durumdur.

(bkz: anadan üryan)
bir nevi "sil baştan" yapmak.
insanın fabrika ayarına alın yazısı denir.commodore 64 ' teki kafa ayarı gibi bir şey...Geri bilgisayar commodore 64...Zamanın gerisinde yani. yoksa zamanında taş gibi bir makineydi. Ne bilgisayar mühendisleri el attı makineye.Hatırlıyorum en dandiğinden bir oyun oynamak için satır satır kod yazıyordu insanlar. Ben kod felan yazmıyordum. bende atari vardı. kasedi tak oyna cinsinden her zaman atariyi fabrika ayarlarına geri döndürmek istemişimdir ama yok ki öyle bir şey.
temiz bir sayfa açmak, herşeye baştan başlamak, hayata format atmak anlamına gelebilecek cümlenini mastarsız hali.

(bkz: modern halk deyimleri)
bütün ayarların eski haline dönüştürülmesidir. Bir nevi restart.
ille de fabrika ayarlarına geri dönülecekse bari Çarli’nin Çikolata Fabrikası’nın ayarlarına geri dönelim dediğim durum.
yedekli değilse tüm rehberinizi de silmenizle sonuçlanacak eylem.
0lamak veya sistemi geriye almak. sadece f10larda olur.
Az önce inadına yaptığım olay, tüm mesajlar gitsin silinsin istedim, tüm veriler.
yanlışlıkla yapıldığında ağlanması gereken durum.
telefonumun tüm rehberinin silinmesine neden olan ayar.
ınga bebek olmak olarak akla gelir. yani benimkine öyle geliyor.