bugün

bazı psikanalistlere göre bulunduğu konum ve zamana uyum sağlama zorluğu içine girenlerin sefkat ve korunma içgüdüsü ile duydukları istek.

yaşar kurt'un imkansızı istemesi.
(bkz: anne al beni içine)
cenin pozisyonunda uyuyan kişilerin isteği.
dünyadan tiksinmiş kişilerin isteğidir. ilerki evrelerde bu istek intihara dönüşebilir.
ana rahmi, dünyanın kötülüklerine karşı sığınılacak bir ortam olarak görülür. insan ana rahminden ilk çıkışında tam anlamıyla bir şok yaşar *. içeride su içinde yaşar, beslemesini annenin aldığı gıdalardan temin ederken dışarıda tam anlamıyla ortam değiştirir. değişen bu ortamı benimseyemez ve sürekli geldiği yere dönüş eğilimindedir. ana rahmi kapalı bir kutudur, dışarısı değil, içerisidir. insanı koruyup, dıştan gelen tehlikelere karşı korur.
huzur arayışıdır..
(bkz: hadi gel köyümüze geri dönelim)
Yaşar kurt'un korkuyorum anne al beni içine şarkısın söylerken hissetiği ve hissettirdiği duygu sanırsam
savaşları gördüğün an,
insanların acımasızca birbirlerini vurdukları an,
şımarık,ukala,dengesiz insanlardan darbe yediğin an,
hayattan soğuduğun her an...
(bkz: anne al beni yanına)
(bkz: annemi istiyorum)
portakala kadar yolu olan istek.
* "yavaş dön" tepkisi ile karşılaşacak istektir. burası dünyadır ve buranın girişi de, çıkışı da tektir... * *
Bence bir insanın asla gerçekleştiremiyeceği sapıkca bir düşünce!!!
ilk gördüğüm yerde imzasını isteyeceğim ayıdır.. ben hep o "ayı"yı benim bindiğim otobüse binen sıradan bir ayı zannediyordum. bu kadar meşhur olduğunu bilseydim daha önceden alırdım bi imzasını falan.
saclar kazıtılarak ve bir kilo vaselin yardımı ile yapılabilinecek hadise...
(bkz: git yolun gülle dolsun güller dikensiz olsun)
david lynch in post-modern sinemanın baş yapıtlarından sayılan blue velvet filmde dennis hopper sevdiği kızın karşısında diz çökerek adeta bir anne gibi onu rahmine alması için yalvarır. sevgili ve anne karakterleri oudipal olarak yer değiştirmiş ve ana rahmine dönme isteği tam da böyle bir komplexten çıkmaktadır.
yatakta cenin pozisyonunda uyumak buna yorulmamalıdır; zira bunun üşümekle bir dirsek bağlantısı vardır.
(bkz: ölmek var dönmek yok)
herşeyden kaçma istediğidir korkulardan, alışamadığı yaşamdan gibi..
afedersiniz sıçarken yaşanılan duykudur.
Yaşamaktan bıkmış kişilerin geldiği yere dönmesini istemesi.
(bkz: çıktığın yere gir)
evlendikten sonra erkeğin kafam girse yeter abi dırdırdan bıktım demesidir.
genelde terk eden kızın terk etme anında vuku bulan istekdir.

- ilişkimiz çok monotonlaştı ben action istiyorum onun için de seni terk ediyorum kamil.
- ananın amına kadar yolun var mualla.

gibi..
9 ay çıkmak isteyip bir ömür boyunca girilmek istenilen yere, vücudunun bir uzvunu değil komple sokma isteğidir.
uyku sırasında cenin pozisyonu alınıyorsa bilinç altında anne rahmindeki huzurun özlendiğini ifade ettiği söylenen, bu şekilde varlığı farkedilecek istektir. uyku insanın en savunmasız, en kontrolsüz ve en açık olduğu yaşam parçasıdır. birisinin cenin gibi kıvrılarak uyuduğunu görüyorsanız bilin ki birşeyler ters gidiyor. annesinin rahmine dönmek istiyor. sinir krizi evrelerinde de gözlenebilen bu istek yine aynı vücut duruşuyla karşımıza çıkabilir.
--spoiler--

o sperm ki

keşke o spermden gelmeseydim şu dünyaya

keşke o sperm beni lağımlarda kalsaydı

keşke şu zorlu dünyaya getirmeseydi

keşke rahmi döllemeseydi

keşke bir mastırbasyon kırızı sırasında,lağıma düşüp kaybolsaydı

o sperme isyanım var isyan

--spoiler--
http://atikaninduygusu.bl...u.com/o-sperm-ki/10049027
sözlükteki bazı yazarların yazılarını okuduktan sonra dünyanın iğrençliğinin bir kez daha yüzüne kırbaç gibi vurulmuş kişilerin hissettiği duygudur. bir nevi ölme isteği.
güncel Önemli Başlıklar