bugün

merkezi sistemden en güzel sesli hoca okumalıdır. bizim köydeki hoca gibi işkence yapmamalı.
ezana hakaret etmeyi gerektirmeyen bir hak olduğu kesindir.
Bir gün iStanbulda Yahudinin birinin kulağına yakınlardaki bi camiden Ezan sesi geliyor...Çok güzel..Nur sesli birisi okuyor ezanı...Yahudi olduğu halde o adamın bile hoşuna gitmiş...Kalbinde bi kıpırtı bile olmuş...

Neyse bu yahudi camiye gitmiş sormuş ordakilere;bu ezanı okuyan kim diye_?
Oradan getirmişler ezanı okuyanı tabi yahudi aferin falan demiş sonra çıkarmış cebinden 10 lirayı bu kişiye vermiş...

Daha sonra bi gün bi ezan sesi daha gelmiş kulağına..Ama nasıl bi ses...Çok kötü
Yahudi gitmiş camiye...Bu ezanı okuyanı çağırtmış yine..Cebinden bu sefer 100 lira çıkarmışl vermiş adama....Aferin bundan sonra hep sen oku ezanıda kimsenin kalbinde bi sıcaklık oluşmasına mahal verme diye_?
ezan çok hoş ve rahatlatıcıdır tabi anlayabilene.
(bkz: münafık)
allah ıslah etsin demekten başka bir söz söylenmemeli.
doğal bir haktır.
bunu arkadaş ortamında etrafta tanımadık kimse yoksa bağıra çağıra söyleyip, söylenilince prim yaptığını sanmak şeklinde kullananlarda vardır.
tabularin yıkıldıgını goren minik gremlinlerin boyunu ancak gecen tugla parcalarinin uzerinden atlayarak suya kosmasidir, kosarken de baslik da acmasidir.

(bkz: aferin cok guzel dusunmussun)
ne zamandan beri çoğunluk azınlığa uymak zorunda kalıyor...%98 i müslüman olan, yada müslüman olduğunu söyleyen bir ülkede yaşıyorsan eğer ezan sesine katlanacaksın...ezan güzel okunmalıdır, sesi güzel olan, gerçekten güzel, usulüne göre ezanı okuyabilenler okumalıdır. ama "ben rahatsız oluyorum" diyerek bencil davranamazsın...ezan saatleri bellidir; çok rahatsız oluyorsan kulaklık takar müzik dinlersin...
(bkz: allah yok peygamber yok kitap yok ne var lan it)
müslümanlığın temellerinden biri de ezandır. müslüman ülkede yaşadığını ezanla anlarsın. nasıl ki yurt dışına gittiğinde çan sesinden ki (allah bize hiç bir zaman nasip etmesin) vatanıma dönsem de ezanı duysam diye yırtınırsın, ezanın anlamı da budur. o kadar rahatsız oluyorsanız, ezan okunan sınırlar içinde bulunmazsınız kardeşim!!
bu çağrıyı duyunca insanın kalbi titrer yeri gelir, durup dinlettirir. sevmeyebilirsin ayrı, ama saygısı olan insanlara seninde saygın olmalıdır.
(bkz: kutsal değerlere hakaret)*
bir hastalıktır, evet evet bildiğin hastalık. tedavi için en yakında bulunan camide allah ile başbaşa kalıp biraz nefis muhasebesinin yapılması lazımdır.
sevmeyebilirsin ama miletinin büyük bir kısmı müslüman olan ülke de saygı duymak mecburiyetindesin.
doğal bir haktır tabi ki kimseye zorla sevdiremeyiz yalnız ben işin şu kısmını çıkartamadım:

lanet olsun -> tek kelimeyle. *
sizin dininiz size, benim dinim bana diyen bir Rabbin dinine mensub olarak ezan sesinden nefret edilmesinden rahatsızlık duymuyorum. koskocaman cehennem nasıl dolacak yahu * .
ezan sesinden değil de ezanı okuyan bed sesli müezzinlerin sesinden nefret edilebilir. *
yoksa makamına uygun okuyan güzel sesli birinden dinlemek insana huzur verir, mest eder.
toplum içinde dile getirilirse terbiyesizliktir.

http://www.youtube.com/watch?v=Wm6oXp4DjkU&feature=related
aslına bakılırsa, ezan sesinden rahatsız olmak ile, ezan dan rahatsız olmak çok farklıdır. zira ezanı şerifi okurken bilali habeşi hz lerinin kemiklerini sızlatan adab bilmez kem sesli onlarca müezzin çakması vardır.
binaen aleyh kötü "ezan sesinden" nefret edebilir insanlar.
herkes kendi kafasına baksın sorunsalından başka bişey değil.
ancak öle kafalar var ki klise çanının altına koyup bir kere koycan tokmağı çana ozaman anlarlar belki.
haysiyetsiz, terbiyesiz, şerefsiz, boktan, eşşoğleşşek bir davranışmış, vay anasını. ulan seven sever, sevmeyen nefret de eder. bunca mal nasıl olup da toplanıyor, ezandan nefret eden bir insanı şerefsiz ilan edip ana avrat küfür ediyor anlamak mümkün değil...

hem "sizin dininiz size, benim dinim bana" diyeceksiz, hem de senin inancından haz etmeyen adamın anasına avradına saydıracaksın, oh valla. şşt olm adam ister ezandan nefret eder ister allah'tan, ister muhammed'ten! alooo, size yanlış öğretmişler koçum, nefret etmek bir hakaret sözcüğü değildir!
sevmemek değil sevene hakaret etmek ayıp.yazık.
(bkz: değerlere dil uzatmak)
mahalledeki müezzinin, çirkin sesini her gün dinleyen yazarın haykırışıdır.
böyle ise eyvallah amma;
"lanet olsun, bu kadar berbat bir muzik olabilir mi? lanet olsun, tek kelimeyle"
estaüzübillah! ne diyon la?
ezan - müzik !
git sor müslümanım der bide bu.
bırakın desin.
belki ileride en azından saygı duymayı öğrenir onun sayesinde.
(bkz: kötü okunan ezan sesinden nefret etmek)

kuran kursuna giden bir çocuğa ezan okutan tek millet biziz heralde. çocukluk döneminde subyan sesle okunan ezandan nefret etmek kadar doğal bir şey olmaz.
güncel Önemli Başlıklar