bugün

evlenme serüveninde olan yazarlarımıza tavsiyelerdir.

1_ sözlüğü bırakmayın *

2_ geçmişe dair takıntılı bir sevgiliniz varsa , düğün günü ve yerini haber verebilecek ortak arkadaşlara haber vermeyin. ( bunu dikkate alınız)

3_ evlendikten sonra bambaşka bir hayat hayal ediyorsanız lütfen aklınızdan çıkarın. sadece yeni bir ev, yeni eşyalar. kısacası değişen şeyler sadece bir adet kağıt ve maddiyat.

4_ arkasına stepme olan bir aracınız varsa( allah herkesin kalbine göre versin. umarım her birinizin olur. jeeplerden bahsediyorum) eşinize vermeyin. nasıl olsa arkasında teker var yanaşırken vursam bile sıkıntı olmaz diye düşünür. ama anlamaz vurduğu zaman stepmenin arka camı patlatabileceğini.

5_ evlendiğiniz andan sonra eşinizin tamamı ile gerçek yüzüyle karşılaşacağına emin olun. ( vay benim başıma gelmez o tanıdım tanıyalı böyle tarzında cümleler kurduğunuzu duyuyorum) bu kötü anlamda değil. bir örnek vereyim kafanızda oluşsun.

evlenmeden 2 ay önce çarşamba günleri olan stabil maç

canım benim maçım var. 9-11

tamam hayatım. duş almayı unutma. sonra üşütüyorsun.

2 ay sonra

canım ben maça gidiyorum. 9-11

tamam hayatım. dikkat et kendine. evde alırsın duşu gecikme.

bilmiyorum lan. kuzey güney bitti ondan olabilir.

6_ daha önce yaşamış olduğunuz ev hayatı birebir sürmeyecek farkında olun. çünkü eve son modelinden 20-30 binlik eşyalar alınmıştır. artık perdelerin bir önemi vardır. oturma gurubunun. onlara o saatten sonra sigara kokusu gelmeyecektir. sigaralar balkonda vs mutfak ortamında içilecektir. o sebepten kendinizi hazırlayın şimdiden buna. ama bu iyi iyi.

7_ her nedense anlamadığım bir şekilde evlilikten sonra bir tasarruf modu başlar. eskisi gibi her hafta alışverişler yalan olur. dışarıdan söylenen yemek sayıları yarılara düşer. böyle durumları sorgulamayın. illa ki bir yere gidiyor para. ama öyle böyle değil.

8_ erkek adaylara diyorum bunu '' sakın sakın sakın sakın ama sakın o yüzüğünüzü unutmayın, kaybetmeyin'' yoksa sonradan gider gönül almak için d/40 karak bir pırlanta almak zorunda kalabilirsiniz.

9_ her iki tarafın aileleri geldiğinde bir süre sonra alıştığınız düzenini kaybettiğinizde sinirler gerilir. sakin olun. zaten en fazla 1 hafta kalır giderler. hatta o kadar bile sürmez.

10_ yine bunu erkek kişiler için söylüyorum. eşiniz ailesinin yanına gidelim dediği zaman gidin. bakın bu başınıza gelecek. kesinlikle yorgun dahi olsanız, Aşil tendonunuz araba kullanmaktan ağrısa bile gidin.

11_ bütün bunları bir yana bırakın mutluysanız ellerinizi açın ve mutluluğunuz için dua edin. mutluluğunuz nasıl olsa bozulmayacaktır. inanmayan arkadaşlara saygım sonsuz. inandıkları ne varsa onun için bir enerjide bulunsunlar.
(bkz: bu devirde evlenen enayi erkek)
evlenmeyin.
Otuz yasindan sonra cocuk yapmayın. O cocuk torununuz gibi olur, o sizi; siz onu anlamazsınız.
doğru kişi olduğuna emin olun.
dönüp bir bakın evleneceğiniz kişiye. kaç yıldır ve ne kadar çok tanıyor olduğunuz safsatalarını, en sevdiği çiçeği, canı sıkıldığında ne yapacağını bildiğinizi falan unutun. sadece dönüp bakın bir, tanıdığınızı sandığınız kişi mi karşınızdaki gerçekten?

ve etrafınızda "aklı çok" olduğu için size ve evliliğinize dair akıl verenlere "evliliğin iki kişilik bir oyun" olduğunu söyleyin. dimdik söyleyin bunu. sonra da kendinize dönüp bir bakın, şayet tek başınıza kaldıysanız evlenmenize gerek yok; büyük bir hata olur evlilik. ama eğer bu durumda iki kişilik bu oyun için eğer iki kişi kalabilmişseniz, hiçbir şeyin sizi engellemesine izin vermeyin ve evlenin.

sonrasında ne olacağını düşünmenize bile gerek yok, tek başınıza kalmayacağınız bir gerçek. tıpkı aksi hâlde çift kişilik yatakta iki ayrı dünyanın yatması kadar gerçek.

ve eski eşime söylediğim haliyle;

evliliğin başları hep mayın tarlasında top oynamak gibidir. sürekli bir yerler patlayıp duracaktır, kolunuzu-bacağınızı bırakmamaya çalışın; patlamalara engel olmaya değil. zira her halikarda iki farklı yaşantıyı alıp da tek çatı altına koyduğunuz için her an bi taraflar patlayıp duracaktır.
gereksiz triplere girip daha önceden evlenip bi halt olmadigini bilenler karsisinda gulunc duruma dusmeyin! Ha bi de göstermeden evlenin.
evlenmeden önce bir kere daha düşünün.
hatta iki kere.
zamanınız varsa erteleyin.
nolursa olsun anlayışı elden bırakmayın.
polemiğe asla ama asla girmeyiniz. saygılı ve sevgili olun.
anlayışlı olmakta fayda var, birbirinizi ne kadar tanısanız da aynı evde olmak başka bir duygu, ayrı bir hismiş. ne varsa bu aynı evde artık. sonuç olarak o sofra kaldırırken sizde yardım edin, ölmeyiz lan yardım edin. bulaşık yıkarken iki tabakta siz durulayın, erkekliğimizden bişey gitmez, hem sevaptır.
çöp atmaya giden kadınlar görüyorum o erkeklerin insaniyetine tüküreyim. saygılar.
Evlilik sıkıntıdır, ınsan evlenip kendini yakmamalıdır.
çocuk için evlenmeyin!, aşıksanız evlenin.

bekardan tavsiyeler!
evlenmeyin.
son şansınız arkadaşlar.
ev almaya karar verdiğinizde size sürekli tavsiyelerde bulunan insanları susturmak adına 30 bin lira kadar para isteyin. ( onaylandı bir daha bahsi bile geçmez)
imzayı atmadanönce verdiğiniz sözleri tutun..
Önce iş bulun.
evlenmeyin.
Tek tavsiye; evlenmeyin.
son 1 ay daha sorumsuzca yaşayın.
ailesini çok çok iyi tanımaya çalışın, hem de çok. para, pul, mevki inanın bunlar hiç önemli değil, nasıl bir aileden geldiğinin yanında toz kadar değeri yok bunların. aile, aile, aile! geri kalan her şey halledilir, olmadı mı gel beni bul, buradayım!
şimdiden kefen parası biriktirmeye başlayın zira lazım olacak.
evlenmeyin.