bugün

(bkz: apaçiyi appaçi diye okumak)
bu tür başlıkları ekşi sözlükte görebilir misiniz? imkanı yok göremezsiniz. uludağ sözlük, inci sözlük ve ekşi sözlük karışımı bir sözlüktür. bunun böyle olmasını sözlüğün moderatörleri de istiyor sanırım ama ekşi sözlükte böyle birşey yok. kimsenin gözünün yaşına bakmazlar. bu kadar dikkatli olduğum halde, özel mesajlardan atıştığım için kapı dışarı edilmiştim oradan. işte bu kadar yani...

ama bakıyorum da burada herşeye seyirci kalınıyor. o başlıkta da dediğim gibi, moderatörler uyuyorlar...
(bkz: silah zoruyla yazdırmıyolar)
kesinlikle var olan bir gerçektir bu. hani halep ordaysa arşın burada demiş ya nasreddin hoca, ben üşenmedim taa halep'e kadar gittim ve gördüm ki ekşi sözlük uludağ'dan gerçekten daha kaliteli. bak bu satırları okuyan yazar arkadaş, bunu sen de biliyorsun. hiç öyle neye göre kime göre diye muhabbete dalmanın manası yok. gittim, 2.5 aydır orada da yazıyorum. "o zaman burada işin ne pezevenk" demeyin, şu anda bu satırları yazabiliyorsam uludağ sözlük yazarıyım demektir ve olaya da uludağ sözlük yazarı gözüyle bakıyorum kesinlikle. ekşi sözlük yalakalığı değil amacım. ne zall ne de ssg bana para vermiyor sonuçta konuş diye.

mutlaka her bu iki sözlükte de aynı anda yazanlar vardır benim gibi. bu ayrımı görürsünüz bi şekilde. bak sıralayayım ekşi sözlük'ün uludağ sözlük'ten kaliteli olduğunu düşünmeme sebep olan unsurları:

1-kardeşim biz bu sözlük denen icada neden yazıyoruz? okunmak için değil mi? işte uludağ'ın en büyük eksikliği bu. okunmuyor. cinsellikle ilgili bir başlığa, o günkü popüler bir spor ya da siyaset gelişmesiyle ilgili bir başlığa veya eski sevgili/hoşlanılan kız/aşk üçgeninde bir başlığa yazmazsanız eğer o entry okunmuyor. sen orada kıçını yırtıp bilgi versen de, sözlüğü wikipedia'ya çevirmeye and içsen de adamın çükünde değilsin. oy butonuna basıp senin okunduğunu anlamanı sağlamaktan aciz. bir de çok güzel diye mesaj atıp hiç oy vermeyenler var ki düşman başına. okunmayacaksa adam buraya niye şevkle yazsın ki? neden atalar "iki dinle, bir söyle" demiş düşündünüz mü bir kere? sırf bu sözlükte okunma oranını artırmak için, başka bir amacı olamaz.

ekşide okunuyor mu diye sor bi aga? evet, okunuyor. amk entrysini gidip uzay mühendisliği başlığına da yazsan biri gelip okuyor. hatta uludağ'da olduğu gibi sadece o gün yazdığın entryler okunmuyor, ta iki ay önce yazdığın entryni adam gelip okuyor fizandan. sen de mutlu oluyorsun bunu görüp.

2-aramaya inanmayan koyduğu hiçbir hedefe inanamaz. yok kardeşim, sözlüktekilerin çoğu (bazen ben de dahil olmak üzere) bu başlık arama konusunda ateist bence. bakın, ekşi'de bir konunun başlığı bir kere açılır ve her yazar o başlığı ne yapar eder bulur. aynı konu başlığından iki tane görüp de "aa burada da aynısı yazılmış lan" diye şaşırdığımı hatırlamam ben ekşi sözlük'te. ama uludağ sözlük bu konuda gerçekten geride. haliyle aynı başlıktan aratınca onlar tane gören bir kişi de "ulan hangisine yazsam?" telaşıyla ne yapacağını unutuyor. anlamıyorum yani, çok mu zor yazmak istediğiniz bir konudaki kilit kelimelerin yanına yıldız koyup aratmak? 2 dakikanı ya alır ya almaz. yapsana şunu güzel kardeşim. bakın bi örnek:

(bkz: bence artık herkes gibisin)
(bkz: bence artık sen de herkes gibisin)
(bkz: bence artık sence herkes gibiyim)
(bkz: bence sen de artık herkes gibisin)
(bkz: bence sende artık herkes gibisin)
(bkz: herkes bence artık sende gibisin)
(bkz: sen de artık herkes gibisin bence)

bir kaç tanesi geyik amacıyla açılmış ve hiç bi amaca hizmet etmeyen başlıklar. güzelim şiirin içine de etmişler resmen. aynı sonuçtan 7 tane bulunca gerçekten dumura uğramamak elde değil.

3-gereksiz başlıkları da çok açıyoruz be aga. sırf trollük uğruna "bilmem neresine ne yapan kadın", "gece yarısı bilmem nerede gezen mini etekli kız" gibi önüne sıfat tamlaması getirilerek çoğaltılabilecek tabirler sözlüğü resmen çöplüğe çevirmiş durumda. artık durum ne kadar vahimse sözlük "diyen kız diyen erkek şeklinde başlık açmayınız" diye uyarı veriyor. başlıkları geçtim, onların altına yapılan yorumlar daha da felaket. adam götünden uydurduğu bir çapkınlık hikayesini anlatmış, altındaki tüm ayar entry'leri de "atma recep din kardeşiyiz" minvalinden. yahu kardeşim başlığı açanın amacı ilgi toplamak zaten, adı üstünde "troll", sen niye hala prim tanıyorsun ona? ulan iyi ki cool adam ile hbbia'ya güldük zamanında. önüne gelen ya "ben ne sikiciyim bi bilseniz" ya da "dolarla götümü siliyorum" temalı entry'lerle klavye başında ego mastürbasyonuna başladı. bunlara da bir bkz ile ayar verdiğini sanan kişiler sayesinde ortalık gırgıriye'ye döner tabii. troll olmakla kaliteli troll olmak arasında dağlar değil milyonlarca ışık yılı kadar fark vardır.

4-cinselliğin bokunun çıkarılması da bunlardan biri. evde anne babası ya da dışarıdaki pek de samimi olmayan bir arkadaşıyla konuşmaktan utanacağı konuları burada gelip "am göt meme" üçgenine indirgedikten sonra deniz seviyesinden de aşağı bir noktada tartışınca sözüm ona "modern" olduğunu sanan bir güruh var. arkadaşım, cinselliği tartışmak ya da bunu tabu olmaktan kurtarıp sağlıklı bir biçimde toplumda dile getirilebilmesini sağlamak brazzer senaristi olmak değildir. bir işi çok dallandırıp budaklandırır ve seni şahsi olarak tanıyamayacakları her ortamda dile getirirsen o işin kusura bakma ama boku çıkar. cıvık olur müdürüm afedersin. bu durumu cinsellikle alakalı herhangi bir başlığa entry girdiğiniz rahatça görebilirsiniz. daha önce yazdığını ve emek verdiğinizi düşündüğünüz entryleriniz için oy butonuna basmaktan bile aciz olan şahsiyetler, konu seks olunca maalesef sayfalarca entry döşemekten çekinmiyor.

5-başlığın altındaki ilk entry'e yani başlığı açan kişinin entry'sine bakmadan hemen başlığa cevap nitelikte bir entry yazmak da en büyük hastalıklardan biri bu sözlükte. adam bakıyor başlık laf oturtacak nitelikte mi, hemen dayıyor (bkz: hayallerde yaşıyor bazı ibneler). hacım bunu dedin de ne oldu şimdi? iki satır yazıp kaçmak kolay zaten, oturup o beğenmediğin argümana karşı sen de bi fikir üretsen daha güzel olmaz mı canım kardeşim? neden o başlığın altına yazılan 1 entry'i okumaktan acizsin? bu kadar mı düşkünsünüz muallak bir şeyler yazan birine ayar vermeye? bu olay benim kaç defa başıma geldi. daha ironinin varlığından bihaber insanlar maalesef açtığınız başlıktaki entrynizi okuma zahmeti göstermeden çok kötü butonuna sarılmayı marifet sanıyor.

6-forum tarzı önerme ve şarkı adı soruyorum hemen silicem tarzı başlıklar ki artık dilimde tüy bittiğinden yazmıyorum bile.

şimdi ben bu kadar laf anlattım ya, muhtemelen hiç siklenmeyecek ve bu devran böyle gidecek. bu anlattıklarım ekşi sözlük'te yok mu? tabii ki var. ama çok daha az ve onlar bile düzenli. insanın canını sıkmıyor en azından.

amacım "ben ekşi yazarıyım" ukalalığı falan değil asla. sadece yaptığım gözlemi söylüyorum ve diyorum ki "bağırmayan taraftar siktirsin gitsin" mantığıyla "çok beğeniyorsan git orada yaz" demek sadece yerdeki kirleri halıların altına itmek demektir.

gün gelir, y for yazar dediydi dersiniz...
(bkz: yediği çanağa pislemek)
fazla üyesi fazla entrysi ve ya fazla populerliği olması kaliteli olduğu anlamına gelmez durumudur.
bu oluşumu ortaya attığı için öncüdür. ama kalitesi tartışılabilir.
açıkçası ekşi sözlük buraya göre biraz daha samimi olmayan bir yer gibi geldi bana. neden derseniz, uludağ sözlüğünde en azından farklı düşüncedeki insanlar fikirlerini yazıyla anlatarak hoş bir tartışma havası oluşturabiliyorlar. bazen işin boku çıksada uludağ da genel olarak böyle yani. muhafazkarından tut da ateistine, sağcısından tut da solcusuna kadar her birey belli mesafelerler tartışabiliyorlar, hatta ve hatta özel mesajdan bu tür konular bile tartışılarak soruna çözüm getirilmeye çalışılıyor.

gelelim ekşi sözlüğe, şimdi ekşi sözlük bana niye samimi gelmedi, bir kaç yazılarını okudumda hatta bayadır ekşinin takipçisiyim, yazar olmadım fakat her yazılanları takip ettiğimden az çok bir kanaat sahibi oldum. ekşi sözlükte sıcak bir tartışma havası yoktur bana göre. benim gibi kaç kişi düşünüyor bilemem ama açıkçası ekşide yazar olmadığım içinde tam ayrıntılı anlatamayacağım. ekşi sözlükteki yazılanlara bir bakınca hep aynı görüşteki kişilerin yazılarını okuyorsunuz hemen hemen bütün yazılanlar aynı konuyu içeriyor. e sözlük dediğinde zaten farklı görüşleri bir araya getirmek değil midir? misal bir ekresinde uludağ sözlük için yazılanlara baktımda ekşideki bir kaç yazarın uludağ için fazla muhafazakar bir sözlük dediğini net bir şekilde okudum. bir kaç entryde de aynı şeyleri gördüm. ekşi sözlük, sözlüklerin atasıdır fakat dediğim gibi bana pek samimi gelmiyor, gelemiyor. ısınmak istedim olmadı ben de bıraktım. ben bir sözlükte farklı görüşlerin yorumlarını okuyamadıktan sonra benim o sözlükte takılmamın da bir anlamı yoktur.
eğer kendi fikirlerinin pohpohlandığı bir sözlükten haz alacak insan varsa o her şeyden önce faşist ruhlu bir insandır. ilk faşisttir sonra kemalisttir veyahut ilk faşisttir sonra dindardır gibi...

tarafsız olabilmek gerçekten zor meziyet. uludağsözlüğün de sözlükler arasında en tarafsız ve en düzeyli olanı olduğunun düşüncesi içerisindeyim.
Aksi iddaa edilemez.
(bkz: amerika yı yeniden keşfetmek)
kalite ölçütünün ne olduğunu bilmeden bu konu hakkında yorum yapmak doğru değil. eğer kaliteli olmak 2,3 entel laf etmekse, türkçesini yazmadan sırf birilerine hava atmak amacıyla ingilizce entry girmekse evet ekşi daha kalitelidir!
bunun gerçekten gerçek olduğunu söylediğimde zamanın ötesine gönderirsiniz biliyorum ama ne yaparsanız, ne ederseniz edin bu bir gerçek.

sabah sözlüğe geldiğimden beri tek konu fenerbahçe. olmasın demiyorum zaten, olsun ama ne diye durmadan başlık açılır anlamış değilim. bunu sadece siz değil yönetimden birileri dahi açıyor. nickini vermeyeceğim ama bileniniz biliyor. gerçi nickini söylesem de yine bir halt olmaz, bir şey olmaz. fenerbahçe nin hebele hübele olması, fenerbahçe nin zikik bir takım olması, fenerbahçe nin dlsdzodf olması, fenerbahçe nin dlksfjjsskf olması.

ekşi sözlüğe bakın, adamlar tek bir başlık altında inceliyorlar her şeyi. ama siz de böyle zikik bir huy olduktan sonra, nefret etsem de mına koyim ki ekşi sözlük bizden hep iyi olarak kalacak.

yıllardır hep onlara 2-3 entel laf ediyor diye üstün gördük ama hiç de öyle değil. adamlar, neyi, nasıl yapacaklarını iyi biliyorlar. sözlük kültürü gelişmiş.

neyse, size eğlenmeler. zaten beni siklemeyeceksiniz.
(bkz: thank you captain obvious)
önüne geleni pat diye almaması kalite olarak görülebilir,işgüzarlık olarak da. ama orada yazan arkadaşlarım gerçekten tartışmaya değer kutuplaşmaların olduğunu, bilgilerin çarpıştığını beyan etmişti. ayrıca moderatörlerinin de egoist olmadığının altını çizmişti.yine de uludağ sözlükte takılmayı tercih ediyorum çünkü ayar verebileceğim öğretmeninden ergenine bir sürü mal(sermaye) var burada. ayrıca güzel geyikler de dönebiliyor.bir de beni takip edip sürekli eksi veren bir topluluk oluşturmayı başardım burada. yani bence burası daha iyi.
ne yazık ki öyledir. hele son günlerde hepten öyledir.
not: ne oldi, rengin soldi?
gerçek olmayan gerçekliktir.
alanında ilk olmasından dolayıdır. yazar alımı az olduğundan saza ve diğer yeni icatlara şeytan icadı diyen yazarların akımına daha az uğramış olması da cabasıdır.
gerçekler herzaman acı verir.
özeleştirinin dibidir. lakin biz sandalyeden düşmeyenler ekşi gillerden çok daha samimiyiz diye düşünüyorum ben.
(bkz: uludag sozluk cok kalitesiz yeaaa)
ekşinin daha iyi olduğunu uludağ da söyleme ihtiyacı duyan ezik yazar beyenatı.
beni düşüncelere bogan sorunsaldır.
su götürmeyen gerçektir. uludağ sözlük, inci sözlüğe gün geçtikçe daha da fazla benzeyen bir sözlük oldu. ekşi de ise çaylak sistemi çok iyi. adam akıllı yazmayanları yazar yapmıyorlar. he var mı abuk subuk yazan? yine var. fakat ekşi genel olarak kat kat daha üstün bütün sözlüklerden.
katagoriler farklı tabikide üstün yani birisi şampiyonlar liği diğeri intertoto.
su götürmeyen yalandır.