bugün

'ayıp oluyor ama' demenin, bizim kültürümüze has, eski ve latif versiyonu.
yeni bir örgüt. üye alımı şimdilik "andırgrand" şekilde yapılıyor.
hz. mevlana'nın utanma duygusuna davet eden sözüdür.
şudur:http://www.milliyet.com.t...08/01/20/son/sontur20.asp
+edeb ya huuu!!
-uuu...
-...
+n'oldu? cevab veremedin?
otobüs duraklarındaki reklamlarda , camekanların arkasında son derece normal giyimli bayan mankenlerin afişi üzerine yapıştırılmış , * normal ev telefonu büyüklüğündeki kağıtların üzerine yazılmış yazıdır.
bu gün itibariyle haberlerde dinleyip , dehşete düştüğüm bir olay.
(bkz: akıl ya hu)
ehl-i diller arasında aradım kıldım taleb
her hüner makbul imiş illa edeb illa edeb (mevlevihanelerin kapısında yazan beyit)

ana babasının envai çeşit büyüklerinin arasında fütursuzca hareket eden, insanlıktan nasip almamış saygısız kimselere edep ya hu demek onu azcık da olsa saygı ve sevgi çerçevesine çekmek demektir. aynı şekilde mukabele etmemek ise o kimsenin seviyesine düşmemek içindir zannımca, kanaatimce.

edit: eksi veren arkadaş seni edebe davet ediyorum.
(bkz: ya men hu)
(bkz: edep yabadaba du)
özetle terbiye davetidir.
allahtan edeb talep edilen duadır.

(söylemdeki hu allah demektir.)
insanı edepli olmaya davet eden hat yazısıdır. eskiden evlerin girişinde misafir odasında ve yatak odasında olmak üzere üç ayrı yerde bulunurdu bu hat cümlesi. sonradan kullanım azalmış akabinde de ya hu yahu ya dönüşmüştür. ve fakat evlerinde bu hat sanatını yaşatanlar halen mevcuttur. (bkz: bu da geçer ya hu) (bkz: gel keyfim gel)
ibrahim refik'in kitabı.
son zamanlarda reklam panolarındaki kadın mankenlerin bacaklarına, kollarına ve bilumum açık yerlerine yapıştırılan stickerda yazan cümledir. mümkünse bi tane de rte' nın resminde ağız kısmına rica edelim.
"eline diline beline sahip ol" sözünün özü.
http://sufizmveinsan.com/edepyahu.html
yahoo'yu görgülü davranmaya çağıran tümce.

ekleme: lan, gecenin bir yarısı bu kadar da kötü şaka olur mu beee! kendimden utandım yeminlen. gerçi gece olmasa bu kadar iğrenci de yapılmaz; uykusuzluk falan...
edeb ya hû ise, birine edepli olmayı emretmek anlamına gelmez, “edepli olun yeaa” cümlesinin karşılığı değildir. bir duadır, “edeb ya rab” cümlesiyle aynı anlamı taşır. yani kişi edebi kendine ister, rabbinden dileğidir bu.

--spoiler--
edeb ya hû, hat sanatıyla ilgilenenlerin en sevdiği cümlelerden biri. bazı hattatlar edeb ya hû yazdıktan sonra altına bir de laedri yazarlar ki bu not sözün laedri diye birine ait olduğunu değil, anonim olduğunu gösterir. bilinmeyen, anonim anlamında kullanılan bir ifadedir laedri.

edeb ya hû ise, birine edepli olmayı emretmek anlamına gelmez, “edepli olun yeaa” cümlesinin karşılığı değildir. bir duadır, “edeb ya rab” cümlesiyle aynı anlamı taşır. yani kişi edebi kendine ister, rabbinden dileğidir bu.

eskiden medreselerin, tekkelerin, dergahların kapısında yazarmış edeb ya hû ifadesi. edebin her şeyden önce geldiğini anlatmak için, allah’tan edepli olmayı istemek için kullanılırmış.

rabbe sesleniş olan “ya hû” zamanla argo bir sözcük olan “yahu”ya dönüşünce, “edeb ya hû” cümlesinin de anlamı kaymış, gerçek anlamını unutan insanlar birbirlerine akıl vermek için kullanır olmuşlar bu cümleyi.

başlarda mütevazı, allah’tan en büyük dileği edepli olmak olan insanların kullandığı cümle, bugün kendi hatasını görmeyip başkasına laf eden, kendi eksik aklınca onları doğru yola çağıran denyoların kullandığı bir cümle haline geldi.

bir güruh türedi son zamanlarda, akıllarınca eylem yapıyorlar. sağda solda gördükleri billboardlardaki, reklam afişlerindeki kadın resimlerine edeb yahu yazan stickerlar yapıştırıyorlar, sprey boyalarla edeb yahu yazıyorlar. reklam afişleriyle de kalmıyorlar, esnafın tabelasına, dükkanının camına sprey boyalarla edeb yahu yazanlar var.

bu kafadaki adamlar, aslında bu duanın ortaya çıkmasına neden olan adamlar. çünkü edepsizler, başkasının hakkına saygı göstermeyen, malına zarar veren, kul hakkına giren insanlar. edepli bir insanın yapacağının tam tersini yapıyorlar.

bu insanlar yüzünden fitne çıkıyor, aydın doğan’ın gazeteleri mal bulmuş mağrıbî gibi atlıyorlar bu tip haberlere. “i̇slamcılar azıttı, edeb yahu timi işbaşında” gibi haberler yapıyorlar.

sağa sola edeb yahu yazan dangalaklar bu haberleri okudukça nasıl hissediyorlar bilmiyorum ama edeb ya hû lafzının gerçek anlamını bilenlerin iyi hissetmediğine eminim.

bu denyolar eylemciliğe soyunabilirler, anarşistlik hoşlarına gidebilir ama din adına anarşistlik yapmak diye bir şey yoktur. amacı ne olursa olsun, kullandığı sözün anlamını bilmeden anarşistliğe soyunanların kapısına ebleh ya bu yazmak istiyorum

http://www.delininkuyusu....eh-yabu.html#comment-8695
--spoiler--
Eline,diline,beline kelimeleri baş harfleri itibarıyla edeb kelimesini oluşturur. Edeb ya hu ise hu olandan, allahtan edeb istemektir.

Girdim ilim meclisine eyledim kıldım talep
dediler ilim geride illa edeb illa edeb...
trolleme hareketi. veya öyle olması lazım. aksi halini düşünemiyorum çünkü.
sözlük geçen hafta bi halısaha maçına gidiyorum. halısahanın adının kız yakup* olduğunu öğrendim. neyse çıktık bir şekilde yola, orada mı, burada mı, en son bir tabela gördük. tabelada yakup yazıyordu ve sol tarafı ise şu eski model arabalarda
göçük kaplamasında kullanılan sarımsı maddeyle boyanmış gibiydi. aklıma takıldı, döndüm diğer tarafa baktım.
bildiğin edeb ya hu yazıyordu lan! cidden bak. adam kız yazısına hallenmiş, üstünü kaplamış, bi de sticker yapıştırmış.

ne denir ki sözlük.
(bkz: şakaysa çok komik gerçekse hiç komik değil)
not: fotoğrafla desteklenebilir.
hırsız ve rüşvetçilere sessiz kalan sözde muhafazakarların kadın saçı gördüklerinde verdikleri tepki. çıkartmalarını sağda solda görebilirsiniz.
Sol frame için söylediğim söz.