bugün

Ülkemizin doğu ve güneydoğu bölgesinde yaşayan vatandaşların bir ortamda nerelisin sorusuna karşılık,
i. vanlıyım ama ilkokul birden beri istanbuldayız.
ii. ağrılıyım ama hiç oralarda bulunmadım.
iii. tunceliliyim ama ankarada kalıyorum.

gibi cümlelerle doğuda ikamet etmediğini ifade etmesidir.

edit: bu sadece benim gözlemlediğim bir durumdur, yoksa insanları dil, din, ırk vb. sebeplerle kutuplaştırma taraftarı asla değilim. Bu tespite inanmayan ilk kez tanıştığı ve doğulu olması muhtemel birine soruyu sorsun ve aldığı cevabı da buraya yazsın. Büyük ihtimal vanlıyım ama.... ile başlayan bir cümle duyacaksınız.
yoktur öyle bir utanç. batmanlıyım ve çok şükür diyoruz.
En azından utanma duygularını hala yitirmemiş olmaları ve bunun utanılacak bişey olduğunu bilmeleri takdire şayan.
olmayan durumdur.

elazığlıyım ve bunu her yerde göğsümü gere gere söylerim.

yemişim istanbulunu ankarasını.
batıya özendirilen ve insanları ırklarından dolayı yargılayan, "bu ülkede kürt istemiyoruz" gibi söylemlerde bulunan bir halkın içinde normaldir.
olmayan bir şeydir.

varsın o doğulu öyle söylesin sen ne diyorsun?
istanbulluyum ama 20 senedir almanya'dayım. kendi ülkeni sevmiyorsun.
sen daha zavallısın.
ben utananı hiç görmedim. tam tersine, kürt müsün diye sorunca "aşağılama" olarak algılamaları daha ilginç, kompleks.
ne diyim aq italyan mı diyim.
kürtsen kürtsündür napalım yani.
bir gaziantepli olarak yurdumun dogusundan batisina cok sehirde ikamet etmis olmama ragmen hic karsilasmamakla beraber, ilginc buldugum onerme.
doğudaki illere olan önyargı nedeniyle dışlanmak istemeyen kişilerin utanmasıdır. Utanılacak bir şeyin olmadığını öğrenmeleri gerekir. Başkaları tarafından dışlanmamak için kimliğinden vazgeçmek daha büyük bir ayıptır çünkü.
--spoiler--

doğuda doğmak suçsa güneş cehennemlik gülüm

--spoiler--

(bkz: kamyon arkası yazıları)
erzurumluyum dadaş im doğuluyum sapina kadar. Doğu batidan san şeref yönünden hep üstündur. lanet batılı toplumlar katiller diyen sözlük yazarları var.
Sivaslıyım, Van doğumluyum, Erzurum'da büyüdüm.

Doğu'yu insanların gözünde tu kaka yapan zihniyet ile bugün bundan yakınan zihniyet aynıdır. Doğu'nun Paris'i sayılabilecek Van'da doğdum kısa bir sürede yaşadım. Çok güzeldir. Van gölünün şehre kattığı hava çok ayrıdır. Büyük bir şehirdir aradığınızı bulursunuz hatta aklınıza gelmeyecek olan bile karşınıza çıkabilir ancak(!) kimi alçaklar yüzünden bu güzide şehir insanların telaffuz etmekten bile çekindikleri bir yer haline gelmiştir.

Bilmem anlatabildim mi?
Yanlış bir önerme. Bu vatan için ölenler sırf istanbul için, ankara için ölmediler. Bugün istanbul neyse van da odur.
Oluşturulan algıdan kaynaklanan bir insanlık ayıbıdır.
Doğuluların tamamının kürt sanılması üzerine sizler tarafından uydurulan önermedir.
Doğuluyum elhamdülillah cok mutluyum. Gururla söylüyorum memleketimi.

Bilmeyenler icin dağda falan yaşamıyoruz biz. burda da apartmanlar var. Cahil bir insan topluluğu yok burda gayet de iyi okullar var. Doğunun ahlaki düşüncesini begenmeyenler bakire kız diye ötmesinler. Burda öyle barlara falan gitmez kızlar. Gidenler azınlıktadır ve ayıplanır. Gece de sevgililerinde kalmazlar. Hey yavrum hey bir de laf söylemişler. Asıl biz sizden utanırdık.

(bkz: doğuyu ve karadeniz i filmlerdeki gibi zannetmek)
kısmen doğrudur ve vardır öyleleri. Bende doğuluyum ve her seferinde gururla bunu belirtiyorum ki insanların doğuya karşı önyargıları azalsın ve bitsin.
Her seferinde "aaa mardinli misin sen, hiç benzemiyorsun" tepkisini alıyorum. Çünkü kafalarında oluşan doğulu profili kaba saba, kavgacı, itici, kro ve terörist. Şimdiye kadar tanıdıkları doğulu sayısı 10dan fazla olmayan ve hiç doğuya gitmemiş insanların bu düşüncede olmaları ne kadar kötü değil mi?
Halbuki anadolu insanıdır onlarda sadece yön belirten bir kaç kelime eklenmistir bulunduğu bölgelere.
Demem o ki siz siz olun insanları etnik kökenlerine, memleketlerine göre yargılamayın, ötekileştirmeyin. Bende sizdenim lan vatanımı da seviyorum , mardinliyim ama aaa şaşırdınız değil mi? Gözünüzü açın ve sırf orada yaşadıkları için dışlanan binlerce vatan evladını küstürmeyin kendinize, memleketlerinden utanacak seviyeye getirmeyin.
Utanma demeyelim biz ona ben izmir de doğdum büyüdüm vanlıyız ama van a hayatımda hiç gitmedim. Bana nerelisin diye sorulunca göğsümü gere gere vanlıyım diyorum ama bizim halkın tipik özelliğidir hemen hangi yöreye aitsen onunla ilgili bir ilişki kurmaya çalışıyor, aaa ben de orda askerlik yaptım, kayınçom orada, oraya gitmiştim şuraları gezdim hala oralar aynı mı ? Gibisinden, şimdi hiç gitmediğin bir yer hakkında da atıp tutamazsın mecburen baştan vanlıyım ama hiç gitmedim oraya diyorum ki memleket muhabbetinde faka basmayalım diye.
Not: tuuu allah belanı versin insan hiç memleketine gidip oraları görmez mi demeyin amcalar arasında husumet varsa, amcalar yeğenlikten afaroz ettiyse sizi, gitmek yerine hayalinizdekiyle avunursunuz.
Sen gel doğululuları her durumda küçük gör aşağıla çeşitli sıfatlar yakıştır Cahillikler geri kalmışlıkla suçla sonra da bi doğulu neden böyle söyler de.
1. Ancak yetersizlik duygusu yaşayan insanlar bu şekilde davranır yani sizlerin ön yargılarını iyice içselleştirilmiş olanlar. Her doğulu değil. Genellemenin içine sıçmışsın.

2. Doğuluyum demeye uyanmak çünkü kürt olmak. Siz insanı bile bile günaha sokuyorsunuz. Çünkü eğer Müslümanım diyorsanız bir insanın kendini aslını inkar etmenin de günah olduğunu bilirsiniz. Kürt olmak ya da doğulu olmak yüzünden bir insan aşağılanmıssa her yanda elbette ama diyecektir. Bu sizin zavallı ön yargılarınız yüzünden. Sonra hey dostum bu kürtlerin sorunu ne diye sorma oldu mu. Adamı sen baştan yaftalamışşın zaten.
3. Kıçındaki donun pamuğu bile doğudan sen kimsin de ayrım ya da utanıyorsun . bburadan ne kadar zavallı görünüyorsun farkında mısın.
4. Doğu batı kavramlarını sen kafamda yıkamadıktan sonra neyin bütünlüğünden bahsediyorsun. Sen kendi ülkenin zaten kafadan bölüyosun.
yanlış bir bilgidir.

bir doğulu olarak asla ama asla doğulu olduğumdan utanmam. aksine başım dik bir şekilde: mardinliyim derim. karşımdakinin de gözlerine baka baka derim.

asıl utanılacak bir durum varsa o da bu ülkenin batısına ait olmaktır.. çünkü ırkçı zihniyet onlarda, namussuzluk diye bileceğimiz her türlü hal ve hareket onlarda..

batılılar utansın biz niye utanalım mk.
Ilginç bir davraniş.
Zaten hicbir zaman anlayamadim neden insanlar doğdukları ilin adini soylemek varken egeliyim karadenizliyim doğuluyum derler ki mesela iç anadoluda yaşayan insanlar iç anadoluluyum diyor mu? Hayir. Oyleyse doğuluyum demek yerine mardinliyim hakkariliyim demek daha mantikli.
arkadaşımın bir zamanlar yaptığı eylem. yeni yeni arkadaş olmaya başlıyoruz ortada nerelisin muhabbetleri dönüyor. bahsi geçen arkadaşım manisa demişti, ailesi orada yaşıyordu. neyse zamanla iyice tanımaya başlıyoruz, birbirimize gidiyoruz, sınavlara birlikte çalışıyoruz vs. bir gün eski erkek arkadaşını anlatıyor. niye ayrıldınız diye sorduğumda ailesi doğulu olduğum için istemedi diyor. (evet evet (bkz: benim de kürt arkadaşlarım var) ) bi afallıyoruz bozuntuya vermeden tepkiler veriyoruz. o değil de doğuluyum demekten utanmayı bırak sırf doğulu diye terk ediliyor. biz büyüdük ve kirlendi dünya sözlük.
Katıldığım utanç konusu, t
kendilerinin ne mal olduğunu bilen kişi davranışıdır. he evet şanlı şerefliler ve namuslular sizde gurur duyun o değerler dediğiniz değersizliklerinizle! söyleminizde öylesiniz ama pratikte yeller esiyor.
yok öyle bir şey. doğulu olmaktan utanılır mı lan? gurur duyulması gereken bir şey. bence burdaki asıl mesele, doğulu insanlara verilen tepki. "anlatsana biraz doğu nasıl" gibi sorulara maruz kalıyoruz. "uzaylıyız demedik, doğuluyuz dedik" diyesi geliyor insanın.
Toplumun bir kısmı tarafından görülmeme korkusunu, kaygısını taşıyan insanların fark edilme çabasıdır.

Görülmeyen bir insanım ben. Yo, edgar allan poe' nun peşini bırakmamış olan o hayaletlerden biri değilim; ne de o sizin hollywood filmlerindeki dışplazmalardan biri. Ben, maddesi, et- kemiği, lifleri, sıvıları olan bir insanım; hatta bir aklım olduğu da söylenebilir. Görülmezim, anlıyor musunuz, sırf insanlar beni görmek istemedikleri için görülmezim. Tıpkı sirklerde gördüğünüz bedensiz başlar gibi, sert, çarpıtıcı camdan yapılmış aynalar çevirmiş sanki etrafımı. Bana yaklaştıklarında yalnızca çevremdekileri, yani kendilerini ya da hayallerinde uydurdukları şeyi görürler; her şeyi en küçük şeyi görürler de beni görmezler.

Kişi doğulu olduğunu halinden memnun bir şekilde ifade ettiğinde toplumun görmediği kişilerden biri olacaktır. Yüzü silinecektir bu kişinin. Böylece etik değerler de siliniyor. Etik değerler de silinince, en titiz kurulan yapı, havada kurulmuş olur.
Küçük prens' ten alıntı yaparak bitirelim:
insan en iyi gönül gözüyle görür. iç yüzünü göz sezemez, gönül sezer...