bugün

arada kitapların köşesinde bir yerinde diğer dinlerden bahsetse de(onları da subjektif olarak, kötülüyerek), ders kitaplarının yüzde 99'unda islam öğretilmesi durumudur.

(bkz: türkiye de özgür düşünce var sanmak)
(bkz: monarşiyi demokrasiyle karıştırmak)
(bkz: ilkokul çocuğuna din dersi göstermek)
(bkz: laik devlet olup okullarda din dersi vermek)

bu arada;

dikkat çekmeye çalışmıyorum, dikkatinizi bunlara çekmeye çalışıyorum. aradaki farkı anlayınca mesaj atarsınız.

edit: elimdeki, kardeşimin 9. sınıf din dersi kitabında; ateizmden bahsediyor evet.(yarım sayfa boyunca bahsediyor. çok yer ayırmışlar yahu hiç anlatmasalardı) ama kesinlikle objektif değil. hatta satanizmle bağdaştırıyor. ***
islamın son gelen din, hz muhammedin son peygamber olmasından mütevellit bir durumdur. fakat diğer dinlerden de söz edilir. ayrıca zaten din kültürü öğretmenleri ya dikab mezunudur ya da ilahiyat. burada o insanlara diğer dinlerin hatta senin gibi dinsiz heriflerin dini bile öğretilir. bu eğitimi alırlar. merak eden öğrenci gider sorar.

ayrıca;
(bkz: sen bir ateistsin hepsi bu)
(bkz: başka da bi bok olmaz zaten)
öyle şey mi olur yahu? kitabın sonlarına doğru kilise ve havra resimleriyle diğer dinleri de özet geçiyorlar. aç, kitabı tekrar incele. haksızlık etmemek gerek hani.
diğer dinlerden de bahsedilmektedir. ilkokul ve ortaokulda diğer dinlerden ziyade kendi dinini öğrenmesi gerekir kişinin. bütün dinleri öğretmeye kalksan anlamaz. zaten yaşı gereği kavrayamaz pek.

bişeylerin farkına varıp ayrım yapabilicek kıvama gelmişse eğer lisede gayet rahat öğrenebilir diğer dinleri. kaldı ki internet çağındayız. merak ettiği dini araştırabilir. islam dini okulda bile yeterince anlatılamıyorken, din kültürü dersleri haftada işlenen toplam ders saatinden dolayı çerez dersler olarak görüldüğünden, diğerlerinden bahsetmek komik olur.
gereken ölçüde diğer dinlerden ve mezhep ayrılıklarından bahsedilmektedir.
yalandır yanlıştır. din dersine kur'an'la girilmesi gerektir. örnekler allah rasulünden verilmelidir. karşı çıkmayın tam sizlik ders işte. ahlak bilgisi ve insan sevgisi üzerine eğitim veriliyor. ayrıca neden din kültürü ve ahlak bilgisi. öğretilecek olan din ise dersin adı da din eğitimi olmalıdır. tıpkı beden eğitimi gibi. sisteminize zort lan.
öğretilen bir şey yoktur. birkaç hava cıva bilgi. din derslerinden islamı öğrenen hiç görmedim...

kaldırılsa ne değişir? sanırım hiçbir şey...
ülkedeki çoğunluk gibi, klasik bir devlet lisesinden mezun oldum. ve şöyle söyleyebilirim ki liseye kadar gördüğümüz din eğitiminde tüm dinlere yer verildi. okulumun diğer okullardan bir farkı yok. fakat bu noktada sanırım hoca faktörü de öne çıkıyor. ne mutlu ki öğrenim boyunca 4 farklı din hocasından ders aldık. hepsi de mükemmeldiler.ve ne sorulursa sorulsun eşit hakta cevaplamaya çlışıyorlardı. tamam geneli için söylemek pek doğru olmayabilir. yani her meslekte farklı kişi tipleri mevcuttur. belki de benim şansımdır dediğim gibi.

fakat değinmek istediğim bir diğer nokta, bizim avrupa ve diğer hristiyan ülkelerden ayrıldığımız çok önemli bir husus var. çoğunluğunu katoliklerin oluşturduğu hristiyan ülke camiasının yine çok büyük kısmının(dikkat edin çok büyük bir kısmı diyorum) anayasalarında laiklik terimi bulunmamaktadır. bunun yerine resmi lider yapıları millete aktarılarak kiliseden ayrılmışlardır. ancak eğitim konusunda böyle bir konu tam olarak bulunmamaktadır. tıpkı bizdeki imam hatip liselerinin benzerleri onlarda da var. fakat onlardan mezun olunca sadece papaz, rahip, peder * olmaları gibi kısıtları yoktur. bu nokta da laik olmadıklarının göstergesidir. bununla birlikte inanılmaz iyi din eğitimi vermektedirler.

bizim okullarda okutulan din konusunda biraz dar kaldığımızı düşünüyorum. yani çoğu okuldaki arkadaşlarımdan duyduklarıma göre sadece dua ezberlemek, namaz kılmayı öğrenmek gibi fonksiyonlar yapılıyor ki bunların da temeline inilmiyordu. genel olarak yaptığım araştırmalar ve kendi birikimim doğrultusunda söyleyebilirim ki ahlak, islam temeli, değişmez yapılar(dua, namaz şekli) iyi anlatılmaya çalışılıyor; fakat eksik olarak anlatılıyor. hele ki 1517-1924 arasında yüzyıllarca islamın bayraktarlığını yapan bir ülkede. yani konu sadece islama odalanıyor. halbuki konu bu kadar basit değildir. bu sürede halifelik etkileri vs gibi konular genelde tarih derslerinde ve orada da kısıtlı olarak anlatılıyor.

şüphesiz inanın ya da inanmayın kitaplar arasında en demokratik(neye göre, kime göre?) kitabın bizimkisi olduğu düşünülürse bunlara bağlı anlatılacak çok şey olduğundan adım gibi eminim.

ama bu konu özellikle türk topraklarında hassas bir konudur. bu doğrultuda defalarca düşünülmesi ve konunun tekrar tekrar işlenmesi gereklidir. ve geniş kapsamlı, bol bilgi ve anlatım içerikli olarak zenginleştirilmelidir.
ülkenin çoğu müslümansa, derslerde ağırlığın* islama verilmesi gayet normaldir.
Hristiyan olan toplumlarda da yalnızca hristiyanlığın öğretilmesi ile eş değerdir. Ki protestanlık, ortodoksluk, katoliklik vs. durumuna göre ülkelerin yer yer diğer mezhepleri derslerine koymadığını görülmüştür.

Eee peki onlar da böyle yapıyor diye doğrusu bu mudur? Tabi ki de doğrusu bu olamaz. Her din anlatılmalıdır ve kişinin özgür iradesi ile seçim yapması için gerekli ortam hazırlanmalıdır. Biraz (bkz: ütopik) bir durum söz konusu oldu.
ancak şöyle bir durum vardır ki, yabancı ülkelerdeki din dersleride o ülkenin çoğunluğunun inandığı dini öğretmektedir. ayrıca liselerde diğer dinlerin (hatta ateizm ve deizm dahil) biraz üstünde duruluyor diye biliyorum.
ülkenin %85 kadarının müslüman olduğu düşünüldüğünde çok da anormal gelmedi bana.
çok yanlıştır, islamın öğretilmesine karşı değilim fakat okula giden hristiyan öğrencinin de islamı öğrenme zorunluluğu yoktur, her din eşit şekilde öğretilmelidir din derslerinde, eğer bu yapılamıyorsa o zaman din dersleri kaldırılmalıdır.
yanlıştır. din derslerinde bu sene tüm dinleri tek tek işlemişizdir. ne mutlu ki içlerinde en mantıklısı islam.
Çoğunlukla ders öğretmeninin insiyatifinde olan durumdur.
Ancak 12 sene ilk ve orta öğretim de islam harici bütün görüşlere rerörö demeyip hakaret etmeyen öğretmen görmedim.

hallac ı mansur dan onlar için geliyor;

"dinsel inançlara bir tanım aradım;
dedim ki tek bir ilke ve çok dallanmış bir ağaç.
zorlama diğerini kendininkine tutunmaya.
engeldir çünkü tek dal evrensel bütünlüğü göstermeye."
dersin tam adı ' din kültürü ve ahlak bilgisi ' olduğuna göre, ahlakla da ilgili bir çok şeyinde derste geçtiğini unutmamak lazım gelir.
eğitim sistemi çok eski diyen travestilerin kendi laflarını yemeleridir. neden öğretilmiyor sizce? çünkü en son inen din islam, o yüzden.

ayrıca;

siz gidin ilk önce dünyaya islamdan başka bir din indirilmediğini öğrenin.
diğer dinleri dinden saymıyorlar demekki ki yer verseler dahi sadece iki satır o kadar. hele ahlak konusu hiç yok. iki fatiha oku geç, iyi valla.
"benim doğrum seninde doğrundur" dayatmasının örneğidir.
yüzde 99'unun müslüman olduğu bir ülkedeki ders kitaplarının yüzde 99'unun islam öğretmesi durumu gayet normaldir.gerçi o yüzde 99'unun bir kısmının sadece kimliklerinde yazar müslüman oldukları!