bugün

allah korusun anlamında kullanılır.
- abla bak şimdi, bu intihar etse...
- dilini ısır kız!
Gülerken hain arkadaşımızın kafamıza vurmasıyla oluşabilecek hadise.
ısırılan dil kendi diliniz ise fena lakin bir güzelin dili ise ozaman iş değişir.
nazar değmesin diyerekten yapılan bir eylemdir. kıçını kaşımak gibi.
konuşurken gerçekleşip insanı havaya zıplatıp gözlerini dolduracak kadar can yakan hadise.
* (bkz: ayak serçe parmağını vurmak)
söylenen kötü şeyin gerçekleşmemesi için yapılan hareket.
yemek yerken dil ısırıldığında ağzı günde 3 kez demli çayla çalkalamak, acının hafiflemesine ve dil yaralandıysa hızla iyileşmesini sağlar.
fransız öpücüğü sırasında gaza gelen partnerin yaptığı eylemdir.
(bkz: gecen gun yine sevisiyorum)
bazı kişiler tarafından zor bir iş yaparlarken farkında olmadan yaptıkları hareket. normal dil ısırmadan farklı olarak (normal dil ısırma ne ya?) dil biraz dışarı ve yana çıkarılır.
gözlerini kızartacak kadar çok canının yanmasına sebep olur. özellikle de bir şey yerken başa gelir bu durum.
kişinin tatlı yiyeceğine işarettir. (bkz: batıl inanç)
vücuttaki en keskin yer ile en güçlü kasın bulunduğu yerin çarpışması olayı. ebe siker çoğunlukla.
hani küçük ayak parmağını bir yere çarpınca dünyanın sonuna geldik sanırsın ya; heh onun ardından gelendir. gözlerden yaş gelir bir anda. karşınızda duran insan nolduğunu anlamadığı için şaşkın şaşkın size bakar. dişler geçiverir içine. türevleri için;

(bkz: yanağını ısırmak)
bazı yörelerde oldukça batıl inançlara yataklık eden uzv.

ve sıradan bir anı.

ilkokul yılları siyah naylon önlükler, kolları sümük ifrazatıyla gri reng tonlarında .sümüğünüz yeşilse ne ala..
bu önlüklerin ortak ve en belirgin özellikleri sobaya çok yaklaşınca yanması. hammadesi 70 pamuk diye satılsada, cotton'dan alınmıyor mına koyim. bildiğin pazar malı. naylon kumaş. diğer ortak özellik ise bu önlükleri yanan çocuklarının annelerinin ellerinin ''yama ''yapacak kadar maharetli olması.

bir öğlen yemeği arası, göbeğime kadar çatır, çatır yanmış önlük ..

anne yama girişimden önce bkz: dilini ısır dedi. yamayı üzerimde yapacağından dolayı bu böyle yapılırmış. aksi takdirde kısmetim bağlanırmış. dilimi ısırmam tüm büyülere çözüm üretecek bir hareketmiş. gelecekte talip olacak eş adaylarını bir dil ısırığı belirliyormuş. vay anasını!

dişlerimin arasındaki dille bir deyimi canlandırmak istememle dilimin kopma noktasına geldiğine şahit olduğumda o yaşlardaydı..şöyle ki
(dilimi ısırdığım anda)
''anne tevzi kendi sokuğunu sikemezmiş ne demek''?
anne: çat!
hayattan soğuma nedenlerinden biridir.

1 dakikadır 'biraz daha insan gibi yesen de şu acıyı yaşatmasan kendine ' öğütleriyle kaybolan moralimi yeniden toparlamamı sağlayan teyzeme burdan sizin huzurunuzda saygılarımı iletiyorum!.
o anda suratın aldığı ifadenin bir şekilde kaydedilmesi gerekir .
acının doruklarını yaşatan hadisedir .
(bkz: dil felci) geçireceğimi sandığım lanet olay.
Dünyadan soğumana neden olan acı verici bir durumdur.
dün yaptığım ve neredeyse kopartıyor olduğum durum. hala uyuşuk.
önce "kaaarrtt" diye ısırma sesinin hemen akabinde inanılmaz bir acıyla kendini gösteren fena durum.
işin kötüsü bikaç gün ısırılan yer sürekli dişe gelir ve her seferinde şu tepki verilir;

(bkz: hay bin kunduz)
ayak serçe parmağını sehpanın köşesine vurmaktan sonra en büyük acıdır.
Tam ısırma esnasında birisiyle göz göze gelirseniz "Ne salaklar var bu dünyada yahu" bakışıyla karşılaşacağınız hareket.
bazı batıl inançlar sonucu yapılan eylemdir.

o değil de, dilini çiğnemekten zevk almak da nesi anlamadım.
dilini ısırdığınızda o acıyla gıcık kaptığız biri yanınızda gevezelik yapıyorsa öldüresiye vurası gelir insanın.
--spoiler--

- dilimi ısırdım.
+ hangi dilimi?

--spoiler--

gibi iğrenç bir esprisi de yapılır.