bugün

12 eylül dönemi işkence görenlerin, ölenlerin kanlarının üzerinde yükselen bir partinin başkanına ait söylem.
hayır bu sözle devlet düşmanlığı yapılmaktadır.beğenmiyor işte bu devleti bu düzeni değiştirmek için canla başla çalışmaya çalışıyor. beğenmediği yıllar ise ülkemi de sadece 1923 den 1938 kadar iktidar olabilmişlerdir. daha önceleri de yani osmanlı da kürt isyanları olup ne şekil de davranmışlar acaba? sen ancak beyni olmayanı kandırırsın malum şahıs.bin yıla yakın bu coğrafya da sadece 15 yıl ikdidar olup bu günlere gelmemizi sağlayan zihniyeti bitirilme çabasıdır.
"cumhuriyet halk partisi vardı" diyemez birileri, diyebilemez. korkaktırlar çünkü.
Bu soruyu soranlara şunları sormak gerekir:

-Askerlerimizin başına çuval geçirildiğinde,

-Habur'da çadır mahkemeleri kurulduğunda,

-Terör gün be gün artarken,

bu ülkenin başında kim vardı?
cevabı chp olan sorudur.
eğer kötü giden bir yönetimi,politikaları düzeltmek için eleştiri yapıyorsak,geçmişle yüzleşmeden bunu başarmamız imkansız.kabul edin.
cevabı;
bir gürcü değil bir türk, bir islamcı değil bir türkçü,
olan sorudur.
dersim isyaninin ne demek oldugunu bilmeyen insanlarin "iste chp yapti" diye atip tutmasidir.

dersim ayaklanmasi kurt agalarinin irgatlik, kolelik, agalik duzeni bozulmasin diye devlete isyan etmesi, cumhuriyete savas acmasidir.

asiret reislerinin bu ayaklanmasi hak ettigi sekilde bastirilmistir.

edit: hak ettigi sekilde bastirilmamistir. az bile yapilmistir, daha siddetli bastirilip soylari kurutulmaliydi bu itlerin. devlete, cumhuriyete bas kaldiranin sonu mezar olmalidir.
bir an tuncelili olduğumdan utanmama neden olan söylemdir. bizi siyasete karıştırmayın.
istiklal mahkemeleri'nde kıyım yapılırken, camiler kapatılırken, türkçe ezan getirilirken, hilafet kaldırılırken ülkenin başında olan kişi vardı.
o dönemde iktidarda akape ciler olsaydı, o bölge tunceli devleti olarak bugün çoktan bağımsızlığını ilan etmiş olurdu.
kendi en ufak bir eleştiri yapıldığında ''terbiyesizlik etme!'' diye patronu olması gereken halka hademe muamelesi yapan bir yönetici... isyan çıkarılsa ne yapardı acaba?

ben söyleyeyim mi? koşarak türkiye'den malta'ya ulaşan ilk insan olurdu. gerçi, vardı lan sanki öyle biri.

halkın içinde halk ve vatan hainleri olabilir. aslolan onları bastırabilmektir, şakşakçılığını yapmak değil.

şakşakçılığını yaparsanız her sene yüzlerce vatan evladını böyle göz göre göre kaybedersiniz işte.

dersim isyanı bastırıldığında bu ülkenin başında tabii ki asıl sahipleri vardı. çünkü böyle haince ve alçakça eylemleri bastırabilmeye ancak onların kudret ve dirayetleri el verirdi.

aklına geleni söylemekle olmuyor o işler, kendine güveniyorsan buyur o isyanın artıklarını temizle de artık bunca masum vatan evladının selası bir hiç uğruna okunmasın.

yazıktır, yazık.
tarihi bir recep tayyip saptamasıdır.

dersim de devlet terörü uygulanırken bu ülkenin başında atatürk ve cumhuriyet halk partisi vardı. e peki neyi ima etmeye çalışıyor bu adam, açık açık bunu söylemeye ne diye korkuyorsun. sürekli imalar, sürekli dokundurmalar.

kurtuluş savaşı verilirken de ülkenin başında atatürk vardı.

tarihçi recep tayyip'e tavsiyemdir, millete şunu sorabilir mi?

türkiye halkı 600 yıl inim inim inletilirken, sınır boylarında türklerin kanı akıtlırken, alevi diye ermeni diye binlerce halk kırılırken bu ülkenin başında kim vardı?

buna ne cevap buyurur zatı devletleri?
tayyip o kadar acizleştiki artık atatürk ü suçlamaya kalkacak kadar düştü. sen önce aça aça bir kaldığın açılım yüzünden oluşan teröre engel ol.
padişahlar bu ülkeyi emperyalistlere bıraktığı için o zamanlar ülkenin başında milliyetçiler vardı.
rakip partiye laf atacağım diye bu ülkeyi kuran ve ülkeye hizmet edenlere sakın dilini çıkarma! Haddini bil! dedirten sorudur.
kılıçdaroğlu nu kışkırtma çabasıdır..
chp yi içten bölme niyetidir..
ha soruya cevap olarak şu söylenebilir...
ismet inönü yoktu..
2010 yılı türkiyesinde "zerre" önemi olmayan şey. o günkü chp ile bugünkü chp aynı değil, o günkü dünya bugünkü değil, o günkü halk bugünkü değil. insanların hala 80 yıl öncesinden bugünkü rakiplerinin altını oymaya çalışması sanırım sadece türkiye'ye has bir durum. çık varsa bir alternatifin açıkla tartış, toplumu ikna et, iktidara gel, sonra da uygula. bu kafayla çocuk kavgasından bir adım öteye gidilmez.
ebene sorsan o iyi bilir cümlesi geliyor aklıma.*
akp yoktu.

o yüzden o zaman bazı insanlar devleti hiçe sayan, baştakileri tehdit eden cümleler söyleyemiyor, "terörist başını muhatap al" gibi abuk subuk isteklerde bulunamıyordu.

neydi o günler be. o zaman büyüktü ülkemiz. böyle ayağa düşmemişti. her önüne gelen küçük düşüremiyordu. herkes haddini biliyordu.
Mustafa kemal vardır ve bugün de Mustafa Kemal'in çocukları gerektiği zaman Türk Devletinin bekaası ve insanlığın yüksek değerleri için Feodal kalıntılarla mücadele etmeye yeminlidir.
Kürt ağalık düzenini darmaduman etmeye çalışan bir lider ve partisi.
dersim bombalanırken kim vardı diye sormak yerine, ülkenin dört bir yanında karakol, kışla, polis aracı, park, yol, köprü ve bilimum yer bombalanırken ülkenin başında ben vardım demesi gereken zat sözü. ulan ülke elden gidiyor, adamlar bayrak dikecek yer beğeniyor, siz dersime nazire düzmekle meşgulsünüz.
bombalayan uçaklardan birini atatürkün manevi kızı sabiha gökçen kullanmaktaydı. son derece isabetli atışlarla epey insan öldürmüştür kendileri. atatürktende tebrik almıştır.
konu ile alakasız ama aklıma geldi yazıveriyim dedim.

edit: sevgili kemalist arkadaşlar olanı söylüyorum yani tarih kaydetmiş bende hatırlattım niye eksiliyosunuz benmi bombaladım allah allah.
yakın zamana kadar dersim alevileri şöyle dinsiz böyle imansız diyenler, hatta kılıçdaroğlu'nu kötülemek için "dersim isyanı ile meşhur tunceli'li" diyerek ananlara nasıl bir dersim aşkı geldi anlamak mümkün değil. fitne çıkaranlara din ne hüküm veriyor acaba da, sen dersim isyanının bastırılmasını kullanıyorsun?
ben değiştim diyerek minareyi süngüsü yaptığı hallerinin geçmişte kaldığını vurgulayan, ama bunun üstüne 80 yıl öncesinin hesabını siyaseten isteyen zorda kalmış bakan başının söylemidir.

(bkz: irin)