bugün

fenerbahçe sahilde, sahil yürüme parkurunun bittiği yerde bulunan, kış günlerinde sabahları camekanın önünde leziz bir brunch, akşamları adaların ışıklarına nazır sıcacık bir kahve, yaz günlerinde bahçeye konulmuş koltuklarda serin bir limonata ile çok hoş vakitler geçirilebilecek bir mekan idi ama istanbul belediyesi çalışıyor kapsamında sahil düzenlenmesi adı altında sahilde bulunan bir çok nezih mekan gibi yıkıldı.
dogal guzellikleriyle bilinen bir koydur. Camur banyolari, tas mezarlari, deltasi, baliklari ve tabiki tum dunya tarafindan bilinen caretta caretta lari ile meshurdur. guzellikleri icin http://www.dalyan.com.tr adresinden resim galerisine bakilmalidir.
balık avlama yeri, balıklar için hazırlanmış av düzeneğine verilen isimdir.
güven turan romanıdır.
(bkz: iztuzu)
Deniz, göl ve ırmakların kıyılara yakın yerlerinde ağ ve kazıklarla oluşturulan, büyük balık avlama yeri.
muğlaya bağlı küçük ama çok güzel bir tatil beldesi olmakla birlikte sivrisinekleri göz ardı edilemeyecek bir yerdir. ne tipi ne de ısırması, diğer yurdum sivrisineklerine hiç benzemez. ne de olsa sazlıktır.
şu an yaşadığım yaşanılası güzellikte bir delta.....yakında:

http://www.dalyanguide.net
bursa altıparmakta yaklaşık 30 yıldır faaliyet gösteren şahane erkek kuaförü.
muğla ili ortaca ilçesine bağlı, dünyanın sayılı plajlarından iztuzuna * sahip, caretta caretta ve mavi yengeçleriyle ünlü, caunos antik kenti ve mezarlıklarına sahip, 125 günümü geçirdiğim *, gizli cennet.
bir çocuk çeşidi.
"maşallah dalyan gibi çocuk"
bandırmadan tatlısuya doğru gidilir (kapıdağ yarımadası üstünde)tatlısu geçilir. 20 dk kadar sonra dalyana varılır. * *
çanakkale'nin lapseki ilçesine bağlı, ilçeye 3 km uzaklıkta ufak yerleşim birimi. halk eğlenmeye ve denize girmek için dalyana gider.
dünya da bile nesli tükenen caretta caretta ların ülkemizde yaşadığı tek yer..

sevimli deniz kaplumbağaları, yumurtalarını bırakmak için Dalyan daki iztuzu plajına geliyorlar. Fransa, italya ve Uzakdoğu ülkelerinde lüks yiyecek olarak tüketilmesinin yol açtığı aşırı avlanma Caretta Caretta neslinin neredeyse sonunu getirmiş. Dalyanlıların çabalarıyla şu an iztuzu plajı koruma altına alınmış.
bu şarkılar adam olmaz albümünden yine çok güzel bir bülent ortaçgil şarkısı.
murat net in selamiçeşme blues adlı albümünün dokuzuncu şarkısıdır.

Gündüzleri dalgalar
Geceleri kadınlar
Sonra da, güzel bir uyku
işte ikibinbeş yazı

Karetta karetta her yıl gel buraya
Heykelini dikmişler tam ortaya
Kral mezarları dağda tam karşıda
içinden çıkılmaz bir delta

Burası dalyan, benim gözlerimle
Burası dalyan, benim sözlerimle
ingilizlerin istilasına uğramış, muğla'ya bağlı şirin mi şirin tatil beldesidir. efenim daha taze geldim bu diyardan, çok beğendim, çok tuttum. yeri geldi caretta carettalar sayesinde yakınlarına otel yapılamayan, denizine atık bırakılamayan 15km.lik kumsalında yürüdüm(türkiye'nin en uzun kumsalıymış ayrıca, buyrun.), yeri geldi gece canlılığın yaşandığı 4-5 sokaktan birinde yer alan karaoke-delta bar'da şarkı söyledim, yeri geldi.. hehh! ingilizler diyordum efenim bu tüysüz insanlar dalyan'da ne kadar villa varsa çoğunu almışlar. yılda 2-3 hafta kendileri geliyor geri kalan zamanda da ingiltere'den tanıdıklarına kiralayıp paralarını da kazanıyorlar, sonra o komşusunun evinde kalan insanlar "aaa biz de ev alsak ya yahu" diyor onlar da alıyor sonra onlar da... diye giden hikaye sonucu dalyan'ın turistlerinden %95'i(abartmıyorum) ingilizler durumuna gelmiş. yeri geldi onlarla da tanıştık, konuştuk, yeri geldi iki erkek arkadaşın gay olduklarını öğrendik, vayy ,bneler dedik, onlar anlamadı tabii..hep gördük bunları. "mosquito"lar berbat onu da demedi demeyin.
belediyesine i$ yapacaklarin aklinda bulunmasi gereken yegane konu, yapilan i$in bedelininin 2 ay kadar ugra$arak alinacaginin bilinmesidir. öldürmüyor resmen surunduruyorlar.
çanakkale'nin lapseki ilçesine bağlı, ilçeye 3 km uzaklıkta ufak yerleşim birimi. halk eğlenmeye ve denize girmek için dalyana gider. *
Denizlerin kıyıya yakın yerlerinde ve balık geçidi olan akıntılarda, göllerde, nehir ağızlarında, çeşitli ağlarla kurulan tuzak. Dalyanlar, geniş bir alana yayılan sabit tuzaklardır. Bir sürü halinde gelen balıklar, dalyana takılınca, dalyanın ağzı kapatılır ve böylece sürü halinde balık avlanmış olur.
belediyenin "postahane yanındaki balıkçıya taze levrek gelmiştir" anonsunu duyduğumda hizmette sınır olmadığını anladığım leziz belde.
carettalar, müthiş doğa , sevilesi sıcacık insanlar, geride bırakılan ufak heyecanlardır bazen. güzeldir.
yazın birçok turistin ve insanın akın ettiği, kışın ise sadece cesme turizm ve otelcilik yüksekokulu öğrencilerinin ikamet ettiği sessiz sakin bir yerdir.
izmir çeşme'nin balık restorantları ile ünlü olan yeridir. sakinlik ve huzur arayanlar için idealdir.
çeşme ye bağlıdır. dalyan köy olarak geçer ve ege turizm meslek yüksek okulu orada bulunur. kışın yerlisi ve öğrenciler dışın da pek kimselerin olmamasına karşın yaz ayları yaklaştıkça turistik bir çehreye bürünür.