bugün

yaz aylarının müthiş senfonilerini besteleyen hayvan. sen bestelerine devam et. türkiye de aç mezarı mı var. nasılsa bulursun 3-5 buğday tanesi.
Düz kanatlılardan ocaklarda, fırınlarda, kırlarda yaşayan böcek, cırlak (Grillus domesticus, G. campestris).
tahminen 19 yıl yaşadığı düşünülen ömrünün 18 yıl 11 ay 15 gününü toprak altında geçirdikten sonra son 15 gününü geçirmek için topraktan çıkan; çıktığında oahhh diye bir yavşayan,artık bende 'bırak da yavşasın zaten son günlerini yaşıyor' hissini uyandıran yaklaşık 15 milyon böcek türünden sadece biri!!!
insanın odasına girip yatağın altına kaçınca ve gece boyunca çıkarılamayıp, nonstop ötmesiyle insanı deli edebilecek böcektir, allah cezasını versindir. nereden mi biliyorumdur, şuanda bir tanesi yatağımın altına girmiş bulunmaktadır. *
(bkz: ötse de dinlesek)
(bkz: kış gelmeden yazı özlemek)
evde bir yere girip cır cır ötüp insanın sinirini bozan böcek.
böööle incecik kanatları vardır bu böceciğin. benim diyen göz bile kolay kolay göremez. kulağın keskinse anca bulursun eve meve girdiğinde. masalda tembellikle yaftalandığına bakmayın siz bunun, yalan hepsiciği valla. o masallar değil mi zati hepimizi kandıran? koduğumun masalları! kitaplar da koduğumdur filmler de, al işte. oh be
beyaz renkli ufak bir çekirgeye benzeyen böcek.
Yazlıkta geçirdiğim süre boyunca odamın önündeki ağaca tüneyip, kulaklarımın ırzına geçen, tatilimi bana zehir eden şerefsiz böcek cinsidir. Bir böcükten nasıl böyle bir ses çıkar diyerek yaptığım araştırmalarda vardığım sonuç şudur; Efendim bu böcükün sadece erkek türleri dişileri kendilerine çekmek amacıyla ön kanatlarını birbirine sürttürmek suretiyle bu sesi çıkartırlarmış. Netice olarak bu abazan böceğin kendine dişi bulacağım diye insan ırkına hiç saygısı yoktur. Evet kendileri saygısızdır, münasebetsizdir ve hatta şerefsizdir. Çok doluyum be sözlük.
bağırsakları fena bozmuş böcektir.
kahveye limon sıkıp yese yine eskisi gibi çatur çutur böceği olabilir.
cırlamak üzere olan resmi şöyledir:

görsel
çok konuşan, bir türlü susmayan insanları betimlemekte kullanılan sıfattır.
sesiyle gecenin sessizliginde ninni gibi gelen,huzur veren böcek.
Küçükken ishal ettiğine inandığım böcektir.

(bkz: cırcır olmak)
Sıcak bir yaz günü karınca yoğun bir şekilde kışa hazırlık yapıyormuş. Etrafta dolaşarak yemek topluyormuş. Karınca bir gün evine dönerken, evinin merdivenlerine oturan böceği görmüş. Demiş ki karınca böceğe: "Yahu bütün yaz oturuyorsun. Kalkıp biraz çalışsana kış geldiği zaman aç kalacaksın sonra". Böcekte ona: "sen benim işime karışma hallederiz bir şekilde" şeklinde cevap vermiş. Bunun üzerine karınca: "bari taşa oturma cırcır olacaksın" demiş. Böcek karıncayı takmamakla birlikte sıcak havada birasını yudumlamaya devam etmiş. Gel zaman git zaman karınca çalışır, böcek yatar imiş ve nihayetinde kış oluvermiş. Karınca, o buz gibi havada, evinde sıcak şarabını içerken birden bire kapı çalmış. Kim olsa beğenirsiniz. Böcek. Böcek karıncaya demiş ki "ben seni dinlemedim ve bütün yaz soğuk mermere oturdum. Karınca ben cırcır oldum". Karıncada: "ben sana söylemedim mi? Eğer beni dinleseydin bunların hiç biri başına gelmezdi". Karınca son olarak eklemiş: "bundan sonra senin adın cırcır böceği olsun" demiş.
sesi yaz akşamlarının fon müziğidir.
sesi yalnızlık hissi verir.
sese kendini çok kaptırırsan çıldırmış hissi verir. kafa almıyor bir noktadan sonra. cok fazla odaklanmamamk lazım.
ağustos böcekleri, çoğu kişinin sandığı gibi bu sesi ağzı ile değil arka iki ayağını birbirine sürterek çiftleşmeye hazır olduğunu karşı cinse duyurmak için çıkarır.

bu yöntemi, bazı çekirge türleri de aynı amaçla kullanırlar ancak, hiçbirinin sesi bu denli gür çıkmaz.
ulan ekim oldu hala cırlıyosun be kardeşim! bi sus artık git kış uykuna mı yatarsın karıncaya mum mu olursun ama git bi allahını seversen.
sadece gece değil gündüz de kafamızı.... böcek türü.
iki gündür beynime işeyen evcil hayvanımız.hayır yani nerde olduğunu bir bulabilsek! Sesin geldiği yere yönelip bağıra bağıra hakaret(!) yağdırınca susan, bir iki adım uzaklasinca heyecanlı heyecanlı bişeyler anlatan oldukça geveze bir o kadar da zeki hayvanimsi.
sezlongda uzanıp, bira içerken güneşin batışında siz olmazsanız hep bir şey eksik.
cır cır cır, ne güzel bir dinlendirme güdünüz var sizin.
bir haftadır evime konuk ve her gece, bozuk moralimi ve yorulmuş bedenimi, ruhumu dinlendirmek veya düzeltmek için o güzel ötüşü ile bana terapi uyguluyor, bu konuda da gayet başarılı. kendisiyle bir kez karşılaştık, artık ne zaman gider bilemiyorum ama bu beton şehirde, evimde istediği kadar kalabilir.