bugün

cv'sine uludağ sözlük'teki karma değerini ve karma sıfatını yazan yazardır. ilginç bir insan modelidir. şöyle ki:

-kendime güvendiğim için bu işi yapmak istiyorum.
+anlıyorum, cv'nize bir göz attım da muhsin bey, karma 175 çikita muz ne oluyor?
-şey uludağ sözlük'te karma olayı var. güzel yazınca artıyor.
+anlıyorum, geldiğiniz için teşekkür ederiz.
-ama?
çok iyi championship manager oynadığı için teknik direktörlüğe başvuran kişinin en yakın ahbabıdır.
karmasının ne olduğuna bağlıdır, şöyle ki;
çok gezmiş çok okumuş,
örnek şahsiyet,
vizyon sahibi,
çevresinde sevilen sayılan, vs... yazarsa pek bir sorun teşkil etmemekle beraber bir şekilde durum kurtarılabilir. * *

ama;
günah keçisi,
çikita muz
dünya dışı zeka belirtisi
nihilist
düz adam
terelelli.. gibi bir karmaya sahipse yazması pek tavsiye edilmez, baştan 1-0 yenik başlamış demektir, üstelik bunu kurtaramaz da, çikita muzun ne olduğu sorulduğunda adama bunu açıklamak pek kolay olmaz.

bir de işe alınması için faydalı olabilecek karma değerleri vardır ki, bunları gönül rahatlığıyla yazabilir, *
örneğin;
emekli dul yetim,
asgari ücretli.
- cv nizi inceledik. 115 karmayla çevresinde sevilen sayılan biri olarak sizinle görüşmeyi uygun gördük. bu karmaya ulaşmanız nasıl oldu?
+ hazırcılığı seven biri olmadım ben hiç hayatta. çok uğraştım sevilen sayılan biri olmak için. kolay değil bu kadar sevgiyi haketmek, herkesin önünde ceketini iliklediği biri olmak. düşünsenize sıfırdan başlıyorsunuz herşeye. bir süre sonra kendi kendinize yettiğinizi anlıyorsunuz ve self sufficient oluveriyorsunuz.
- azimli ve risk göze alabilen birisiniz yani. sonuçta başarısızda olabilirdiniz.
+ elbette başarısız olup kojiro hyuga gibi olmak var, iflas etmek, sokaklar düşmek sokaktaki adam olmak var. onu da geçtim kapıcılar kralı olmak var. sevmediğim bir mesleği nasıl yapabilirdim ki? kapıcılık hiç bana göre değil. başarmak zorundaydım o yüzden. zaten bir süre sonra misyonunun farkında olan biri oldum. artık kanıtlamıştım kendimi. sonra hoş sohbetimle ve enerjik yapımla çevremi genişlettim, bu günlere geldim. bu kadar birikimimle şirketinize çok fayda sağlayacağımı düşünüyorum.
- tebrik ederim öncelikle. tam aradığımız elemansınız. yarın evraklarınızla birlikte gelin. evraklar bulut şeklinde olsun lütfen.
+ gerçekten teşekkür ederim. hangi pozisyona kabul edildim ve ücret nedir acaba?
- asgari ücretle çalışan minibüs şoförüsünüz artık. detayları özel mesajla bildiririm size.
iş verenin uludağ sözlük yazarı olması amacına ulaştıracaktır.
(bkz: yok artık lebron james)
cv sine karmasini yazan yazarın yazacak başka şeyi olmadığı pek açıktır.
ben olabilirim bu. misyonunun farkında olmak iyi bir şey olsa gerek.
kabul edilmesi takdirde müdürü şukulayabilecek yazardır.
sözlüğü fazla (!) önemseyen, dikkate alan insandır.
(bkz: uludağ sözlükteki çüküyle sidik yarıştırmak)
(bkz: biz sizi aramayız bile diyen işveren)
sözlükte çok vakit geçirmekle ilintili bir durum olsa gerek.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar