bugün

1- iki ya da üç telli tambura.

2- bir çeşit küçük atmaca.
sazın,çamaşır makinesinde 90 derecede yıkanmış ve çekmiş halidir..
erkan ogur tarafından çok güzel çalınan müzik aletidir. ayrıca yaşar kurtun bir albümünde aynı isimli bir parça sadece cura ile çalınır.
türk halk çalgısı.
(bkz: bağlama)
(bkz: ege bölgesi)
6 tellisi vardır.genelde insanlar oyuncak gözüyle bakabilir ve enstrümanı kullanan kişiyi bezdirebilir.piyasada gürgen ağacından yapılanları bol bulunur.en ekonomik ağaç budur çünkü. ve bu yüzden kaliteli cura bulmak çok zordur.
genelde bağlama çalan insanların başlangıçta kullandıkları alettir.tek başına çalındığında kafa ütüleyebilir ama grup müziğinde kullanıldığında çok iyi işler çıkartılabilir.
edebiyatta şarap yudumu anlamındadır.
cura,ae f. curare ( latince ) özen göstermek fiilinden türetilmiş isim ; özen, ihtimam anlamı vardır.
küçücük cüssesine bakmayıp onca çelgının arasında bildiğini okuyan okuduğunu herkese duyuran çalgıdır.

(bkz: ölürüm türkiyem)
Cura, Roma mitolojisinde insanları kilden yaratan tanrıçadır.
Mini saz.
oldukça hoş sesi olan bir saz çeşididir.
ustasının elinde insanı alıp ötelere götüren, her bağlama çalan kişinin de tımbırdatmaya çalışıp dinleyenleri bezdirdiği enstrumandır.
üç tellidir. allah, muhammed, ali' ti simgeler her bir tel.
Halk müziğinde kullanılan bağlama ailesinin en küçük sazıdır.
roma mitolojisinde insanları kilden yaratan tanrıça.
bağlama gillerin en küçük üyesi.
erkan oğur ve cahit berkayın pek bir güzel çaldığı çalgıdır.
http://ulu.so/ur6tyd
Yılmaz Özdil'in 15 Mart 2012 tarihli ve mutlaka herkesin okuması gereken muhteşem yazısının adı. http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/20128694.asp
-şarabın son damlası, alevi inancına göre son damla, cemin ruhunun şad olması için toprağa dökülürmüş.
bazı zeybeklerde olmazsa olmazdır. bağlama ailesinin en küçük üyesidir.
yalnızlığın çaresini bulmuşlar isimli şarkının hemen girişinde duyduğunuz enstrumandır kendisi. yerine göre çok tatlıdır sesi.
bağlamanın küçüğüdür. bağlamaya göre daha tiz bir sesi vardır. ancak müzikalite bakımından bağlama kadar güçlü bir enstrümandır.
iki uc ve alti telli olabilen bağlamanin atasi harika calgidir. iyi calan birinin yaninda raki icmek mecburidir.
akla bir zamanlrın dilden düşmeyen türküyü getirir:

Bir elinde cura
Çal vura vura
Küçük hanım geliyor
Zil vura vura

(Bağlantı 1)
Doktor doktor civanım
Ah neler istiyor canın
Ne istersen alayım
Ben senin olayım

Bir elinde sazı
Çalar bazı bazı