bugün

cok yakında yerini internet 2.0'a bırakacak olan depolama donanımı. artık internet o kadar ''radyolasacak ki'' medya onda arsivlenecek satılacak vesaire...
(bkz: cheating death)
Compact Disk.
http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=230284
lazim mi abi?
Günümüzün en sık tercih edilen dosya saklama biçimidir. Compact Disc şeklinde açılır. 17 Ağustos 2007 de 25 yaşına basmış dalga.
açılımı compact disc olan bizim isim bulamadığımız sidi dediğimiz cd dir.
lazimsa vereyim abi?
(bkz: dvd cd si)
Demokratik Kongo Cumhuriyeti nin internet ülke kodu üst seviye alan adı. mesela http://www.google.cd
yerini dvdler almıştır. yakın gelecekte hd dvd ve blu ray diskler de dvd lerin pabucunu dama atacak. bu işler böyle..
standard, cd: 650-703 mb
mini silver, cd-ms: 185-210 mb
businesscard, cd-bc: ~55 mb

cesitlerinin yaninda, iclerinde cd-ms bulunan disket gorunumunde floppy disk cd-r'lar da bulunur.
(bkz: kare cd)
dvd ve blu-ray disclerin artmasıyla pabucu dama atılmaya yaklaşmış veri depolamaya yarayan disc.
önünde ab vardır, ef gğ diye devam eder.
compact disc'in kısaltılmış halidir.700 megabayt veri saklama boyutu vardır.
Veri taşımaya yarar. Türk dil kurmunun çevirmesiyle, bildiğimiz "Compact disc= cd", " (bkz: yoğun toparlak)" ismini almıştır.
roma rakamlarıyla 400 demektir.
kis. cross-dressing. kisinin karsi cinsiyetinden kiyafetler giymesi. normlarin disinda bir hareket oldugundan transeksuel bir egilim olarak gorulebilir.
bazen üzerinde küçücük, minnacık bir çizik var diye çalışmayıp insanı sinir krizlerine sokan narin diskler... bok narin !!!

kandırıldık sözlük kandırıldık ! gözümüz gibi baktığımız, üzerine titrediğimiz, hatta üzerine "hoh"layıp sildiğimiz cd'ler aslında gayet de dayanıklılarmış. "anam şuram çizildi. buram uf oldu. oynamıyorum ben !" şeklindeki tavırları ise sadece afra ve de tafradan ibaretmiş.

hayır bu akşam itibariyle sağda solda fazlalık yapan cd'lerimi imha edeyim, ortalık toplansın dedim ama ne mümkün ! ulan kırılmıyo ki bunlar ! hani ota bok çiziliyorlar ya; çatır çatır kırıp atıcam sanıyorum ama yok !

(bkz: daha kolay kırılan cd istiyoruz sözlük)
club defance ın kısaltılmış halidir.
ms-dos'da kullanılan bir direktiftir, açılımı change directory.
bu kodla beraber geçmek istediğiniz dizine geçiş yaparsınız, asla kırmaz sizi. bir önceki klasöre dönmek için cd.. yazmak yeterlidir.
şöyle ki:
c:\documents and settings\gambred>cd..
c:\documents and settings>cd..
c:\>cd windows
c:\windows>
gibi.
(bkz: christian dior)
sürtünem katsayısı

(bkz: akışkanlar mekaniği)
genelde online oyunlarda, belli bir süre içinde sınırlı olarak kullanabildiğiniz yeteneklerinizin; kullanım süresinin başa sarmasına kalan vakte cd yani cooldown denir.
ben askerken tsk'da "sıkıştırılmış tekerlek" olarak adlandırılmıştı.