bugün

Diğer adıyla Blu-Ray Disc, yakın gelecekte DVDnin yerini alacak yeni format.
hd dvd ile kapışacak olan veri diski sony nin peydahlamasıdır.
kapasitesinin 50 gb a kadar çıkabileceği öne sürülen, geriye uyumluluğu olmadığı için cd player ve dvd playerları çöpe arttıracak mavi hede.
sony'nin son bombası, tek cd'ye 20 gb veri depolamayı mümkün hale getiren süper aygıt ve aygıtta kullanılan cd'ye verilen ad.
sony'nin hayvanlaşarak tek disc üzerine 200gb sığdırmayı başardığı teknoloji. son kullanıcıya yönelik mi, son kullanıcı alır mı, alırsa ne yapar bilemem...
sony, lg, matsushita, sharp, samsung, thomson, philips, hitachi ve pioneer tarafından desteklenmektedir.

toshiba'nın hd dvd'sine karşı atak. ya da tam tersi.
an itibari ile ilk kez blu-ray bir disk yazadıraraktan, hayal kırıklığımı belirtmeyi bir görev biliyorum.

bir şeyin yazılması, 40 küsür dakika sürecekse, hiç bulaşmayın. alın usb flash belleklerinizi rahata huzura erişin. tamam, bir blu ray içide full sezon lost veya kurtlar vadisi izleyebilirsiniz. ama hakkaten günümüz içi fuzuli.

daha bir hd tv'ler yaygınlaşsın. Hele bir uydu yayınlarını kaydetmek ele ayağa düşsün belki bir işe yararlar.
bir anda 50gb bilginin kaybolma riskini de taşıyan yeni optik medya.
(bkz: butun yumurtaları aynı sepete koymak)
dalga boyunu kızıl ötesinden değil de mavi ötesi ışıklardan seçen medya ve bu medyanın oynatıcısı.mavi dalga boylu ışık kırmızıya göre daha düşük nm'lidir.o yüzden daha küçük alana daha büyük veri depolanır.

bu kadar verinin depolanacağı hd'ler de sağlam olmalıdır,çünkü ufak çizikler bile gb'larca verinize mal olabilir.
paramount'u kaybetmesi ile hd dvd karsında agır yara almıs olay. ama ps3 ile biraz atakta.
lg'nin GGW-H10N modeli ile artık evlerdede yazılabilecek olan medya.
küçük bir ayrıntı GGW-H10N yaklaşık 1 milyar.*
yaklaşık 35 cd ye denk gelen dvdnin pabucunu dama atacak, ps3lerde kullanılmaya başlanılmış yeni teknoloji.
kayıt ortamlarının şimdilik tek hakimi.
nedense windows 3 x'li zamanlarda kullandığım 700 megabyte'lık harddisk'imi aklıma getirmiş olan sony'nin yeni nesil dalgası.

(bkz: nerden nereye)
toshiba nın hd-dvd olayından elini eteğini cektiğini acıklamasından sonra kayıt edilebilir ortam savasını bugun için kazanmıs yeni sony teknolojisidir.
bu japonlar yakında bizi bile sokarlar bu disklerin içine.
optoelektonik kitaplarında eğer mavi renkte lazer üretilebilirse çok daha fazla veri saklayabilen discler üretilebilir yazıyordu. doğruymuş.
bu aydan başlamak üzere ülkemizde orjinal bandrollü olarak satışına start verilen harika. izlemek için bluray player gerekir onun da en ucuzu 900lira civarında. markası da ps3. şimdi bluray denen hedenin görüntü ve ses olayını geçtim benim hayalim şu.

''önümüzdeki hafta piyasada; star wars eski ve yeni üçleme tüm ekstralarla tek diskte!! yok artık lebron james'' ,
şaka gibi ama gerçek olmaması için hiçbir sebep yok.

yaşasın bluray.
plasma veya lcd tv'niz yoksa bi boka yaramayan teknoloji. ama eger varsa, tadindan yenmez, müthis teknoloji.

piyasada film fiyatlari cok yüksek olsa bile (20 avro ile 30 avro arasi), bana yine de kendisini aldirmayi basarmis ve paramin anasini aglatmistir. sirf iyi görüntü icin bu kadar para verilir mi demeyin, izleyince kendiniz de anlayacaksiniz. bir filmi dolby surround'la izleyince film atmosferi nasil degisiyorsa, ayni filmi blu ray görüntü kalitesi ile izlerseniz ayni etkiyi veriyor insana.

yalniz filmlerde dikkat edilmesi gereken bir husus var: 2000 yilindan önce piyasaya sürülmüs filmlerde hd kalitesi pek fazla belli olmuyor, ne kadar restore ederlerse etsinler, öyle büyüleyici bir kalite yakalayamamislar.
filmlerinin çeşitliliğinin az olması ve pahalı olması dolayısıyla geçilmesi için biraz daha beklenilmesi gereken geleceğin teknolojisi. olurda blu ray film arşivi yapmaya kalkılırsa loto dan para falan vurmanız gerekir.
5 adedi 40 yada 50 euro olan ve her bir disc boyutunun 25gb olduğu hddvd!nin en buyuk rakibi olan format.
bir arkadaşımda transformers 2'yi izlemek nasip oldu. pahalı filan ama mükemmel bir format.
hd dvd ile kavgalı formattır. aslında olsunda hagısı olursa olsundur.
sinemadaki gerçek teknolojik devrimlerden biridir. film, filmlikten çıkıp gerçekliğe dönmektedir.
özelliklerini öğrendiğimde önce bi 'ohaaaaaaaaaaaaaaaaaa' dediğim teknolojik şey. bu 'ohaaaaaaaaaaaaaa'dan sonra ise bundan sonra teknoloji olarak bir sınırın olmayacağına inandım. yani şimdi birisi bana 'abi yellow ray çıkmış 7654 terabyte'mış, 10 saniyede yazılabiliyormuş' dese 'hmm iyiymş yea' der işime bakarım. yaşayabileceğim son şoku blu ray ile yaşadım yani. bunun benzeri son şoku aşağıdaki durumlarda da yaşamıştım:

#play station 2'de winning eleven 6oyunununda thierry henrynin suratını gördüğümde.
#telefonlarda video kaydı + mp3 çalıp klip oynatabildiğinde (nokia 6600)
vb.
edit: terabyte'ın doğru yazımı için gr84u'ya teşekkürler.
hd dvd'yi sikip atmıştır. sony'nin toshiba'ya çektiği bir ayardır. tabi sony'nin bu duruma gelmesinin en büyük yardımcısı ps3'dür ama sezarın hakkı sezara. ayrıca boş diskler media markt vb yerlerde satışa sunulmuştur lakin en son hatırladığım bu mediaları yazar wr'nin piyasada olmadığıydı. (varsa da, türkiye'de yok)