bugün

ing. (bkz: witch)
eski dönemlerde, özellikle ortaçağda yakalandıklarında idam edilen veya yakılan, doğa üstü güçleri olan kadınlara verilen ad. bir çok filme diziye de konu olmuşlardır.
beşiktaşlısı için; (bkz: süpürgesiz cadı)
en galatasaraylisi en besiktaslisizi icin;
(bkz: süpürgesiz cadi)
hafıza kaybı yaşayanı için; (bkz: süpürgesiz cadı)*
hafızasını kaybetmek isteyen için : (bkz: witch) *
hafizasi feci sekilde zehir gibi güclü, üstelik bazi besiktaslilar tarafindan *komplo kurbani olani icin;
(bkz: süpürgesiz cadi)
gürcülerde enterasan bir ekmeğe verilen ad
normalin aksine sözlüğü semalarında tatlı tatlı uçan, iyi kalpli yazarlardır.
(bkz: süpürgesiz cadı)
(bkz: hoşgeldin cadısı)
(bkz: witch)
(bkz: wicked witch)
bağyanlar tarafından çok fazla benimsenen hatta büyük bir çoğunluğunun nicki olan kelime.
online listesinde elini sallasan çarptığın nick. nickim. böğühe.
(bkz: sözlüğün her yerinden cadı fışkırması)

(bkz: witch)
(bkz: süpürgesiz cadı)
(bkz: hoşgeldin cadısı)
(bkz: wicked witch)
(bkz: cadıı)
(bkz: witch is back)
(bkz: pejmürde cadı)

to be continued.
sözlüğün adı cadı kazanı olsun geyiğini yapmak istemiyorum.
Eski Yunan Mitolojisinde Diana ile ilişkilendirilen ve kara maji * sanatında usta olan,engizisyonun başdüşmanı,en çok yakılarak idam edilmiş insan sınıfı -ya da mesleği-
kızların nickname olarak kullandıkları bir nick.ayrıca cok hoş bir whisky şarkısı.Dünyanın kapısı albümünden

O gülümsemen beni aldı götürdü
Başka alemlerdeyim aşık oldum
Gözlerin gülüyor sanki halime..
Oynuyorsun benimle şaşkın oldum

Bu kız cadı bu kız cadı
Ne hale koydu beni
Bu kız cadı bu kız cadı
Ne hale koydu beni
Kendimde değilim ki ben!!!

için için gülerken yaktın beni aniden..
Ne zaman seversen çoksun sen gülerken..
Ayaklarım değmiyor bulutlardayım
Biliyorsun ben sana aşık oldum
zilli,uçuk,çok bilmiş kişilere söylenen sıfat olmasına karşın gerçek anlamı güzel gözlü bağyan demek.
çeşitli versiyonları vardır tabi.
(bkz: elektrikli supurgeye binen cadi)*
bir de süpürgesizleri vardır ki kendisine doyum olmaz kendi değimiyle en bir şirin en bir dandiktir.
dişi büyücü.
(bkz: eşki sözlük)

hatta sadece bakmakla kalmayınız, gidiniz, görünüz yerinde de test ediniz! ilginç bi hatundur vesselam, tanışılası ama fazla yaklaşılmayısıdır; tehlikeli fikirler barındırır bünyesinde.
vahşi (wild) sözcüğü gibi cadı (witch) sözcüğü de giderek aşağılayıcı bir anlam kazanmıştır; ancak çok eskiden cadı, yaşlı ya da genç şifacılara verilen bir addı ve kökeni akıl, bilgi anlamına gelen wit sözcüğüydü.
whisky'nin en sağlam parçalarından biridir.
tanrıçanın atalarıdır. ilkel toplumlarda kadınlar üretim ve yaratım konusundai gizemli etkinlikleri sebebiyle cadıydılar. çocuk doğurabilir, ürün yetiştirebilir, ateş yakabilir, yerleşim yerleri kurabilir, toplumsal kurallar, tabular getirerek toplumu disipline sokabilirlerdi. Hatta bu sebeple cadılık yetkisi evrensel olarak yalnızca kadınlara özgü sayılır.

Ataerkil toplum yapısı ile bu cadılar tarih boyunca ya tanrıça oldular ya da tanrıların yardımcısı hakine geldiler. hatta önceden kadın olan tanrılar birden erkek olduverdi.
ortaçağ'da inanış şöyle imiş; bir kadın cadı olduğu suçlamasıyla yakalanıp işkenceli sorgu sonrası suçunu* kabul ederse, idam'ın infazı gereği ayağına büyük bir taş bağlanıp denize veya ırmağa atılırmış. eğer ölürse suçsuz, ölmez de kaçmayı başarırsa cadı olduğu kesinlik kazanırmış.

bu olay da göstermektedir ki kilise saçmalamakta sınır tanımaz imiş.

bir başka saçmalama örneği için (#1356258)...
islam inanışına göre cadılar su üstünde yürüyebilirler, ateşte yanmazlar.
'cadı ve cadılık üzerine' başlıklı şukela bir makale için:
http://www.izinsizgosteri...yi137/ali.peksen.137.html
http://www.ucansupurge.org