bugün

bir ailenin kendi, öz çocuklarına yapabilecekleri en büyük kötülüktür.

subjektif örneklerim:
çocuğa garip bir isim vermeleri ve hayal kurması için yeterince destek olmamalarıdır. neslimizin özgüven sorunu da buradan geliyor olsa gerektir...
Üzerlerinde 25 yaşına kadar baskı kurup kişiliksiz bireyleri 25inden sonra topluma salmaları. Hem bireye hem topluma yapılan en büyük kötülüktür..
istediği mesleği seçmesine izin vermemeleri, kendi istedikleri bölümde okumasını sağlamaları... böylece o çocuğun hayatı elinden almış olacaklar, muhtemelen istemediği bir mesleği yaparak ömür boyu mutsuz olacaklar...
hayallerını yıkmaları..
zorla uzaktan akrabanın düğününe götürmek.*
erkekse sünnet. sağlıklı bir organı, geriye dönüşü olmayan şekilde sakatladıkları için.
en ufak birşeyde çocuğa bağırması ve azarlaması.
dünyaya getirmek.*
otoriteyi şiddet yoluyla sağlamaya çalışmak gibi bi çapsızlık..
çocuğunun okumasına engel olmak... eğitim hakkını yasalara rağmen ısrarla görmezden gelmek.
bir ailenin cocuguna yapacagı en büyük iyilik okutmaktır.
bir ailenin cocuguna yapabilecegi en büyük kötülük ise okutmamaktır.
evde huzursuzluk yaratmak ve güvenmemek olabilir.
öldürmek ve bununla olası geleceğini, hayallerini yok etmeleri değildir.

öldürmeden olası geleceğini ve hayallerini yok etmeleridir.
öss tercihlerine müdahale etmek. *
sürekli eleştirmek ve güvenmemek..
komşunu çocuğuyla kıyaslamak.

+ bak gülsüm'ün oğlu ahmetcan'a!!
- nolmuş ki??
+ matematikten 5 almış sende rezil et beni etrafa!
- en birinci benim sıç bok..* *
sanata merakından dolayı sanat dallarından birisinde üniversiteyi okumak isteyen çocuğu, zorla işletme fakültesine göndermek.
sürekli birileriyle kıyaslamak.
çocuğu hayata küstürmek...
çocuğun istemediği, ama onun için iyi olacağını düşündükleri bir bölüme gitmesi için baskı yapmak.
Onu tehtit edip geleceğiyle oynamaları...
evlatlık vermek.
çocuğunu para karşılığı değil 4 inek karşılığı satmak.
Bireyin, bebeklik ve çocukluk döneminin, karı-koca olumsuzluklarıyla geçirtilmesi. Büyüdükçe yaşadığı travmada katlanarak büyür; erkekse bayanlara, bayansa erkeklere karşı normal davranışlar sergilemeleri oldukça zaman alır.
çocuğuna kendi seçimşlerini kendisinin yapmasına izin vermemek. bütün kararları onun adına almak çocuğun kişiliği için hiç yararlı olmaz.