bugün

Dünyaya getirmek ne güzel yapmasalar beni cennette kız arkadaşlarımla melekçilik oynardık.
ona ahlak eğitimi vermemesidir.
bir ailenin çocuğuna yapabileceği en büyük kötülüğün ilk ve en tesirli basamağı, kötü örnek sergilemektir. her akşam eve sarhoş dönen ve kazandığı paraları meyhaneci ile paylaşan bir baba, çocuğuna ahlâkî nutuklar çekse de, etkili olmayacaktır!..
(bkz: çocuklarına atatürk ü sevmemeyi öğreten ebeveyn)
istismar.
Çocuklarından sevgilerini esirgenmek. Yapmayın bunu.
umutlarını kırmak umutlar kırılınca gerisi çorap söküğü gibi gelir.
küçümsemek.
fikirlerine değer vermemek.
evlenmesi için baskı yapmak.
annenin temizlik ve yemek yapmaktan yakınması.
babanın ise para kazanmaktan bıktım demesi.
kısacası hep yakınmaları.
ilerde cocugum oldugunda beni yemek yaparken temizlik yaparken asla görmicek.
ya da işten geldiğimde asla sizin için çalışıyorum demicem.
madem öyle verin beni bakımevine kurtulun...
Boşanmak.
Eğer kardeş varsa ayrım yapmak.
Erkek çocuğuna ilginin daha çok olması.
Ona her istediğini almak.
Çocuğunun yerine düşünmek. Bize kendi başına düşünebilen bir nesil gerek.
çocuklarını olduğu gibi kabullenmemek, sapkın davranışlar sergilemek, önce şımartıp sonra azarlamak.
bazen o çocuğun anne ve babası olmak olabilir.
Bir hayalin içinde yaşatmak. "yakışıklı oğlum, kızların canını yakacak, prenses kızım, dünyalar güzeli" vesairelerle çocuğu poh pohlayıp şımartmak. Ona Elinizdeki imkanlardan fazlasını yaşatmak, hayal kırıklığı oluşturmak. Arkadaşlarının kabul etmeyeceği şımarık, çok bilmiş, ukala bir karakter sahibi olmasına sebep olmak.

Ona hiçbir hayali yaşatmamak. Aile toplantılarında konuşmasına, fikir beyan etmesine müsaade etmemek, pasif olmasına sebep olmak. Haksızlık karşısında sesini çıkaramayan ezik bir birey yaratmak.

ikisi arasındaki dengeyi tutturabilmek gerek. Kişilik faktörü elbette vardır ancak örnek olarak çocuğu kişisel yönden beslemek önemlidir.
-ilgi göstermemek( hani şu telefonu eline verip susturuyorusunuz ya ne yazıktır o çocuğa)
-yaptığı herşeyi eleştirmek
-sevgisizlik
-dayak
-istismar
-güvensizlik ( bırakıp giderim seni burda. Ne dahisiniz!!!)
-karşılaştırmak (her çocuk özeldir).

Hamiş: ebeveyn olabilir miyim sorusunu "evet" diyemeyen çiftlerin çocuk sahibi olması zaten ailenin çocuğa yapabileceği en büyük kötülüktür. Korunun.
çocuğunu özgüvensiz yani tam olarak ot gibi yetiştirmek. ilerde çocuğun sosyal hayatını kötü etkiler.
Oğullarına "satılmış" ismini vermek.
Adam yerine koymamak
Fikirlerini öldürmek
Sonrada alkolik olunca dünyasını sikmek.
Bırakıp gitmek........
Balık burcu olmasına sebep olmak.
Hayallerine el koymaları,yön vermeleri,hiç bir şey bilmiyor muamelesi yapmaları.
kendi hayallerini, çocuklarında yaşatmak için baskı kurmaları.
Biz nasılsak sen de öyle olacaksın, ilkesini benimsemeleri.
misafirlikte birbirini tanımayan veletleri bir odaya tepiştirmek.
şiddet uygulamak,çocukluğunu yaşamasına izin vermemek ve ailenin çocuğuna sevgisini göstermemesi.