bugün

(bkz: bil bakalim ben kimim)
kültür bakanlığı tarafından basılmış olan, recep bilginer oyunudur.
bir mor ve ötesi şarkısı sözüdür:
ben kimim, nerdeyim
çok tuhaf bir yerdeyim
içimde çok büyük bişeyler var.
kişiyi kendini sorgulamaya yönelten bir afşar timuçin şiiri;

Ben kimim, yaramaz bir çocuk
Sessizliğiyle kendine gizlenen
Bugün bile simyacılar iyi kötü
Bir şeyler bulup çıkarmak isterken,
Ben kimim zamanın kıyısında direnen?

Uçaklar uzaklara kanat vururken,
Ben kimim kırılıp kalmış?
Eski bir tekne gibi
Ben kimim çocuk düşlerinden
Anlaşılmaz ülkülere uzanmış?

Ben kimim bilemiyorum
Açlığıyla olmadık sevgilerin
Bir küçücük bakışta oyalanan
Ben kimim olur olmaz zamanlarda
Kendine ve her şeye ağlayan?
kim oldugunu anlamak icin sorulmuş en sade sorudur. hafizasini kaybedenler sorar genelde filmlerde.

-sansarcan napiosun orda?
-ben kimim? nerdeyim ben?
-eh peki..
adı kim olan kişinin adını söylemek için kuracağı cümle.*
(bkz: kimsin sen)
kişinin platonik aşıkken ve sevdiği insanla birlikteyken sevdiği kıza karşı durumunu sorgularken kendine sorduğu soru

ben kimim acaba, onun sevdiği insan mı yoksa sadece arkadşı mı? gibi.
(bkz: who am i)
jackie chan in bir filminde sürekli kullandığı söz (bkz: kimim ben)
trt nin tek kanallı olduğu zamanlarda ekrana sakallı amcanın biri çıkar.şu tarihte şurada doğdum. eserlerim bunlardır bu tarihtede öldüm bilin bakalım ben kimim diye sorardı.evde krize girerdik ailecek. dikkat edilen diğer tarafı ise hiç bir bayan daha ekranda ben kimim diye sormaması idi.
oturur vaziyetteki * bir kişiye arkadan yavaşça yaklaşarak gözlerini kapatmasıyla yönelttiği soru. şimdi bilmeyen kişi kendini kötü hisseder. böyle sıkıntı içerisine girer. oysa ki niye giriyorsun bilemeyebilirsin. ama bazı dangalaklar adeta elini göz yuvasına yerleştirirler sımsıkı. resmen gözünü çıkartır gibi. bir bilme ben sana gösteririm der gibi. insan bildiğini de unutur.
akabinde nerdeyim demesi muhtemel dumur insan repliği
hafızasını yitiren insanların genelde kullandıkları ilk cümledir..
başka bir versiyonu için:
(bkz: ben benim de sen kimsin)
arkadan birinin yaklaşıp gözlerinizi kapamasıyla sorduğu soru.eğer kız arkadaşınız yapmışsa, başka kız isimleri söylemek hayra alamet değildir.
erkek mi kız mı yapıyor ellerin yumuşaklığından hissedebilirsiniz, lakin bazı kızlar sizi yanıltabilir*
emre aydın ın unut gittiğin bir yerde şarkısında geçen söz
gülüşlerim vardı benim
ben kimim, ben nerdeyim
tam karşıya geçerken
bıraktığın o el benim
(bkz: kimsin ben)
(bkz: ben kimleyim)
topluma körü körüne bağlı olmayan ve her olaydan menfaat çıkarmak yerine insanlığı da faaliyetlerine konu edenin, kendini sorgulayarak ufak ta olsa bir değişime imza atmasıdır. unutulmamalıdır ki damlaya damlaya göl olur. her iyi niyet insanlığın yararına olduğuna göre, şahsi menfaatin bir tarafa bırakılması ve değişimin yine kişisel imkanlarla toplumun yozlaşmasını engellemesi uğraşıdır.
(bkz: insan için insan)
her insanın kendisine sorması muhtemel soru cümlesidir.e insan bi noktadan sonra kendini tanımak istiyor.bu yüzden insanlar zaman zaman ve/veya her zaman kendilerinbe bu soruyu sorarlar.
jostein gaarder' in sofies verden yani sofi' nin dünyası adlı felsefi eserinin ilk cümlesi.

kitaba ben kimim diye başlarsınız. boyutları talan edip yorulursunuz resmen. bir orada, bir buradasınızdır zira.

(bkz: sofies verden)
bu sorunun insan hayatında en sık sorgulanan dönemi ergenliğe tekabül eder. kendini ifade çırpınışlarındaki birey, tek bir sorunun cevabı üzerine yoğunlaşır; ben kimim?
işin tuhaf olan kısmı yine aynı dönemde bu sorunun cevabının bulunduğunun sanılmasıdır. aynı yanılgı hayat hakkındaki genellemelerde de görülür. zaten çoğu hayatın anlamını bulduğunu ve bu sebepten ötürü hiçbir anlamı olmadığını söyler dururlar.
lakin zaman lazımdır tam bu noktada. farkedilmeyen budur çoğu zaman. yaş aldıkça ben kimim sorusunun cevabı için uzun yılların geçmesi gerektiği öğrenilir. lakin bundan da mühim olan bir öğreti varsa o da hayatla ilgili genellemeler olacaktır. hayatın sürprizlere ne kadar meyilli olduğu, hakkında tanım yapmanın ne denli zor olduğu zamanla kavranacaktır.
-ben kimim
-ben de onu diyorum işte
bazen insanların ardından bir kaç kelime daha getirerek kendini soru bombardımanına tuttuğu soru kalıbı.

insan kendine bu soruları soruyorsa durumu pek iyi değildir.***

(bkz: ben kimim bu dünyada)
(bkz: ben kimim şu saçma hayatımda)
(bkz: ben kimin onun için)
(bkz: sofie nin dünyası)*
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar