bugün

muhtemel sahin k filmi repligi.
şahin k'nın söylemesi durumunda bütün karizmasının dağılacağı replik.
tek kaşlı, çürük dişli, şişman, hafif kirli sakal takılan hatunun söylediği söz.
yine bir sezercik filmiyle karşıkarşıyayızdır.sezercik köylü kadın olan annesini modernize olmuş ağ çucuğu babasına pazarlamak için annesine dersler aldırırken annenin türkçeyi doğru prononse etme çabasıdır.
(bkz: seda sayan)
ulaş ay'ın şarkısına kendini kaptıran kadının şiveli sözüdür.
filmin ismini anımsayamadım ama repliği hayata geçiren ya perihan savaş idi ya da fatma girik.

köyde yaşayan ve yapı itibariyle kaba saba bir hanım olan, şehirli bir adam aşık olup umduğunu bulamayıp, intikamını şehirli ve güzel bir kadın haline dönüşüp almayı planlayan bir kadının, zerafet dersleri esnasında sarfettiği cümledir.
"analar ölmez" adlı filmde, perihan savaş'ın serdar gökhan'ın gözüne tekrar girme çabasının doruğa çıktığı replik. sürekli söyleyince kendine güven aşılamaktadır.

bir de şu var :

(bkz: ben dünyanın en akıllı insanıyım)
hem perihan savaş hem de oya aydogan ın farklı zamanlarda aynı senaryoya sahip filmlerde canlandırdıkları; şehirli ve modern olmaya çalışan köylü kadının, zerafet hocasının istegi üzerine sürekli tekrarladıgı replik. * * * *

kafasında kitaplarla bir ileri, bir geri yürür, sonra; ben donyanin en gozel garisiyam der, beni oldugum yere yıkar.
Perihan Savaş'ın canlandırdığı, köylü bir kadının modern yaşama ve şehir hayatına uyum sağlama çabası içinde oluşan komik ve tuhaf repliklerden biri.Türkiye'nin kanayan yaralarından biridir bence.Çünkü arasında uçurumlar kadar fark olan iki kesimi bir arada taşıyor.
yaran yeşilçam replikleri tadında birşey işte.
sezercikin köylü annesi ve züppe babasını tekrar bir araya getirmek için, gay gibi bir öğretmen yardımıyla annesine, diksiyon, cat walk, piyano, yemek adabı gibi konularda eğitim vermektedir.

ilk ders; cat walk yürüyüşüyle ''ben dünyanın en güzel kadınıyım'' demesidir. * * *
ama köylü annemiz * yürüyüşünü hatasız yaparken, kullanması gereken cümleyi ''ben dönyanın en gözel garısıyam'' şeklinde söylemektedir.

bu hatadan dolayı, gay öğretmen sinirlenip; ''olmeeyor! yapamıyorsunuz matmazel!'' diye köylü annemize çıkışmaktadır.

köylü annemiz bu sözlere çok içerlenip göz yaşlarını akıtıp, ''yapamirem! ben moderen bir garı olamirem!!'' * diyip vazgeçerken, hemen hayırlı evlat sezercik yaklaşıp, ''yapabilirsin anne! sen bunu başarabilirsin!'' şeklinde gaz vererek tekrar annesini eğitime geri döndürmüştür.
(bkz: dünyanın en iyi on kalecisinden biriyim)
perihan savaş'ın kafaya kitap koyup yürüdüğü sahnede söylediği söz.
ayrıca http://www.youtube.com/watch?v=vr4_SEquhQQ linkinden izleyebileceğiniz repliktir.
hayır ya perihan savaşın bizim küçük emrahın annesini oynadığı bir filmin unutulmaz repliğidir. Perihan savş köylü kadın şeklinden çıkıp deyim yerindeyse salon kadını çizgisine geçerken yaşadığı revolation esnasında kendi ekseni etrafında dönerken söylemiştir. Çocukluğunu televizyon karşınıda geçirmiş bir insan olarak 3 kere izlediğim bu filmin bilinçaltıma mesajlar göndermiş olduğunu farkederek yüksek egomu bu filme bağlamaktayım. Yanlış hatırlamıyorsam filmin adı 'analar ölmez'
idi.
bu repliğin benzeri/paraleli bir ifade, rahmetli haldun taner'in keşanlı ali destanı'ndaki "zilha" * karakteri tarafından da söylenmekteydi.

(bkz: şamama kim sen kimsin herkes haddini bilsin)

(bkz: o bi güçük hanfendü)
bir kemal sunal - perihan savaş birlikteliğinden oluşan filmdeki gülümseten replik.
unutulmayan repliklerden biridir. küçük emrahın filmlerinden birinde geçiyor sanırım.
ilk okulda hayranı olduğum, herkesin en sevdiği matematik öğretmenimin sıkça kullandığı cümle.
tabi klasik derste değil, okul sonrası kursunda. kırıtık hareketler de eklerdi. güldürmek en sevdiği şeydi.

en son adına grup açmış öğrencileri. o da bulunmuyor ne oldu acaba.
Doğruluğu tasdik edilmesi gereken bir önerme. Nasıl bir kafayla söylenmiş bir cümledir arkadaşım bu.