bugün

"şeyh said benim babamın dedesi, daha doğrusu büyük dedesinin abisi. oradan gelen bir misyona sahibiz." diye röportaj veren yılmaz erdoğan'ın eşi. tencere yuvarlanmış kapağını bulmuş.
PKK'yı meşru gösteren filmde oynayan Hacettepe Üniversitesi öğrencisi oyuncu
amatör tiyatro çalışmalarından sonra, sinemadaki ilk oyunculuk deneyimine hiner saleem'in "sıfır kilometre" filminde başrolde yer alarak başlayan ve gösterdiği performansla filmin altın palmiye için cannes film festivali'ne gitmesinde büyük emeği olan oyunculardan biri.
Kendisini liseden tanıdığım, bizim alt dönemde okumuş doğal insan. aşırı sosyaldi, herkesle her gün konuşurdu. bi kız vardı okulda çok popüler, onu model alaraktan saç stilini falan değiştirmişti, sonra kendisi de değişti. iyi bir kızdı ama, hala da öyledir sanıyorum.
etnik kimliğini avantaj olarak kullanmaya çalışarak başarılı olmuş, şanslı kişi.

edit: bugün okuduğum habere göre, eşi yılmaz erdoğan'la ayrı evlere çıkmışlar, boşansak mı diye düşünüyorlarmış.*

http://www.milliyet.com.t...07/07/10/son/sonyas21.asp
şöyle ilginç(!) bir demeç vermiş hatun kişi;

"Garip bir duygu nasıl oldu bilmiyorum ama daha sinemaya yeni başlamış olsam bile ben kendimi buralarda görüyordum. Belki de dedemin ruhu şeyhlik falan, bilmiyorum ama gerçekten çok büyük bir inancım vardı." * *
yilmaz erdogan'in kendisiyle ilk evlendigi zamanlarda söyle bir lafi etmisligi vardir:

"elbette evlenecegim kisiyle önceden sevismek isterim, ama, benim esim olacak insanin sirti yine de yere cok fazla gelmemis olmalidir."

sirti yere cok fazla gelmemis olmak nedir yahu? desene suna acikca bakire isterim diye. bu kiz bakire midir, degil midir; bilmiyorum tabii.
83'lü ve meral mezunu aileden kürtçü zat.
Beren saat'den daha iyi oyuncudur ve çok daha güzeldir.**Fikirsel olarak sol cenahı,biçimsel olarak da türk halkını etkileyebilecek güzellik anıtı.Hiner saalem'in çektiği kilometre zero filminde başarıyla oynamıştır.
kürt yönetmen hiner saalem'in kilometre zero ve dol filmlerinde oynamış, güzel oyuncu. her ne kadar talihsiz röportajlarıyla hayal kırıklığı yaşatsada oyunculuğuna diyecek yok. yılmaz erdoğan'ın eşi olan bu genç kızımızın burnu estetiktir.

gurbet kuşları adlı dizide gülistan rolünü üstlenmeye, aynı zamanda tomris giritlioğlu projesi olan güz sancısı'nda oynamaya hazırlanmaktadır.
milli takimi dahi tanimayip, esine bunlar bizimkiler mi? sorusunu yonelten , oyunculukla alakasi olmayan, esinin " cok guzel hareketler bunlar" dizisinin bir bolumunde bu zeka ozurlulugunden dolayi yerden yere vurarak anlattigi kisi.
emily blunt u animsatan kisi.

http://www.nefel.com/gall...lgin/01_belcim_bilgin.jpg

http://www.mannythemovieg...om/images/emily_blunt.jpg
yılmaz erdoğan'ın karısı olan belçim bilgin, hatırla sevgili dizisinde "defne" karakteri ile tanınmıştır. ayrıca ıraklı kürt yönetmen hiner saleem'in kürt filmi olan "sıfır kilometre"nin başrol oyuncusudur. film için "tabi ki bu filmin bir kürt filmi olması ve kürdistan'da çekiliyor olması ailem ve benim için onur verici birşey" diyecek kadar karakter yoksunudur.

belçim bilgin, şeyh sait isyanını başlatan şeyh sait'in yiğeninin torunudur. şeyh sait bilindiği üzere 1925 yılında diyarbakır'da kemal atatürk'e karşı kürtçü-gerici isyan başlatan, bunun üzerine istiklal mahkemesi tarafından idam edilen bir haindir. şimdi ise torunları iş başındadır. şırnak'ta, tunceli'de yollara mayın döşeyerek polisimize ve askerimize tuzak kuranlar şeyh sait'in devamcılarıdır.
çok tatlı çok şirin bir kız olmasına rağmen, aşk tesadüfleri sever filminde başarılı bulmadığım oyuncudur. ya mehmet günsür çok iyiydi, onun yanında sırıttı, ya da filmde kötü oynadı. çünkü yer yer çok yapmacık geldi bana. doğal olmaya çalışırken yapmacık olmuş biraz. ama yine şirinliğinden bi şey kaybetmemişti filmde.
sen kalk mehmet günsur'la bir filmin başrolünü paylaş, sonra eve gidip yılmaz erdoğan'la seviş. ne tarz bir bunalım yaşamaktadır acaba şu sıralar kendisi.
kürt kızı, pkklı o bu dense de aşk tesadüfleri severi 2. kere izledim ve oyunculuğu fena değil gelişiyo giderek. güzelliğine ise hayran oldum melek gibi bir kız. yılmazla niye evlendiiiin
elmacık kemiğinin yakışmadığı nadir kişilerden.
aşk tesadüfleri sever filminde şirin gözükcem diye kendini paralamış ancak itici olmuş oyuncu. aslında bu kadar şirin olcam diye kasmasaydı muhtemelen çok tatlı görünecekti. eltisi gülben gibi ağız dolusu 32 diş gülersem insanları etkilerim psikolojisi gelişmiş sanırım. bir de filmden önce 3 öğün ıssız adam izlemiş gibiydi aynı ada'nın tripler tabi filmdeki büyük fark mehmet günsur gibi insanüstü bir yaratığın varlığıydı.
Hemcinsim olmasına rağmen, gözlerine alık alık bakabileceğim kadındır. Allah'ım o nasıl bir göz rengi? Yahu bu kızın gözleri ne renk derken bakakalıyor insan ve ikinci aşamada gülümsemesini farkediyor. Donuk insanlar çağında, kıpır kıpır, samimi ve duru bir kadın. Güzel bir film ile başladı Türk Sineması'na. Yolu açık olsun.
koca kontenjanından oyunculuk bu kadar oluyor artisciği. berbat oyuncu.
şeyh sait torunu, kürdistan sevdalısı, pkk yanlısı, yılmaz erdoğan'ın karısı, faşist aktrist. sevmiyorum. beğenmiyorum.
mehmet günsur gibi bir insanla başrol paylaştıktan sonra yılmaz erdoğan'dan soğuyup soğumadığını merak ettiğim kadındır. biz ki mehmet günsur'u ağzımız açık izliyoruz, bu kızcağız neler hissetti acaba.
O sevimli yüzüne o kötü ırkçılığı hiç yakıştırmadığım, bazı röportajlarında kürtlükle ilgili sözlerine çok şaşırıp, nefret ettiğim kişidir.
aşk tesadüfleri sever'deki rolüyle büyülemiştir. ama dikkatimi çeken nokta yüz ifadeleri, mimikleri bana deniz çakır'ı hatırlattı.

deniz çakırı izliyormuşum gibi bi hisse kapıldım.
Çok güzel ancak bir o kadar yapmacık,itici kadıncı,oyuncu..vs
Pkk sempatizanıdır,çoğu yerde bunu el altndan ifade eder..Hatta bunlar ailecek sempatizandır.
Bir açıklamasında 'tamamen aşiret törelerine göre yetiştim..vs' gibi birşeyler söylemişti.
Kadıncağızın da eşi ve ailesinin de çelişkilerle dolu hayatı vardır.
Sen git,toplumcuyum de,ezilmiş halkların arkasında olduğunu söyle,sosyalizm naraları at,sonra Etiler lokantalarından çıkma,kızın Kanyon'da fink atsın,toplumcu karın istinye Park'ta alışveriş yapsın,sen de bilmem kaç liralık ciplere binip göbeğini kaşıya kaşıya gez..
burun estetiği olmadan önceki hali pek güzel olan oyuncudur. doğallık kendisine çok yakışıyordu.