bugün

baştan söylüyorum, bana ait bir söylem değil bu. hatta ne kadar milliyetçiyse o kadar taraftar toplama ihtimali olan bir söylem. giderek daha fazla karşılaştığım, dile getirilen ya da bilinç altından sinyallerini hissettiğim mevcut insanların neredeyse hayatlarının tamamını kapsayan bıktırıcı bir çekişmeden illallah etmesi halidir.

neredeyse lügatımızda kürt ve güneydoğu kelimelerinin sorun kelimesiyle bütünleşmesi karşısında artık insanların, iskenderin gordion düğümünü nü çözdüğü yönteme heves ettiren söylemdir.
bölücülerin yanına alınması gereken batılı bölücü.
yapılan eylemlerin amacı zaten budur. Bu cümleyi sarf ettirmek.
kürtlere bu teklifi yapabiliriz.
gelin bir oylama yapalım. batı da tek birkürt kalmayacak evet derseniz güneydoğu sizin.
emin olun kabul etmeyeceklerdir.
çözüm müdür?
değildir.
düşüncesiz bir insanın dile getirebileceği bir söylemdir. nasıl böyle birşey diyebilirsin. o zaman sen türk'leride sattın. adam kürt değil ama 30 senedir doğu'da yaşıyor. nasıl bu adamın evini barkını bırakıp batıya gelmesini isteyebilirsin ya da nasıl olası bir kürdistan devletinin içinde bırakabilirsin.

ben kürdüm. 40 senedir kocaeli'nde yaşarım. senin sül,sülaleni toplasan elde edemiyeceğiniz servetimiz var ve gayrimenkul bunlar. benden nasıl herşeyimi bırakıp doğuya gitmemi isteyebilirsin. hem kürdistanı isteyen kim.

gidin lan, bakın önünüze. ben bu ülke'nin vatandaşıyım evet. nah beni burdan çıkarırsınız.
(bkz: insanı turp-patates-karahindiba sanmak)
aklının sapıyla ilgili başlık açmak istediğim cümlemsidir.
batıda kürtler olmayacaksa batı batı olabilir mi tıpkı doğuda türklerin olmaması halinde doğunun doğu olmayacağı gibi birbirine ihtiyacı var ikisinin bölmek demek yıkılmak demek..
ülkesini seven her türk vatandaşı "türkiye cumhuriyeti bir bütündür ve asla bölünemez" maddesini bilir ve buna göre de yaşar. çevrende yaşayan kürtler, vatanı bölme gibi bir çaba içinde olmayan gruplardansa seni rahatsız etmez, mutlu mesut yaşarsın. ama zaman zaman yaşanan terör olayları ya da kendini bilmez, hadsiz ve budala bazı kürt gruplarının yapmış olduğu açıklamalar, istekler vs bir anlıkta olsa böyle düşündürebilir insana. "lanet olsun batıda tek bir kürt kalmayacaksa bölünmeye bile razıyım" dersin!
sonuna kadar katıldığım, benimsediğim, haklı bulduğum düşünce.

bu memleketin en salak insanı bile biliyor ki; bu ülkede terörü destekleyen kürt nüfusu bitmedikçe terör bitmez. bu insanları eğitmek, adam etmek, akla karayı öğretmek ne yazık ki mümkün değil. boşa geçen bunca yıl bunun en büyük ıspatı.

ben bıktım artık. benim gibi milyonlarca insan da bıktı. her türlü adiliğin, pisliğin, şerefsizliğin altından bu adamların çıkmasından bıktım.

ben artık bu ülkede rahatça yaşamak istiyorum!

nereyi imzalıyoruz?
bu lafı insana ettiren, kürtlerin son zamanlardaki beyanatlarından ve eylemlerinden, aslında ne istediklerini bilmemeleri, cehalet yüzünden çok kolay şekilde kandırılmaları ve sırf birilerinin götüne takılarak güruha dahil olma çabalarıdır. onlara diyecek bir şey bulamıyorum ve kızamıyorum. çünkü çok cahiller.

yani bölünme isteyen adam ile devletten on çocuğuna karşılık ayda iki bin tl ye yakın çocuk parası alan adam aynı kişi olunca normal şartlar altında bir vatandaş normal bir refleks olarak bu cümleyi sarf edebilir bence.

doğu demek devlet memurlarından alınan vergiler ile adamların her sene çocuk yapması demektir. doğu demek kayıtlı elektrik abonelerinden her ay alınan ekstra "kaçak kullanımı kompanse etme" ücretidir.

"zamanında yeterli eğitim ve sağlık hizmetinin buraya gelmemiş olması" problemin kaynağı. devlet oy uğruna çözümü buraya günübirlik, altyapısız şekilde para akıtarak sağladığını düşünüyor. bu elektriksiz köylere beyaz eşya yardımı yapmaya benziyor.
(bkz: sen bu yazıyı bana yazdın)
kürtlerin hep kelek adamlarını görmüş ve onlardan bezmiştir yazar.
söyleminde de haklıdır bu yüzden..
onu bu hale getiren kürtler utansın.
ama yazarında alması gereken akıl;
kürtlerin içinde çok 10 numara, kardeş gibi adamlar olduğudur..
her sepetin içinde çürük elma çıkar..
her ne şartta olursa olsun bölünme gibi bir şey düşünülemez olayları bu şekilde tasavvur etmek yanlıştır. verdiğin vaad ettiğin vatan toprağıdır bu al burası benim arazim yarısı senin diyebileceğin bir mülk değildir. taşınmaz satılmaz maldır. hatta tartışılmazdır.
(bkz: sen bölün biz geliyoruz)
Bu düşünceyi destekleyenler de PKKlıdan farkı olmayan Bölücülerdir. biz Doğudan batıya göçtük, Yani Batıdan önce doğu Türk'ün vatanıydı,yarın da emin olunsun ki bu coğrafyada Nasıl rum ermeni kalmadıysa Kürt de kalmayacaktır. Erken pes etmek yok.
(bkz: misak-ı milli)
ödp'ye göre bunları söyleyenler "solcu" dur.
fayda açısından incelendiğinde herkes için faydalı gibi gözüken tutarlı mantıklı yapıcı barışçıl insancıl hümanist çözüm gibidir.
(bkz: hayırcıların kendini vatansever zannetmesi)
(bkz: batı)
(bkz: doğu)

bir kere nereden bölünecek? eğer yalnızca diyarbakır, hakkari, siirt, şırnak, batman bölgeleri ayrılacaksa; kuzey ırak'la nüfus mübadelesine girilip tüm kürtler bu ülkeyi terk edecek ve türkmenler türkiye'ye geleceklerse düşünülebilecek bir son çaredir.

ancak... bana kalsa kürtler** kuzey ırak'a siktir edilip türkmenler getirilmelidir.

bir de...

kürtçülerin geneli elâzığ, tunceli, malatya, erzincan, van taraflarını da "kürdistan" diye nitelemekteler. bunun birincil nedeni buralardaki etnik yapı değil tamamıyla stratejik gereksinimlerdir. eğer yalnızca kürt yoğun bölgeler ayrılırsa "kürdistan" iran-türkiye-suriye ve güneyde de şii araplar'ca çevrilmiş olacaklar. iran ve türkiye'nin başı çekeceği bir ambargoda açlıktan kendilerini yerler. içecek su bile bulamazlar. denize ulaşımları da olmayacak ne de olsa. bu nedenle kuzeyde ermenistan, güneyde ise basra körfezi'ne sınır isteyecekler.

böyle bir şey türkiye için kabûl edilemez niteliktedir. çünkü bu durumda türkiye'nin azerbaycan'la olan sınırı kesilecektir.

kaldı ki şanlıurfa, kahramanmaraş, gaziantep'te doğru düzgün kürt bulunmazken buraları da isteyecekler.

üstelik...

kürtler artık ayrılık istemiyorlar. ölmeden cennete gitmek istiyorlar. özerklik istiyorlar ama türkiye'nin vergileriyle beslenmeyi sürdürmek istiyorlar. "her şeyimiz ayrı olsun ama para vermeyi sürdürün" diyorlar.

eh, bize de bi siktir git demek düşüyor.
kendi aralarında kan davasına bile çözüm bulamamış toplumun kendi kendini yok etmesine neden olacaktır. saçma bir öneridir. sorunla yüzleşmek istemeyenin tembel düşüncesidir.
Bu tür söylemlerle ülkenin kültürsel&ırksal bölünmüşlüğünü harita üstündede gerçekleştirmek isteyen,bilinçsiz ülkem vatandaşının sözüdür.Muhtemelen bu toprakların bir avucu için dökülen Türkiye halkının kanını bilmemektedir,hatırlamamaktadır.O zaman her isteyen 10 kişiye bir devlet kuralım bumudur arkadaş?
yakın zamanda, pkk kalmayacaksa bölünelim nolacak diyen insanlar türeyecek bundan sonra. zaten burdaki amaç yıldırma politikası. ama ne olursa olsun bu ülke bölünmeyecek en azından bu ülkenin asıl sahipleri gençler buna müsade etmeyecek.