bugün

yakar çok can yakar...
4 yıl olmuş o bu dünyadan çekip gideli ama yine evlatların babalarına hediye aldıklarını görünce ilk günkü gibi tıkanıyor adamın boğazına cümleler. yine yutkunamıyorsun ilk günkü gibi. yine sessizce şarkılar söylüyorsun içinden duymamak için başkalarının "baba" deyişini. yine çekiliyorsun inine koskoca dünyada yapayalnız hissederek. yine canlanıveriyor en ufak bir sebepte gözlerini dolduran özlemi...

sımsıkı sarılın bugün babalarınıza. yarın bir anda yok olup gideceklermiş gibi doya doya koklayın tenlerini, okşayın saçlarını öpün yanaklarını ellerini.

çok geç olmadan...
onun gözünü arkada bırakmayacak bir evlat olabildiysen, kendinle onur duymaktır. düşünüp üzmeyin kendinizi. çünkü hiç bir baba çocuğunun üzülmesini istemez...

http://www.haberturk.com/yazarlar/524939-babalar
babalar günün kutlu olsun annecim dedirtir insana.
allah sabır versin durumudur. üzücüdür. toprağı bol olsundur.
cemal süreya'nın şiirini hatırlatır, babalar gününe babasıyla girenlerin de içini burkar.

sizin hiç babanız öldü mü?
benim bir kere öldü kör oldum...
yıkadılar aldılar götürdüler
babamdan ummazdım bunu kör oldum..
siz hiç hamama gittiniz mi?
ben gittim lambanın biri söndü
gözümün biri söndü kör oldum..
tepede bir gökyüzü vardı yuvarlak
şöylelemesine maviydi kör oldum
taşlara gelince hamam taşlarına
taşlar pırıl pırıldı ayna gibiydi
taşlarda yüzümün yarısını gördüm
bir şey gibiydi bir şey gibi kötü
yüzümden ummazdım bunu kör oldum..
siz hiç sabunluyken ağladınız mı?
(#8422630)
isa'nın ilk rakı içtiği ve dertlendiği gün olsa gerek bu.Tanrı ne zalimdi o zamanlarda.
özel günlere anlam yüklemekten nefret etsem de, bi şekilde dönen bu çarka "eyvallah" diyerek kutluyorum işte bu günlerden bazılarını. mesele, anne baba günü olunca değişiyor işin rengi belki de. sevgililer günü kadar vıcık vıcık, samimiyetsiz bir kırmızı değil. uzatmayım, bugün bunu düşündüm ben.. gurbet böyle düşünceleri tetikliyor, kim bilir? babalarına elveda diyen arkadaşlarımı düşündüm, kuzenimi, annemi, sevdiğim bir çok insanı işte.
babasızlık düşüncesi bile boğazıma düğüm oldu, bi damla yaş süzüldü, tahtaya vurdum,sonra bi sigara yaktım geçti..
bi sigara yakıp da boğazında düğümü hala takılı kalan tüm evlatlar.. babasız bu güne selam ve lanet eden tüm evlatlar, en çok sizlerin güzel babalarınızın günü kutlu olsun. bugün en çok onlara yakışıyor, hiç şüpheniz olmasın. çünkü bugün yalnızca sizler değil, hepimiz onları hatırlıyoruz.
eğer babanız 9 bin lira yüzünden cezaevinde yatıyorsa adamın amına kat kat daha koyan özel gündür. üstelik iran' da bile çek e hapis cezası yokken...
(bkz: hayata dair ic burkan detaylar) ... .
aslında bu hergün acı verir hep bi tarafını eksik bırakır .ama babalar gününde daha bi ayrı alır seni senden .bunun nedeni o günün özelliğinden değil .o gün herkesin babasının yanında olmasıdır .

ama onlar şunu bilmez senin baban sana onların babasından çok daha yakındır .
insanın içini burkan zor bir durumdur babasız birinin yanında babadan bahsetmeme durumudur.
her yerde çıkan babalar günü haberleri ve etrafınızda çocuklarının elini tutan babaları gördükçe aklınızdan tek bir şey geçer... ''keşke burada olsan...''
hem benim hemde kızımın yaşadığı durumdur. önemsemeyin, birkaç gün televizyon filan açmayın geçer...
bizlere çok koyuyor.
(bkz: sedat peker fun club)
anneniz yaşıyorsa, o'nun hem analık hem de babalık yaptığını birkez daha idrak eder, ananıza hürmet babanıza büyük özlem çekersiniz...
baba olduğu halde babasız girmekten iyidir.ne babalık yapmıstır,ne de görevini.babalar gününü bile unutturan babaya sahip olmaktansa,ölümü güzel hatırlanan babaya sahip olmak daha iyidir.
ritüel olup çıkmıştır.
anneler gününü annesiz geçirmek gibidir. anneler gününe annesiz girmek kötüdür fakat insanın babası yatalak bile olsa başında olduğunu bilmek insana bi güç verir. annem öldüğünde babam bana tek bir şey demişti; "sen benim her şeyimsin." bu laftan sonra babamın kıymetini anlamıştım. hayatımın en büyük dersiydi galiba.

şimdi anneniz ve babanız eğerki yaşıyorsa gidin sıcacık bi sarılın ve "seni seviyorum." deyin.
babalar gününde varlığı hiç olmayan, seni hiç hayatına sokmamış bir babadan on bin kat kere iyi olan durumdur.
sayın demireli kaybettiğimiz gün millet olarak öksüz gireceğiz malum çiller hanımı kaybettiğimizde de yetim gireceğiz.
Bir insanın başına gelebilecek en kötü olaylardan biridir.
elini tuttuğunuzda sıcaktır önce, sonra soğuklaşır gitgide... elleri soğudukça kalbiniz de soğuklaşır, kanınız donar. bir daha da ısınamazsınız hiç... anlatamazsınız içinizdekileri, onca birikeni. yaşarsınız. yaşamak zorundasınızdır... eksik ve anlamı yitik olsa da, özleyerek her yıl mezarı başında envai çiçeklerle kutlarsınız babalar gününü, ana kız yapayalnız.

çok özledim ben seni.
en samimi arkadaşının yanında olmak, ana babasızlığını hatırlatmak istememek, sanki seninde baban yokmuş gibi davranmaktır.
babasız kalmanın sebebi umarım babanın başka bir şehirde olmasıdır.
aksi halde çok üzücü bir durumdur.