bugün

dövmeyeni ve sövmeyeni makbuldür. para vermeyi babalık zannetmemelidir.
genelde bebelerin söylediği ilk sözcük. söylemesi kolay. bebe "baba" demek istemese bile, babalar ardarda ağzıdan dökülen iki harflik, anlamsız kombinasyonları bu büyük anlama yüklerler. insanoğlu işte.
'baba' der oğul,
baba anlar;
'oğul' der baba,
oğul ağlar.
süper kahramanım! canı en ufak yandığında bile içim fena halde cız ederken başına bir şey gelince dünyayı unuttuğum, sadece kendisine odaklandığım ölümsüz olmadığını bildiğim, gitmesinden korktuğum, gitmesek birbirimizden zamansız dediğim. her şeyden öte yüce insan.hep yanımda kalsın adamı. canım..
arkadaki daimi destek, kalpte kendini hissettiren büyük sevgilerin sahibidir kendisi.yokluğunu düşünmek bile boşluğa düşürür insanı.
bana nasıl ogrenecegimi ogreten, boynuna sarılıp "seni cok seviyorum" demekten hic bıkmayacagım, bir gun sesini duymasam yoklugunu en cok hissettigim, en ufak surat asmasına laf soylemesine 5 kat tepki versem de 1 saat sonra arayıp hic bir sey olmamıs gibi "esek sıpam butun bunlar ozlemden cok ozledim seni ben, soylediklerim sence yanlıs bile olsa sen kendi bildigini yap ama benim dediklerim de aklında bulunsun sonuc ne olursa olsun ben hep burdayım" diyen, bana sarıldıgında kimsenin yanında olmadıgım kadar guvende hissettiren, ne zaman bittim ben desem ucurumun kenarından cekip alan, esek kadar olunsa bile hala bana ne getirdin sorusuna hep "bir kucak ve kocaman bir opucuk" diyen hayatta ki en buyuk sansım.
(bkz: hayatta ben en cok babami sevdim)
çocuk sahibi olunca erkek eş tarafından alınan ya da ona verilen isimlerden biri.
bazı kişilerin anlamını hiç bilmediği kavram.
psikanalizde çok az işlev verilmesine karşın, kız olsun erkek olsun, çocuğun sağlıklı gelişimine büyük etkisi olan kişi. akıl sağlığı yerinde bir baba ile aile kavramında resim tamamlanır, huzur oluşur. akıl sağlığı yerinde olmayan babadan en kısa zamanda kurtulunur, ve anne ve çocuklar akıl sağlığına kavuşur.
iyi bir baba, ilk önce iyi bir eştir. çocuğa para ver, parka götür, anneye kötü davran, espiri yapıyor ayağına onu aşağıla, böyle iyi baba olunmaz.
hep haklı çıkan adam.
Hayat yokluğunu kimseye göstermesin dediğim.
hakkını hiçbir zaman ödeyemeyeceğimiz bir tanesi kişilik.
hayatın zorluğunu sırtına yüklemesine rağmen her zaman sizi seven, sizi koruyan insan.
ilk ve son aşk(ım), yokluğu bir an bile olsa düşünülünce gözyaşlarına engel olunamayan, hayatta varolma sebebi..
pek fazla sevmesek de birbirimizi acaba öldüğünde ağlarmıyım diye düşünmekten kendimi alamadığım şahşiyet.
ne kadar nefret etseniz de sokakta yuruyusunu gordugunuzde gulumsediginiz insandir. paytak paytak, ufaktan yurur. zamaninda sizin paytak yuruyusunuzu izlemistir, simdi siz ona acimayla, sefkatle bakarsiniz. garip duygular yasatir insana. "ben bu adamdan mi dogdum? boyle adamdan dogdugum yetmiyormus gibi bir de bu adamin azarini istiyorum" diye dusunseniz de, agiz dolusu serefsiz diyemezsiniz hicbir zaman; ne kadar serefsiz olsa bile.
beraber yenilen yumurtanın tavadaki son lokmasını her zaman size bırakan.
bazen boş bir figürdür baba. içini hiç dolduramayacağınız, hayatınızda olsaydı her şeyin çok farklı olacağı kişidir. kim olduğunu, nasıl biri olduğunu bilmeden özlediğiniz, hayatınıza giren her erkeği içten içe yerine koyduğunuz tek kişidir.
ne olursa olsun sevilen adamdır, oyun arkadaşıdır, en önemlisi evin direğidir *.
bugün 30 yıla yaklaşan ilişkimizi sorgulamama neden olmuş insandır. anne ile kavga ettiğinde oğlumuda alır giderim uleyn çekip balat'ta köhne meyhanede kadınlar üzerine konferans verdiği günleri hatırladım. milli takım gol yiyince kafamın 2 cm yanından geçen küllüğü ninja edası ile fırlatışını düşündüm. ablam evlenirken ağladıydı lan bu dallama bak duygulandım şimdi. renkli tv izlemek için komsuya gittiğim bir gün beni çağırıp gel bak sana süprizim var deyişini ve aldığı simens tv nin yanında sanki tv yi kendi yapmış capon mühendis gibi mağrur duruşuda güzeldi lan bunun. anneyle barışmak için gecenin bir yarısı nöbetçi eczanede kafasını gözünü sardırıp kaza geçirdim numarası ile oscarlık eve dönüş sahnesini nasıl unuturum ben bu adamın. askerdeyken -20 derece soğukta nöbet kulesinde dururken karakolun kapısından ayazda kalmış bekçi edasında girişi ve nöbet bitimi bana sarılışı heyyy gidi heyy orda da ağladıydık yuh bize. ya hastayken ille de oğlum gelsin o götürsün beni doktora gitmem başkası ile deyişini bana güvenişini nasıl paslarım.

ancaaaak... ulan bir gece önce alınan 4 kişilik pastanın anne baba çoçuktan oluşan çekirdek ailede yenen 3 diliminden sonra, kalan son dilim kimindir sevgili dostlar.tabi ki çoçuğundur deyişinizi duyar gibiyim. ama yok dünyanın her yerinde adeta deniz hukuku kuralları gibi değişmez olan bu içgüdüsel ebeveyn kuralını hiçe sayan bir adam var artık evimde. hiç mi düşünmedin şu yukarıda yaşananları. hiç mi vicdanın sızlamadı herkesin boş bulunup başka işlerle ilgilendiği anda o son dilimi yerken. nasıl geçer bir babanın boğazından lan o franbuazzz. boğazında kala o franboğaz .

kişisel mişisel entry demeyin , format görücek halde değilim. itiraf olsa yeri bile hazır ama bu entry düpedüz erol taş'tan sonraki en feci baba figürüne adanmıştır. burda sözlüğün bekaasından daha önemli bir aile dramı söz konusu.şu an oturma odamda kakaolu dudaklı bir yabancı oturuyor . 3 gramlık beyni ile elin kuş hayvanı gagasında saklıyor lan solucanı. o leziz solucanı yemiyor gidiyor bebesine yediriyor. utanmadan sıkılmadan kalkıp son dilim pastayı yiyen baba nasıl babadır. bu entry ebeveyn mağduru çoçuklara adanmıştır. ana fikir mi ? babana bile güvenmiyeceksin. budur
omrunun 11 yilini yurt ici ve yurtdisi gurbetlerde gecirmis artik ozlemeyi bile unutan bir insani her kamerali gorusme esnasinda duygu seline bogan sahsiyettir soyle ki :

r.t: neyse baba burada saat gec oldu yarin is var biliyorsun yatayim ben artik
baba: yat tabi eseklik yapma ben diyecektim lafa karisti saat 1 oldu dimi orada
r.t : evet
baba:dur gitmeden birsey sorayim; yaza geleceksin dimi artik izin icin konustun dimi
r.t : evet baba 1 aylik izin alacagim hersey hazir dedim ya
baba: yok anan cok sulugoz olduda ondan soruyorum kari milleti iste duygusal oluyorlar ozledim deyip duruyor(gozleri sulanir babanin burada)
r.t: valla iste kadin milleti duygusal oluyor(r.t de duygusallasir)
baba: allahtan kadin degiliz be ne oyle ozledim diye agla olacak ismi
r.t: hic ulan insan aglarmi sagligimiz yerinde her hafta konusuyoruz iste
baba: aslan oglum(sesi de titrer burada)
r.t: hadi yatiyorum ben baba herkese selam soyle
baba:hadi allah rahatlik versin
r.t: hormetler sissst
baba: sisssst

r.t; babanin bir nebzede olsun gulmesi ile diyalogu uzatmadan kapatir gorusmeyi ama gelde uyu sonra sabaha kadar dusun bakalim..

ha guldurur de ayni zamanda;
anne: ya nevzat su iside sen yapiver
baba: host bana ismimle hitap etme (isi begenmedi kaytarmak icin lafi degistiriyor)
anne: tamam kocam diyeyim o zaman
baba:onu da deme ne bileyim hafiz de haci de (gayet ciddi soylemisti bunu da cuma'dan cuma'ya namaz kilan bir insan kendisi)
dogru olmayı, kimseden korkmamayı, kimseyi utandırmamayı kimseden utanmamayı, calısmayı, dusunmeyi, merak etmeyi, bildigin herseyi, bilmediklerini ise arastırıp ogrenmemi,yaptıgım bir hata sonucunda evet bir hata yaptım ama benim kararımdı ve bunu duzeltebilirim demeyi, kimsenin kimseden ne bir gomlek asagı ne bir gomlek yukarı olmadıgını ve bu yuzden asla boburlenmemem gerektigini, paylasmayı, paylasmaktan dolayı kıskanclık degil mutluluk duymayı, balık tutmayı, balık pisirmeyi, roka balık rakı uclusunu ve en onemlisi bu senin hayatın suresi ne zaman bitecegi belli olmayan vizesi var bu yuzden dogrusuyla yanlısıyla tamamen senin kararlarına baglı bir hayat yasa ve bundan hep mutlu ol diyerek hayatta hep dik durup kendime guvenmeyi ve sevmeyi ögrettin. yanına gelip iyi veya kotu birseyi anlatmak, paylasmak, akıl danısmak istedigimde bir kere bile simdi olmaz vaktim yok demedigin icin tesekkur ederim.
"canımızın içi"* demektir efenim, çok özlenendir. ayrıca bulgarcada nine demektir.*
Ne istediğini Bilmezsin
An olur ya düşer aklına
Ağlamak istersin onun kollarında
Kulağına onu sevdiğini fısıldamak istersin
Hiçbiri sormadan sadece ağlamak
Sonra yalnız kalmak istersin
Ama neden yalnız kalmak istediğini sen bile bilmezsin
Aslında hayatına son vermek gelir içinden
Nedeni hiç bilmeden her şeyden kurtulmaktır belki de çözüm o an
Olmazsa her şeyden kaçmak
Ama her şeyden kaçacak kadar korkak olmadığını da bilirsin
Bakarsın göremezsin yanındakileri, ya da görsen anlayamazsın
Sahip olduğunu bilirsin ona her şeyinle ama korkarsın kaybetmekten
Sen ne istediğini bilemezsin artık
Yorumsuz ve anlamsızdır senin için her şey
Herkesin seni üzdüğünü anlarsın sonunda
Ve yalnız kalınca yalnızlığa ağlarsın
Onu istersin yanında, sadece onu
imkansız gibi gelir sana o da seni bırakmıştır
Gitmişsindir onun kalbinden ayrılmıştır elleri ellerinden
Unutmuştur adını bile
Yok artık en son o da bırakmıştır seni
Kabullenemezsin bunu ama... her şey ortadadır
Geri dönecek diye beklersin
ilk önce anıların aklına gelir
Sonra da resimlerine bakıp ağlarsın
En sonunda anlarsın...
Giden gitmiştir.
Sonra kendine gülersin
Ve hayatının kaldığı yerden devam etiğini anlarsın
Değişen bir gerçek vardır o da yalnız kaldığın
Ama daha da güçlü olduğundur...
hayatımda en çok kızdıgım, en sevdiğim adamsın... baba!