mantık evliliği yada görücü usulü dedikleri evliliktir...
bir zaman sonra hayal kırıklığına uğranılan evliliktir.
aşık olununca göz kör olur, herşeye katlanır.
aşık olmadan evlenmek biriyle zorla aynı evi paylaşmak gibidir. aşık değilsin ama aynı yatakta uyuyup aynı yatakta uyanıyorsun. bir zaman sonra katlanılmaz olur.
genelde ülkemizde evde kalma korkusu olan hanım kızlarımızın yaptığı bir eylemdir. Sevmediği ve hayatı boyunca da sevemeyeceği biriyle evlenir. Sırf mahalledeki cemile'ye, fadime'ye, hayriye'ye rezil olmamak için, ''beni de alan var kız'' diyebilmek için.
aşk dan darbe yemiş kadın yada erkeklerin de yaptığı eylem olabilir. iç acıtıcıdır. hemde çok hemde çok .
nasıl anlasınlar seni beni acıkmadan yiyenler,
uyumadan önce ayaküstü terlemeden sevişenler *
günümüzde aşık olarak evlenmekten çok daha mantıklı olan evlilik türüdür. bakıyoruz aşık olarak evlenen gençlerimize; ilk birkaç ay canım cicim aşkım bitanem, sonra bir bakıyorsun; aşk bitmiş, kavgalar başlamış, boşanıcaz biz.. e ne anladım ben öyle evlilikten? ama bir insan aşık olmadan evleniyorsa ya mantık evliliği yapıyordur, ya da görücü usulüyle evlenen biridir ki; görücü usulüyle evlenen kadınlar genellikle "ömür boyu bir adamla aynı evi paylaşmak, yuva kurmak" bilinci ve sorumluluğu içerisinde geldikleri için ayrılmamayı zaten kafaya koymuş bir biçimde evlenmektedirler. ve ufak bir araştırma yaparsanız hepiniz görürsünüz ki; aşık olan insanlar genelde geleceği düşünmeden, o anki duygu yoğunluğunun verdiği körlükte ani bir karar verip evleniverirler. ama görücü usulüyle ya da mantık evliliği yapan kişiler, evliliğin getirdiği sorumluluğun ve bilincin farkındadırlar. bu yüzden genelde aşık olmadan yapılan evlilikler daha uzun süreli olmaktadır. aşıklar ise aşkları bittikten sonra hiçbir şeye gelemez olup yuvalarını bozuvermektedir. işin özü budur.
mutsuz bir evliliğin ta kendisidir. (bkz: mantık evliliği)
aşık olarak evlenenlerin, yapmadıklarına pişman oldukları evliliktir. aşık olmayanlar da, aşk evliliği yapmadığına pişmandır. istisnalar vardır mutlaka ve inşallah da çoğalır ama görünüşe göre, evlilik biraz da pişmanlıktır sonucu çıkmaktadır.
normal bir evliliktir,asıl kaybettiren aşk evliliğidir.
zamanla nasıl olsa ss olcak olay.
tüm genç kızların kabusudur. insan neden evlenir ki. sevmediğin bir adamın soyadını taşımak, sevmediğin bir adamdan çocuklar doğurmak için mi.

aşk nedir? kime göredir, neye göredir.
bir büyüğün sözü vardır aynen uyarlayalım;
hayatımı aşksız sürdüreceğime, hayatımı bekleyerek sürdürmeyi tercih ederim. aşka değmese bile onurum bana yeter. onur aşktan güzeldir.
bir insanı zamanla sevmenin aşık olmaktan daha kalıcı olduğuna inanan insandır. *
sonucu mutsuzluk ve bu mutsuzluk beraberinde psikolojisi ne yazık ki düzgün olmayan çocukları dünyaya getirecek olan eylem. şiddetle karşı çıkılmalı eğer hala duygulara sahip olunabilmekteyse.
aşık olupta evlenen insan kadar normal kişidir.

Aşk evliliklerinide görüyoruz çevremizde. Tarafların flört dönemlerinde birbirlerini kandırmaları, gerçek yüzlerini göstermemeleri nedeni ile evledikten sonra hayal kırıklığı yaşamaları.

aşık olmadan evlilik yapmanın riski ne ise, aşık olupta evlenenin riskide aynı şekildedir.
-hiç bir zaman uyandığınızda sağ yanınızda göreceğiniz yüz size güneşten daha parlak gelmeyecektir.
-ay ışığının onun yüzünde parlamasını görmek için, uyumasını beklemeyeceksiniz.
-işten dönüşünü bir saat önceden camlarda beklemeyeceksiniz.
-eve geldiğinde güzel görünmek için saatlerinizi ayna karsısında geçirmiceksiniz.

Evlilik sadece çoğalmak değildir ki, bunlar olmayacaksa ne anlamı var bütün o kargaşanın..
(bkz: aşk nereye kadar)
(bkz: hata)
onsuz yasayamayacagınız biri ile degil de onla yasayabileceginize inandıgınız biriyle evlenip sonsuz monotonluk ve suresiz mutsuzlukla taclandıracagınız evlilik.*
(bkz: görücü usülü)
aşk gelip geçicidir önemli olan mutlu olmak.
aşık olmadan evlenmektense yalnızlığıma aşık olur onunla uyurum denilesi.
genelde bedeli ağır olan evliliklerdir. eğer ki, geçmişte deliler gibi sevdiğiniz birisi varsa, unuttum ben onu diyerek de evlenilse mantığımı kullanıyorum denilse de mantıksız harekettir. ama yok kimseyi deliler gibi sevmedim deniliyorsa bu aşama da mantıklı bir şekilde evlenilebilir. ama en iyi yol insanların birbirini iyisi, kötüsü ile tanıyıp severek evlenmelidir. tecrübe ile sabit midir? değildir. sadece bir önermedir. (:
bir hayati bosa harcamak, ziyan etmektir. asik olmadan asla..
(bkz: osurmadan sicmak)