bugün

tarafların zaman,mekan ekonomik durum vs. gibi konularda birbirine uyumlu olacağı düşünülerek yapılmış evlilik çeşidi..

(bkz: görücü usulü evlilik)
aşk evliliklerine göre daha başarılı ve uzun süreli olduğu gözlemlenmiş evlilik çeşidi,aşkın insanların gözünü kararttığı ve kişilerin olumsuz özelliklerini görmesini engellediği düşünülürse gerçekten mantıklıdır
Aşık olduğun insanla mantık evliliği yapmak kavramını topluma kazandırmıştır birtakım entel yazarlarımız.Aşk ve mantık kavramlarını aynı cümlede,paralel olarak kullanmak suretiyle...
aşk'la başlayan bir ilişkinin, aynı zamanda mantık temellerine de sahip olduğunun fark edilmesinin ardından yapılan evlilik(*1).
ne güzeldir.

(*1: sadece mantıkla yapılan evliliklere ise acımaktan başka ne yapılabilir ki?..)
(bkz: aşk evliliği)
35 yasına yaklasmıs yada devirmiş kadınların yapmaya mecbur oldugu evlilik türü.
'mantıklı insan evlenir mi ya' dedirten hadise.. **
demet akalın ın son kasetinden bir şarkı.
demet akalın 'ın son albümü banene 'deki şarkılarından biri.

MASKELERDEN SAHTELERDEN BIKTIM ARTIK
DOĞRU iNSAN KiMSE GELSiN BULSUN BENi
HAYALLERDEN RÜYALARDAN GEÇTiM ARTIK
EKSiĞiYLE FAZLASIYLA SARSIN BENi
KARŞIMA YOLDA ORDA BURDA ÇIKMIYOR Ki
ZATEN GÖZLER HER GEÇENE BAKMIYOR Ki...
OLURSA PADiŞAH TORUNU,SOYLULAR TOHUMU
BENi YORAR MI YORAR
YOK ÖYLE SEVMEDEN BiRiNi
MANTIK EVLiLiĞi BENi BOZAR MI BOZAR
(bkz: çıkar evliliği)
örnek vermek gerekirse;

liv tyler,Catherine Zeta-Jones,uma thurman gibi hatunların bir erkeğe gidip ''benimle evlenir misin'' diye sorduklarında erkeğin cevabının ''evet''olması gerekir.işte mantık eğer siz ismail yk değilseniz bunu gerektirir.ama bu kadınlara ''hayır'' dersen ismail yk'Nın dediği gibi allah belanı versin ne diyeyim.
(bkz: evlilik sözleşmesi)
çok mantıklı. sevgi ve aşk olursa bunun bonusudur.
bazı yazarların webcam ile klip çektiği demet akalın şarkısı.
(bkz: çaresizlik)
genç yaşta aşk ve sevgiden nasibini almış ve evlilikten soğuyan her akıllı insanın tercih ettiği bir yoldur.
yapılabilecek olan evliliklerin en iyisidir , karşınızdaki insanı zamanla tanır , seversiniz veya sevmezsiniz , sevmesenizde geri dönüşü yoktur . sevipte evlenildiğinde de ; aynısı hatta daha kötüsü olabilir . sevdiginiz insanı tanımışsınız tanıyacagınız kadar fakat evlendikten sonra ikinci bir yüzünü tanımak fazlasıyla seven tarafı yaralamaz mı ? o zaman ne kaldı sevgiden geriye ? sadece evliligin vermiş oldugu mecburen beraberlikten başka . her evlilik kararı mantıklı olmayı gerektirir fakat olayın başka boyutu da biz türkler için geçerli olmasa da evliliğin mantık dışı olması durumudur .
evlilik ve mantık sözcüklerini nasıl olduysa bir arada toplamış söz öbeğidir. Ancak olamaz evliliğin olduğu yerde mantık, mantığın oldu yerde de evlilik olmaz.
zengin koca bulma durumuna kadınlar arasında verilen,seviyeli ve usturuplu ad.
huyu huyuna, suyu suyuna uyan, evlenmelerine mantıksal olarak bir engel olmayan kişilerin aşık olmadan evlenmeleri ve sadece bu amansız dünyada birbirine arkadaşmışcasına destek olmaları, belki bir süre sonra farklı duygusal hissiyatla bağlanmaları demektir. bazı insanların yapması zorunlu hale gelmiştir. bazen tercih meselesidir. ancak mantık evliliği yapanların her zaman içinde ukte olarak kalıcaktır aşık oldukları bir insanla evlenselerdi ne olacaktı sorunsalları.
(bkz: zengin koca bulmak)
(bkz: zengin koca arayan kız modeli) *
evliliğin amaçları mantık yoluyla bilinen ve mantığa hizmet eden amaçlarsa işin doğasına uygun evlilik türü. yok evlilik denen şey insan ruhuyla, gönülle, mutlulukla ilgili birşeyse o zaman saçma. *
iyi düşünüp, dogru karar vermektir. ileride tatsızlıklar olmasın diye.
esittiri bana para getirsin, çocuğuma baksın, ne yaparsa yapsın ben görmeyeyim duymayayım olma ihtimali yüksek olan olay.
yurt dışına çıkan bir insanın bulunduğu ülkenin vatandaşı olmak için yaptığı evlilik.