sebepsiz yere açılmaya direnen, açmak için kullanılan kaba kuvvet sonucu bir işe yaramaz hale gelip yaşanacak güzelliği zehir edendir. halbuki onun misyonu kolayca açılıp ağızdabir dirhem lezzete dönüşerek bir lahzayı insana hoş etmektir. insanların da bazıları böyledir.

antep fıstığım sana diyorum, fıstığım sen anla.
yemesi en sona saklanan fıstıktır. sıra ona geldiğini gören kişinin morali ciddi bir biçimde bozulur. kimi zaman psikolojik tedaviye girmesi gerekebilir.
eve gelmeye direnen hatun gibidir.
ağızda 10 saniye tutulunca kabuğu şişerek direnemez hale gelecek antep fıstığıdır. (bkz: iş bilenin kılıç kuşananın)
gazi antep fıstığı. sonuna kadar direnen fıstık.
dikkatli olmak alzımdır zira fıstığı açıcam derken tırnak arasındaki eti kanatma ihtimalide vardır ve eğer ki olur da kanatırsanız kanaması bir yana elinizin acısından 1 ay fıstık bile yiyemeyebilirsiniz. benim başıma geldi de söylüyorum.
akla güzel bir yazıyı getiren fıstıktır. kuruyemiş tabağında fındıklar, bademler, yer fıstıkları ve antep fıstıkları yenilip bitirilirken, tabakta en son leblebiler ve açılmamış antep fıstıkları kalır. hayat da böyledir ulaşılabilir güzeller önceden eşlerini bulur. sona kaldıysan ya leblebiler ile idare edeceksin ya da kimsenin açmaya cesaret edemediği açılmaya direnen antep fıstığına odaklanacaksın. Onlara ulaşmak cesaret ister. Dişine güveneceksin kıracaksın ki, içinde gizlediği lezzete ulaşabilesin. Ama risklidir, dişini kırabilirsin.
Diş etinizi sıyırma olasılığı çok yüksektir.
bunların inatçı olanları yüzünden nice tırnaklar acımış, nice parmaklar kızarmıştır. çok canlar yanmıştır o uğurda.
az sonra açılmaya direnmeyen antep fıstığıyle yer değiştirecek olan fıstıktır. çünkü direnenle kimse uğraşmaz genelde. ve olmayınca açıklara geçilir.
fındık kıracağının bulunamadığı durumlarda kendisini pense gibi çeşitli el aletlerinin pençesinde buluverir..
hiç olmasa daha iyi. insanın canı istemezdi.
çiğnersin; çiğnersin;bakarsın olmadı atarsın be abi...
tırnak bile kırar.
(bkz: şam fıstığının antep fıstığına dönüşme süreci)

günün birinde böyle bir başlık açmayı düşünüyorum. şovenizmin eleştirisine katkı olaraktan...

aslında daha komik örnekleri de var:

(bkz: hünkar beğendi nasıl millet beğendi oldu) falan gibi...

komik ama, ciddi konular bunlar. bazıları dilimizde kaldı, bazıları unutuldu gitti!
tırnak düşmanı lanet olası fıstıktır. yalnız dostum; sen yoksan başkası var.
anteplilerin yemediği, yemeyeceği fıstıktır. zaten antep fıstığı tablalarının üstünde "yüzde yüz çıtlak" yazar çoğu zaman. ki öyledir de..
--spoiler--
karışık çerez tabağından azimle bulup çıkardığınız son antep fıstığının kabuğunda hiç kırık olmaması, dişinizle kırmayı denemeniz ama başaramamanız... caanım fıstığın içeride mahsur kalması...
--spoiler--

(bkz: umut sarıkaya tipi mutsuzluk)
(bkz: eninde sonunda benim olacaksın)
(bkz: kaçabilirsin ama saklanamazsın)
parmak uçlarımda yara açan fıstık tipidir. yaralarım kanasa da affetmem.