bugün

çok özel bir ezginin günlüğü şarkısı. afşar timuçin şiirinin cüneyt duru tarafından bestelenmiş halidir.

gözlerine bakar ağlar
bu son şarkı
son umut

gitme hep burada kal
benimle kal bu kıyıda
her yanına dokundum bakışının
her yerini tanıdım göklerinin
gün boyu sende uçtum
dinlendim dallarında
atlılar gibi yoruldum yanında
uyudum

ölür kıyı, ölür yazlar
alır götürür karakış
her bahar her umuda zorunlu mu
neden yolcusun bu kadar
gideceksen
al götür umudumu
al götür sonuna kadar
bunlar cogaltilabilir. bi ayrilik sozkonusuyken soyledigin her yaz turkusu bu gruba dahil edilebilir. lakin yaz turkusu nedir onu kaniksamis degilim.
bu şarkıyı karanlıkta , şarap eşliğinde dinlemeli.. tek başınayken.. kimseler yokken... aşıkken ve ya değilken..

bu ezgi , bu sözler...
insanın yüreğini yaralar..
"her bahar her umuda zorunlu mu ?" kısmında insanı düşündüren ve yaralayan bir hal alır şarkı.bundan sonrası alkol ile dinlenmezse iyi olur zannımca.
tüm ezginin günlüğü şarkılarında olduğu gibi hüznün dibine vurmuşken akıntıya karşı yolculuk etme umudunu yeniden kazandırır dinleyene..
etkileyici ezginin gunlugu parçalarından birtanesi'dir...

ölür kıyı ölür yazlar
alır götürür kara kış...
Nerde o eski ezginin günlüğü dedirten en güzel şarkılardan biridir. Şimdilerde ne var derseniz

(bkz: bana bi koca lazım)
bahçedeki sandal isimli albümde yer alan, insanın taa yüreğine işleyen nefis bir ezginin günlüğü şarkısıdır.
ayrılık sonrası dinlemenin pek keyif verdiği ezginin günlüğü şarkısı.

her yanına dokundum bakışının
her yerini tanıdım göklerinin
gün boyu sende uçtum
dinlendim dallarında
atlılar gibi yoruldum yanında
uyudum...
ezginin günlüğü'nün 1988'de çıkardığı bahçedeki sandal albümünde bulunan ve sumru ağıryürüyen'in söylediği şarkı. söz timuçin afşar'a, müziği cüneyt duru'ya ait.

Gözlerine bakar ağlar
Bu son şarkı
Son umut
Gitme hep burada kal
Benimle kal bu kıyıda *
Her yanına dokundum bakışının
Her yerini tanıdım göklerinin
Gün boyu sende uçtum
Dinlendim dallarında
Atlılar gibi yoruldum yanında
Uyudum

Ölür kıyı, ölür yazlar
Alır götürür karakış

Her bahar her umuda zorunlu mu ?
Neden yolcusun bu kadar
Gideceksen
Al götür umudumu
Al götür sonuna kadar *
çok güzel, çok içten ve çok değişik bir şarkıdır. ezginin günlüğü nün özel şarkılarından biridir. *
ayrılıklarda söylenen hiçbir türkü yaz türküsü olamaz. ayrılıklar üşütür sizi, asla ısınamazsınız. ayrılığın; delice seven her yürek bilir ölümden beter olduğunu... ve o yüzden tekrar sevmek istemez aynı ayrılık acısını yaşamak korkusundan dolayı; türkü de söylemek, türkü de dinlemek istemez... hatta özlememek için; yeniden sevmeye engel olamayacağını bildiğinden dolayı her daim kaçar sevgilerden, sevgililerden, sevdiklerinden...

sevgi güzeldir ama acısını göze almak yeniden ve yine yine yeniden akılcı bir bireyin işi değildir. ayrılık değil de korkaklık sevdaya dahil gibime geliyor artık yaşadığım onca eziyetten sonra. en çok da kendime ettiğim eziyetlerden sonra.
şuan dinlediğim parçadır. Gitme hep burda kal kısmında olan parça. Ezginin günlüğü farkı var sonuçta insanı uçurabilir.
almora'nın coverlaması gereken ezginin günlüğü şaheseri.
--spoiler--
neden yolcusun bu kadar?
gideceksen,
al götür umudumu...
götür,
sonuna kadar...
--spoiler--
"gitme hep burada kal. bizimle kal bu kıyıda." şeklinde gidenlerin ardından haykıramayışları bastıran güzide bir parça. afşar timuçin in dehası ile melodinin aslının buluşması.
üşütür.
boğazdaki o hiç geçmeyen yumruyu daha da hissettiren şarkıdır.
Çok geç tanıştığım, çok fazla sevdiğim şarkıdır.