bugün

ateist, bir yaratıcının olduğunu rededer, bir yaratıcıya inanmaz. deist ise bir yaratıcının olduğunu kabul eder ancak dinlere inanmaz. dinlerin insanlar tarafından yazıldığını savunur.
ateist: Bu bilgi gerçek hayatta ne işime yaricak?
deist: Bu bilgi öteki hayatta ne işime yaricak?
ateist: ''alayına isyan, alayına red''

deist: ''ulan belki vardır bir açık kapı kalsın''
ateist:hakiki anlamda tümevarım konularında yeteneksiz algılayabilme gücü zayıf kör insandır.
deist:kafası biryerden sonra basmayan insandır.
deistler, "tanrı ile arama din bile giremez" der; ateistler ise "tanrı da din de yoktur" der.
(bkz: deizm/#6666672)
ateist kadar nankör değildir.
özellikle genç erkekler arasında ateistlik daha popülerdir çünkü kızlar ateistlere verir görüşü hakimdir.
deist kişisinin dini kullanan kişiler tarafından dinden soğutulmuş muhtemeldir.
ateist cennete giriş sınavında sıfır alırken, deist iki buçuktan üç alır.
ateist inanmaz. koca bi eyvallah. keyfi bilir. ben şu an için benden sorumluyum. daha o kadar evreni insanlığı kucaklayacak kadar coşamadım. ben mi ben deistim. içinde agnostik besleyen bi deistim.
kavram adı önemli değil. kendimi etiketlemekten nefret ederim. hele izm-lerden falan hiç hoşlanmam. ama dine inanmam. yaradana inanırım. adı da hiç önemli değildir. allah-tanrı-x-y-z nolursa olsun. ben o ilk'e ben o öz'e inanırım. o güce. ona dua ederim. çünkü o bana sorgulamayı öğretir, eleştirmeyi ve düşünmeyi öğretir. kalıpları ve paketleri aynen almama engel olur. o beni sever. ben de onu. açık kapı-kapalı kapı-cennet-cehennem-yargılanma olarak bakmam ben olaya. inanç inançtır çünkü. inançta hiyerarşi olmaz. her kim neye inanırsa eleştiririm elbette. mantıklı gelmez. ama her kim neye inanırsa saygım sonsuzdur. kızarım ederim o ayrı. ama bi hiyerarşi sıralamasına koymam insanları inançları yüzünden.
o halde ne diyoruz: eyvallah.
ateist tanrıyı reddeder.
deistte şöyle gibi gibidir:(#6252620)
ateist kafirin gavurcadaki adıyken deist de yeni adıdır.
allah katinda farklari yoktur.
deist; "götüm henüz yemiyo" ateistidir.
ateist nettir. deist karamsar.
deist'in ateist'ten tek farkı herşeyi başlatan ilk kıvılcımı sorgulamasıdır. bir yaratıcının olduğuna inanır ama dünyanın çoğunluğunu oluşturan salakların inandığı masalları sallamaz.

aralarındaki bu fark bence aralarındaki benzerlikten daha küçüktür. bu iki tip insan da akla mantığa uygun cevaplar arayan zeki insanlardır.
türkiye de ateistler %90 ateist olduğunu belli ederek dikkat çekmeye çalışır. deistler ise dikkat çekmeye çalışmaz.
ateist tamamen reddeder. deist in kafasında hala soru işaretleri vardır.
ikisi de insandır bir fark yoktur. ırkçılık yapmayalım. (bkz: ay pardon yanlış başlık)
biri tanrıya inanır biri inanmaz.

al sana en baba fark.
ateist, ahmet çakar'dır. yanılsa da, yanılmasa da kesindir.
deist, rasim ozan kütahyalı'dır. yanılmak ya da yanılmamak ile ilgilenmez.
Deist dinlerin saçmalığını anlamış fakat tanrı olgusuna takılmış insandır ateist ise tüm zincirlerinden kurtulmuş özgür insandır.
Deist zamanla ateist olabilecekken ateistin deist olduğu pek görülmez.
veya ve'yi kapsar ama her ve bir veya değildir.
Kısacası ikiside kâfir dir. Deist bi adim onde tabi kafir sozu hakaret olarak algilanmasin plase.