bugün

bugün 31. si toprağa girmiş öğretmenlerdir.

http://forum.memurlar.net/konu/1165141/

biz de mi intihar edelim, daha kaçımız ölelim, kim bu canın mesulu, kim verecek hesabını?
kaçıp gitmeyi seçen öğretmenlerdir.

intiharın hiçbir açıklaması yoktur.

sorunumuz var diye hepimiz ölelim o zaman. bir bir intihar edelim olur mu ?

Kaçıp gitmek en kolayı, önemli olan sistemle, bu düzenle savaşabilmek.

Şükredin, savaşın.
üzücü bir olay tabi, intihar çözüm değil demeninde, lanet olsun bu düzene demeninde bir faydası yok. bi açıdanda bakarsan 24 yaşında atanamadım diye intihar edebilen birisi öğretmen olsaydı o çocuklara yazık olurdu.
görsel
evlenselerdi ya. şu sıralar güzel ülkemde her şeyin çözümü evlilik.gerçi o zaman da biri doğunun bir ucunda biride batının bilmem neresinde görev yapar bir de bunun acısını tadarlardı ya. neyse.
böyle bir kaç öğretmen tanıyorum ben. henüz intihar etmediler, allah korusun etmezler de inşallah...

kuzenim mesela bunlardan biri... adam evlenemiyo lan! kız arkadaşı atandı, kendisi hala kpss çalışıyo. kızı da vermiyolar, memur olsun öyle diyorlar... 7 senedir kızla beraberler, neler gördüler de bırakmadılar birbirlerini, şimdi aralarına devlet girdi. atama sistemi kıl tüy her şeyi sebep gösterebilirim buna... ama sonuç değişmez. bu adam çok seviyo lan kızı. evlenemezlerse ki zaman doluyo artık, ölür... kendisi de diyo zaten... belki tıbben ölmez, kalbi atar ama ölür. sen de yaşıyo deyip bakarsın öyle...
bu ülkede odtü bitiren adam ilkokul mezunu patronun altında çalışıyorsa, mühendislik okuyan adam bile helalinden para kazanıp 2 çocuk okutuyorsa esnaflık yaparak*, sikindirik bir eğitim fakültesi mezunu iş beğenmeyip intihar ediyorsa siktir olup gitsin afedersin. hiçbir mantıklı açıklaması yoktur intiharın. atanamıyormuş, atandı şimdi.

edit: birilerinin zoruna gitti. öyle, yapacak bir şey yok. sizi cebinden çıkaracak olan mimar, mühendis 1000 lirayla işe başlatılıyor bu ülkede. devlet olmuyor mu? o zaman alternatif işlere yöneleceksin bu ülkede çok az insan okuduğu işi yapabiliyor. kendini öldürmenin lüzumu yok. her biri bunların kafadan gitseydi ülkede insan kalmazdı, mantıksız mı? diplomasını sevdiklerim. bizde dört sene okuduk ama 1000 liraya talim ettik zamanında.
eğitim fakültesinde okuyan şahsımı bir hayli endişelendiren öğretmenlerdir. ulan ya bizim sonumuzda böyle olursa...
zorlamı öğretmenlik okutturdular dedirtir. halbuki su ürünleri mühendisliği okusaydı böylemi olurdu.
Acıdığım öğretmenlerdir çevremde bolca bulunan adamın dibi öğretmenlerdir. Götleri henüz kpss'nin gireceği kadar genişlemeyen öğretmenlerdir.
O değilde bazı insanlıktan nasibini almamış yazarları da su yüzüne çıkarmıştır. Adam kafayı yemiş amk delirmiş lan bildiğin. Ulan intihar etmiş adam öyle ya da böyle, tenhada kesmiş bileklerini. Hala birileri, çıkmış yok efendim iş beğenmiyor da yok bilmem mühendis onu cebinden çıkarırmışta, yok ebemin ammıda, yok eşşeğin ziki de. Yazıklar olsun ki hala bu zihniyette olan insanlar var. Mühendis olmuş mimar olmuş zerre sikimde değil, ölen adamın arkasından böyle konuşan adam yürüyerek uzaya da çıksa kıymeti yok. Yahu ne lan bu? "E ne olacak beni de mutahit taciz ettiydi" ağlamaları. Mütahit sana dayadı ama sen etkilenmedin diye bu adamın kafayı yemesi zavallılık mıdır, acizlik midir! Ortada bi haksızlık var ise bunu söylemek bu kadar zor mudur? Zaten bu ülkede asıl sorun da bu zaten,herkes kendi götünü kurtarma peşinde. Onun dışında adam ölse bile kimsenin umrunda değil.
başka ciddi sorunları yoksa sadece atanamadığı içinse mal olan öğretmenlerdir.
bu şekilde ki haberleri hergün duyar olduk.
Oğretmen lisesinde okuyorum şahsen ne olucaksın diye sorduklarında oğretmen demeye korkuyorum o kadar gözden düşürülen , sırf bu atamaları yüzünden direk aa öğretmenler de atanamıyor canım onun da o sorunu var diye yorum yapılan bir meslek.
Bu konuda öğrenci olanların ahkam kesmemesi gerekir. Bir okulu bitirin bir evinize dönün 3 gün işsizlik bile nasıl insanı yıpratan bir şey bir yaşayın ondan sonra ahkam kesin. Yok mühendislik yok doktorluk yok avukatlık herkes kendiyle övünür olmuş. Bu ülkenin öğretmene de ihtiyacı var. Hem herkesin babasının cebi sizinki kadar dolu olmayabilir olsa bile yediremiyor olabilir.

Tüm genç öğretmenlerin yolu açık olsun. Her zorluğun bir kolaylığı oluyor. Üzmemek lazım canı.
hiç üzülmediğim insanlardır. neden derseniz bunlarda hiç göt yok demektir.

iyi eğitim fakültesini bitirdin kıçı kırık beden öğretmeni resim öğretmeni vs oldun diye devlet kucaklasın seni sen otur bekle evde.

ulan git başka iş yap atanana kadar. başka iş yapacak kadar kafan basmıyorsa zaten öl gitsin daha iyi bu ülkeye ne faydan varda nefes alıyorsun ki?

ne zeki insanlar var bu ülkede parasızlıktan veya başka sebeplerden okuyamıyor asgari ücrete ev geçindiriyor çocuk okutuyor mutlu mesut kendi halinde yaşıyor. onlar ne yapsın ? toplu intihar şenlikleri mi?
konu altında çatır çutur baba parası yiyenlerin konusmamasi gerek. sen hiç yıllarca işsiz kaldın mı? ben bugün ögrenci halimle babamdan para istemeye utanıyorum. bu adam kaç yaşıma gelmiş sen düşün. sözlük trolleri herkesi kendi gibi yüzsüz sanmasın. ölünün arkasından da böyle tutup atmayın. ayıptır.
başka bir iş yapmayı neden denemediklerini anlayamadığım öğretmenlerdir.

hayır arkadaşım, intihar nedir ya? git başka işte çalış, memlekette iş bol çalışana. ama tabi amaç çalışmak değil, üretmek değil...
amaç günde 5-6 saat çalışmak, bol bol boş vakte sahip olmak, garanti maaşa ve upuzun bir yaz tatiline sahip olmak. cumartesi-pazar günleri de evde yatma cabası...

arkadaşlar, yatmayın, atanmayı beklemeyin. gidin çalışın, para kazanın. helalinden kazanacağınız paranın cebinize girdiğinde verdiği his binlerce orgazma bedeldir. hayatınızı boşa geçirmeyin. hayat o kadar güzel ki, ama çalışana, çalışıp kazanana. evde yatıp atama bekleyene değil.

ölen arkadaşlar boşa ölmüştür, yine de allah rahmet eylesin, geri kalanları da allah ıslah etsin.
oturduğu koltuktan, o daracık dünyasından öğretmenin psikolojisini anlamaya çalışanlar var. yoo ne intiharı, yo başka bir iş bulsaymış da neymiş. siktirin gidin lan bok kafalılar.

hayatında kpss denen illete hazırlanmanın ne demek olduğunu bilmeyen, çevresinde herkesin hala atanamadın mı? tarzı bakışlarını bilmeyen ibnetorların eleştirdiği öğretmendir.

1 sene hazırlandım bu lanet sınava ve o sene hayatımın en zor günlerini geçirdim. atanamasaydım napardım ben de bilmiyorum ama o 1 yıl içinde bile yeterince stres yaşadım.. kaldı ki öğretmenimiz 8 yıldır atanamıyormuş.

bu adamın yerine kendinize koyun 2 sn insan olmaya çalışın. atın o klavyeyi 1 saat, bir insanın ölümünün ardından oh olmuş, iyi olmuş demek nasıl bir oruspu çocukluğudur bir düşünün.

neyse her şey bi yana bu durumun oluşmasına sebep olan devlettir. atamayacağını bildiğin adamı neden yetiştirirsin. çevremde atanamamış yüzlerce öğretmen var bazıları başka işte şansını deniyor bazıları ise yapamıyor o kadar şanslı olamıyor.

burda ölmüş iyi olmuş kurtulduk diyen oruspu çocuklarına da önerim,

(bkz: 3 adımda empati)
burda ilkokul çocuklarının yaptığı gibi sidik yarıştıranlar var yok öss yok tembel yok çalışkan falan.

onlara şunu hatırlatmak isterim bir çok öğretmenliğin puanı sizin bahsettiğiniz mühendislik ve mimarlıklardan daha yüksektir. mesele az puan çok puan değildir. mesele burda insan hayatıdır ve o hayattan vazgecmeye sebep olan etkenlerdir. buna o açıdan bakmak lazım.
Hala eğitim fakültesinde okuyacağım diye poposunu yırtan arkadaşlara ibret olsun. Git büfe aç yine öğretmenden fazla kazanırsın.para ticarette.
öğretmenlik itoğullarının eline kalmasın diye bazı insanlar öğretmenlik okumak istiyor, ancak daha sonra kpss yi kazanamadığı için psikolojisi bozuluyor ve içlerinden bazılarına da yazık oluyor. ama kendisinden başkasını düşünmeyen, burnu havada cebi para dolu bazı adam kılıklılar arkalarından atıp tutuyor yok efendim simit satsaymış, başka işe girseymiş, girmediğini nereden biliyorsun? ama adam tezgahtarlık yapsın diye mi okumuş öğretmenliği lan! (burada tezgahtarlığa laf atmıyorum) ottan çöpten insanları, fen edebiyat mezunlarını, iibf mezunlarını, ziraat mezunlarını zamanında çok güzel öğretmen yaptınız ve sonuçlarıda işte bu embesil troller oldu ancak artık eğitime daha çok önem verilse çok güzel olacak.
asla intihar eden biriyle empati yapmayı kabul edemem. diyelim bir öğretmen var 5 yıl atama bekledi bu süreçte psikolojisi bozuldu. o sıra bir şansla ataması oldu. ya o psikoloji ile ben çocuğumu ona emanet eder miyim?

ne verebilir ne öğretebilir o insan benim yavruma.. intiharın eşiğinden dönmüş biri ne sebeple olursa olsun bu benim evladımdan uzak dursun kaldı ki çocukların rol modelleri olan eğitimcilerden bahsediyoruz burada. sıradan bir işci değil bu bir kuşağı etkileyen kişiler.

hiç bir zorluk insanın intiharını gerektirmez bu kabul edilemez.

eğitimci isen çocuk psikolojisini herşeyden herkesten daha iyi bilmen gerek. bir çocuğa integral geometri vs öğretmektense hayatı öğretmek her zaman yeğdir. buda ailede başlar okulda devam eder. varsın havuz problemi çözmesin o çocuk eksik kalsın ama 2 aylık bebeğini evde bırakıp tatile giden ve ölümüne sebep veren bir öğretmeni de tanımasın daha iyi. onun öğrencisi olacağına o öğretmen ölsün.

dünya güçlülerin dünyası kimi taşıyamaz ağır gelir kaçar kimi inadına yüklenir omuzlarına.

ekosistemde böyle değil mi güçlüysen ayakta kalırsın güçsüzsen yok olursun.
katili devlettir.
bi bitmediniz arkadaş devlet size bakmak zorunda mı? kim dedi size öğretmen olun diye.
Ataninca her şey bitecek güllük gülistanlik olacak zannedenler var, hayır bu işin bi de gurbeti var!.. acı ama gerçek, devlet kademesinde çalışacaksanız hayatınızın ortalama bi 5 yılınıda gurbete vereceksiniz, seve seve! ait olmadigin şehirlerde, yaşamaya mecbursun velhasili kelam, öyle 5-6 sene falan atama beklemeye değmez bu iş, ataninca dünyayı ayaklarının altına sermiyorlar alacağın 2.000 lira maaş.
1 ya da 2 sene çalış kpss ye olmuyorsa gir özele çalış benim güzel kardeşim. Çünki;
Atansanda zaten gurbetiydi, dogu goreviydi falan derken bi 5 yıl kazandığın paranin yaptığın işin bi anlamı olmayacak, sen bu 5 yılda aynı şekilde para kazanmadan gir özel sektöre, yavaş yavaş yükselirsin olduğu kadar. Atanamiyorsan takilip kalmayacaksın oraya.