bugün

genelde doguran kadınların henuz dogurmayanlara ya da doguramamıs olanlara soyledikleri kimi zaman ''ben senden daha tecrubeliyim'' kimi zaman ''sen ne anlarsın ki'' kimi zamanda tamamen iyi niyetle soyledikleri bir sozdur.

dogrusu bence; anne gozuyle olaylara bakmayı basardıgın anda beni anlayacaksın anlamıdır. yani bana kalırsa illa dogurmak sart degil...

ayrıca;

(bkz: anne olunca anladım)
(bkz: anne olmak)
(bkz: anne olamamak)
bir erkeğe hiçbir zaman söylenemeyecek sözdür.
annenin mantıklı bir sebep bulamamasından ötürü verdiği cevaptır, mazeret bulmayan anne, anne olunca anlarsın diyerek evladını susturmayı başarır, bu cevabın ardından(şayet kızsa)evladın içini anında evlenip anneyi anlama hevesi dolar sanki annenin böyle beklentileri vardır
bir de şöyle erkek kısmısı için içinden çıkılmaz bir durum vardır. (bkz: anne olamazsın ki anlayasın)
anne anlatır kızı anlamaz ya da anne derdini istediği gibi anlatamazsa, anlatmak isteyip de anlatmadıklarını bu sözle anlatmaya çalışır.
annenin aşırı korumacılığı, annenin aşırı sevgisi, annenin aşırı endişesi. bunların hepsi anne olunca anlaşılacak şeylerdir.
bazen çok içten söylemiştir, o zaman anlayacağına inanmaktadır.
Diğer açıdan sözcüklerin yerine "hede" koymaktan farksızdır.
anne olmaya bile gerek yok. Size emanet edilen ve yaşca sizden küçük bir çocuk alın yanınıza.
Aniden bir anaç tavır, kısıtlama, terledin mi, koşma, cama çıkma, sen kime msj yolluyorsun şeklinde sorgulama ya kadar varıyor insan.
Evet, büyüdükçe anneme benziyorum.

vakti zamanında hata yapıp, henüz ergenliğe giren yeğenimi bana emanet etmişlerdi.
- ee gizem okul nasıl gidiyor?
+ iyi.
- hımm çok aydınlatıcı oldu.
+ tıktıktıktık (cep telefonu tuş sesi)
- arkadaşlarınla mı mesajlaşıyorsun canım?
+ evet.
- çok olmadı mı sence?
+ nasıl?
- iki saattir kime mesaj yolluyorsan, baya oldu da.
+ cem ile mesajlaşıyoruz.
- hee cem mi. Cok hoş. ... ... Kim ki bu cem?
+ Arkadaş.
-nasıl bir arkadaş?
+ iyi biri.
- Ablacım nasıl tanıcan ,ki günlük çocuğu. Bak etraf it kopuk dolu. Aman sakın bir hata yapma ablacım. .. Sen beni tanıştırsana su cemle, bir de ben görim şunu.
+ off ablaa!
- Ablacım sen tanımazsın erkekleri.
+ sen nerden tanıyorsun? *
- yani lafın gelişi gizemcim.
+ ben dışarı çıkıyorum, çok bunaldım.
- hayırrr! .. yani ablacım beraber cıkarız istersen. Ne yapalım? sinemaya gidelim mi?
+ off ablaa, tek basıma cıkmak istiyorum.
- cemle mi görüşücan, hayırr olmaz. Gizemmmm .. Gizem beklee annen bana kızıcak. Gizem diyorum, Dur bakıyım!
*
bazen sözün yetersiz kaldığını bunun için zamanın tecrübeyle güçlendirilmesi gerektiğini ifade eden anlamlı söz.
her annnenin evladına her fırsatta söyledi ve ne kadar inat edersen et doğrulu kanıtlanmış cümle.