bugün

ankara nedir..an'a'kara..dır benim için..
denizi olmasa da gölü olan,her bir yanı köprülü kavşak ve gereksiz suni şelale doldurulmak zorundaymış hissi veren,insanları sessiz,soluk,ilim irfan dolu şehir.
ankara'yı en güzel anlatan ya da en içten hissetiren güzel bir vega şarkısı.
Vatanın değişmez makArr-ı cumhuriyeti.
bazen özlenen bazen özleten şehir.
şu sıralar tam da sonbaharını yaşayan şehir. çok deli çok şiddetli yağmurlarıyla, geceleri battaniyeye sarılmaya zorlayan havasıyla güzünün tam ortasında.
tunalı hilmi caddesinde keşfedilecek binlerce santimetrekaresi vardır bu şehrin. paris caddesinde ikinci el dükkanı, her köşede boncuk satan birileri, kitapçıların önünde buluşan gençleri vardır.
her daim genç nüfusu yoğundur bu şehrin. üniversiteleri üçü bir arada kahveler, kuğuseverler, kediseverler, vegaseverler, pamelaseverler, sinemaseverlerle doludur.
(bkz: dost kitabevi)
(bkz: konur sokağı)
(bkz: karanfil sokağı)
(bkz: yüksel caddesi)
(bkz: odtü)
(bkz: kuğulu park)
(bkz: kızılay)
(bkz: ikaros kültür evi)
(bkz: cafe orta dünya)
(bkz: leman kültür)
Ankara yaşanması gereken bi şehir.Ayrıca ankara'yı ilk kez başkent yapan ve adını veren kavmin Keltler, Anadoludaki adıyla Galatlar olduğunu belirtmem gerek.
askerliğimi ankarada yaptığımdanmıdır nedir. sevemedim bu şehri, boğucu sıkıcı. gülümseyen insan görmedim hiç asık suratlar ve üniformalar dışında.
gri kentim, yaşadığım güzide şehrim. insanıyla sıcak evim, huzur timsali insanın yanlızlığını en iyi paylaşan her sokağında ayrı güzellikler barındıran yağmurun en çok yakıştığı bana ait özellikleri barındıran sisler evim.
yıllar sonra bile gittiğimde bana 30 eylül 2006 günü bahçelideki puzzle cafeden beşevler metro istasyonuna giden yolda konuştuğum, dizlerimi titreten o kızı hatırlatacak olan gri binalarını pişmanlıklarım ve keşkelerimle özdeşleştirdiğim bu sıralar adına yazılmış şarkıları hüzünle dinlediğim şehir.*
hayatımın şehri bu şehir... ankaram... nazlı güzelim benim... beni korur, saklar; ben de ona biad ederim... sevgilimdir bu şehir benim... beni aldatmaz, kandırmaz, oyunlar oynamaz, yok yere bulmaz beni... bulduysa beni vardır bir nedeni, öyle yok yere çağırmaz beni... seviyorum aşığıyım bu kentin!!!
Genellikle memur şehri olarak tanımlanan, ancak son yıllarda bu kimliğinden uzaklaşan şehir.
25 senedir bu şehirde ikamet etmekteyim ve daha da edicem ama anlamadığım şey Ankara'ya* 1 veya 2 kere gelmişlerin hepsinden duyduğum "olum sizin insanınız beton gibi hiçbiri gülmüyo" ya kardeşim ne demek gülmüyo bu şehre biz jupiter'den kopan bi parça ile düşmedik'ya.Ha eğer kasıtedilen ota boka gülmemekse evet öyle ota boka gülmeyiz.*
eskiden sevilmese de zamanla sevilebilen bir şehirdir. belki de şehri anılarız yüzünden seversiniz. işte bu da açık bir kanıtıdır.
(#703010)
giderken de dönerken beni ağlatan şehir.
ankara' lı olup istanbul' da doğup büyüyen, hayatına burda devam edenler * için çok uzak ve soğuk gelen şehir. *
başkentimiz olan ildir. ayrıca 2. nesil yazar olan organizmanında yaşadığı şehirdir.
şarkısı vardır,şiiri vardır,romanı vardır adına yazılan.
renksizdir,siyah beyazdır,asildir.
özletir,bezdirir,terk ettirir,
öğrencidir,memurdur,bürokrattır.
Sonbahardır,kardır,soğuktur.
Denizsiz,bahtsız,ve yalnızdır.
Sivilleşemiştir.
nüfus demografisi;

1/3 memur
1/3 öğrenci
1/3 varoş

olan şehirdir. Zaten Atatürk'ün kıyağıyla şehir olmuştur yoksa şimdi kimse adını bile bilmezdi..

sevemediğim soğuk bir şehirdir, bir ruhu yoktur, yoğun bürokrasi ve politika vardır.
gözle değil kalple sevilen dostluklar şehri.
ankara hariç türkiye'nin bütün şehirlerinde olan cadde, sokak, bulvar, ... ismi.
siyahtır.
yoğun bürokrasinin varlığından dolayı eğlence anlayışı bakımından önyargıdan yeterince nasibini almış bir şehirdir. oysa, içi başka dışı başkadır. dıştan beton yığını gibi görünen ankara gece maskesini takar ve çok değişik, istanbul kadar kaliteli eğlence merkezleriyle dikkat çeker. (bkz: manhattan) eğlence anlayışı kızılaydaki ssk ile sınırlı değildir.
varoşu kadar burjuvası da boldur. heryer için geçerli olan paranız ve vaktiniz varsa orada canınız sıkılmaz düşüncesi ankara için de geçerlidir.
uzak kalinca degerini anladigim, dogdugum, buyudugum, soludugum sehir
cok baskadir ankara, bilenler bilir.
yasamak zorunda birakildiginizda nefret ettiginiz, her gece uykuya dalmadan once uzak sehirlerin hayalini kurdugunuz, eskimis ustunuze sinmis kokusunu yine de nereye giderseniz gidin en mutlu aninizda bile icinizde hissedip huznunu yine size bulastirabilecek,yasadigim yasamayi sevmedigim sehir