bugün

entry'ler (342)

turk futbol seyircisi

iyi ki varsın futbol diyen seyircidir.

fight or flight

dövüş ya da kaç prensibi. walter cannon amcamızın ilk kez 1900lerin başında ortaya attığı iddiadır.
mana olarak hayvanların bir tehlike(bir durum veya nesne) gördüğünde ya dövüşmeyi ya kaçmayı seçmesidir. sinir sisteminin tepkisi olarak tanımlamıştır. bunu cannon amca.
ayrıca daha sonraki araştırmalar gösteriyor ki bu davranış genel adaptasyonun ilk adımıdır.

düşünün ki bir kedi bir köpek gördü. eğer kaçabileceği kadar uzaksa topuklar ancak durum öyle değilse kabarıp köpeği korkutur sonra da onu bir güzel döver. *
bu insanlar için de geçerlidir diyelim ki sevgilinizle sarmaş dolaş dolaşırken komşu teyzeye yakalandınız. teyze yeterince uzakta ise hemen sessizce ortadan kaybolursunuz yok değilse savunmaya geçersiniz.
her türlü tehlike için uygulanabilir bir prensiptir yani.

felaketim olurdu ağlardım

(bkz: üçüncü şahsın şiiri)
(bkz: attila ilhan)

pinhani

7 eylülde taksim bronx'ta o yapış yapış insanlara ve kalabalığa rağmen harika bir performans sergileyip, istanbul'u yağmurla, kedileriseviniz'in gözlerini yaşlarla doldurmuş gruptur. evlerinden kalkıp gelmiş gibi samimi hallerine bayılıyoruz.

bir de, çok da umrumda diye bir şarkı varmış herkes pinhani'ye ait sanıyormuş bu şarkıyı. onlara ait değilmiş. sinan kaynakçı, pinhani yazıp internette paylaşıma açan arkadaşa teşekkür etti sahneden, elçiye zeval olmaz.

ozanser ugurlu

ankara üniversiteli olmasına rağmen sürekli odtü beşeri kantinindedir.*

ahmet akaraci

ankara atatürk lisesi'nin ilginç bir hocası daha.

edebiyat zümresinde kendini belli eder. zaten yakışıklı bir adam olduğu için kızlar peşinden koşardı benim dönemimde şimdi ne durumdadır bilemem.

atatürk gibi giyinir, ona da fiziksel olarak oldukça benzerdi. cidden bazen kendini atatürk zannettiğine inanıyorum.
marka hevesi, gösteriş merakı vardır, kendine belki de gereğinden fazla güvenir. ama rahatsız edici midir? asla.

çok ilginç ama atatürk lisesi bu adamla beraber güzeldir.

uçan ev

her türlü özelliğinin yanısıra aynı zamanda düğün salonu olan mekan.*

dunya evi

farklı yerlerden geçiş kapıları olan yer. misal evlendirme dairesi, kilise, cami, düğün salonu, halanın/dayının gölbaşındaki evi, uçan ev.

çeyrek

peride3 ile aynı gün birbirimizden habersiz alıp birbirimizi görür görmez de çantamızdan çıkarıp birbirimize gösterip şoka girmemizi sağlayan albümdür.

ayrıca insan bir garip oluyor yıllarca o kadar alıştıktan sonra başka seslerden dinlemek p şarkıları. güzel mi değil mi anlayamıyorum.

küçükken annenden dinlediğin ninniyi kendi çoçuğuna söylemek gibi,
sevgilinin parfümünü değiştirmesi gibi bir albüm işte.

korkarım

candan erçetin şarkısı olanın sözleri şöyledir:*
korkarım tanışacağız sizinle,
birkaç film seyredeceğiz belki de
ellerim tanışacak ellerinizle
seveceksiniz beni uzun uzun
içimde telaş olacak aşkınız
bir başka bakacağım günlere
dünler dahi değişecek gözümde
seveceğim sizi hem de çok...

korkarım alışacağız birbirimize
hangi yemeği sevdiğinizi bileceğim,
siz televizyona bakarken ben saçlarımı öreceğim.
konuşmadan oturacağız aynı evde
midem kasılmayacak artık sizi beklerken
seveceksiniz beni hem de çok
ama işte daha az bir keyifle...

korkarım gideceksiniz sonra siz
biraz ferah ruhunuz biraz üzgün
uykunun o ipek sığınağında gelecek nefesiniz
özleyeceğim sizi hem de çok
benden bir ses bekleycek aramayacaksınız
hem özleyeceğiz hem uzakta dinleneceğiz
ve işte böyle biz artık biz olmayacağız

korkarım
tanışacağız,
sevişeceğiz,
ayrılacağız sizinle.

ejderha

gandalf'ın dediğine göre eğer yaraladıysan öldürmen gereken yaratık.

sadettin tantan

kendisini tanımam fakat çok tatlı ve mütevazi bir kız evlat yetiştirmiş kişidir öyle ki kızı yaklaşık 10 yıldır çalıştığı beko elektronik a.ş.'de stajyerlere sunduğu tanıtım konuşmasından tutun şirket içi attığı maillere kadar hiçbir yerde soyadını kullanmaz, babasının reklamını yapmaz.

matematik köyü

şirince'de ali nesin ve sevan nişanyan'ın çabalarıyla kurulan, şu anda 70 civarı öğrencinin matematik yapmaya çalıştığı ancak türkiye bürokrasisi yüzünden engellenen oluşum. matematik baçesi, kampı.

öğrencilerin derslikleri mühürlenmiş, sık sık jandarmaların ziyaretleriyle karşılaşılmış, çadırda kalmalarına bile neredeyse izin verilmemiş ama inatla, hırsla ve aşkla matematiğe devam edilen yer.

odtü matematik bölümü

zavallı öğrencilerinin ingilizcesinin 'reverse of', 'assume that' ve 'therefore'dan ibaret olduğu ve işkenceci hocalarının ingilizce bilmediği bölümdür.*
sinirlenince 'ask your questions to my assistant not to me. i am going!' deyip sınıfı terk eden hocaları bile vardır.

peride3

beni gülmekten öldüren yazar. pek seviyorum.

benim stajyerlerim rocks seninkiler sux!

kedileriseviniz

peride3 ile beraber beko elektronik a.ş.'de insan kaynakları stajı yapmakta ve kendi enerji kaynaklarını tüketmiş yazar.

gunesin golgesini aramak

sebep sonuç ilişkini unutmuş, gözardı etmiş, kavrayamamış kişinin davranışıdır.

şebek kız kendi

bir de sevgilisi vardır bunun. onun adı da hödük çocuk terli.*

kötülerin daima kaybetmesi

(bkz: roket takımı)
(bkz: pokemon)

beylikdüzü beko fabrikası

şu anda peride3 ile beraber insan kaynakları bölümünde staj yaptığımız ve sürekli içinde kaybolduğumuz fabrika.

ilginçtir kantinde sigara satılmaz, sigara almak için çarşıdaki bijuteriye gitmek gerekir.*
stajyerlerine mavi önlük, işçilerine çalıştıkları alana göre kırmızı, yeşil, renk renk üniformalar giydirirler