belirlenen hedef, ulaşılmak istenen nokta.
kişiyi güçlendiren hede.*
Varmak istenilen sonuç, maksat, gaye vs.

"Amaçlar araçları haklı kılar." *
asla gerçekten sahip olunamayan.
Eliyahu M. Goldratt yazdığı kitap.
(bkz: gaye)
özellikle mühendislere tavsiye edebileceğim eliyahu m. goldratt' ın kısıtlar teorisini ortaya attığı kitaptır. kapanmak üzere olan bir fabrika üzerine yazılmıştır. örnek vaka röportajlarıyla birlikte anlatılmıştır.
fabrika müdürünün hayatından bir kesitin anlatıldığı kitap. üretim süreç yönetimi benzeri derslerlerin hocaları tarafından okunması tavsiye edilir, hatta tavsiye de kalmaz kimisi okuyun soru sorucam filan der. öyle manyaklar da var. ibnenin evladı diycem şimdi ayıp olacak.
birleşik kelimedir.
gol atmak değil midir?
"amaç kavramını biz uydurduk, gerçeklikte yoktur amaç." nietzsche
araçları meşru kılmaktır.
amaç yoksa bir nedenin de olmaması gerekir, bir neden yoksa varlığın var olması absürtlüktür. varım diyebilen her bireyin bir amacı vardır, çoğu bunun farkına varamaz çünkü hayatı sorgulamaz, ama herkesin ne kadar küçük,basit bile olsa mutlaka bir amacı vardır.
Tek amacım var, doya doya yaşadığımı hissetmek; ama bu her anın bokunu çıkarmak değil, anın farkına vararak basit bile olsa anlamlı ve makul yaşamakta güzeldir. Bence kötülüğü biz kendimize kimi zaman sıkılalım diye uyduruyoruz.
sözlükte gereksiz yere kullanılan sözcük.
canlı olan olan her şeyin, aynı (şey) olduğunun kanıtıdır.
Hedef, niyet, maksat, ulaşılmak istenen sonuç, varılmak istenen nokta manalarına gelir.
ingilizcede amaç için kullanılan kelimeler:
Purpose, object, target, goal, point, intent, objective...
ya hayır sen aç .s .s

(bkz: eksisine bandım)
bir eliyahu goldratt eseri. bir fabrikada yaşanan sorunları ve çözümlerini roman biçiminde sunmuş. üretim ile ilgilenen kişilerin muhakkak okuması gereken kitapların başında yer alıyor. bazı üniversitelerde endüstri mühendisliği bölüm öğrencilerine okutuluyor.
insanları korkutup evlerine kapatmak ama bilmiyorlar bu millet deli.
Kişinin ulaşmak istediğidir, hatta kişi yerine canlı demeliyiz; bir kedi de bir şeye ulaşmak isteyebilir.
Örneklersek:
• ressam için mükemmel bir resim ortaya koymak
• marangoz için koca kavak ağacından simetrik keresteler çıkarmak
• marx için komünist bir düzen yaratmak
• yazar için başyapıt niteliğine haiz bir eser üretmek
• futbolcu için en iyi futbolcu seçilebilmek
• çiftçi için hasadı güz aylarına kalmadan bitirebilmek
• diplomat için büyükelçi olmak
• bir kedi için ciğerin doyumsuz tadına erişmek
• bir doktor için tus'u kazanmak ve ötesi
• inek için bahar aylarında heyacanla otlayabilmek
• avukat icin hakim-savkı olabilmek

• nihayetinde bir insan için ölümsüz olmaya kadar sayılabilir gayelerimiz.
Gaye, ulaşılması istenen şey.
bir amaç bin hayalden yeğdir, anladım.
"...Bir amaca bağlanmayan ruh, yolunu kaybeder; çünkü, her yerde olmak hiçbir yerde olmamaktır..."

(Denemeler - Montaigne)
aristo'nun dört neden öğretisindeki ereksel neden.