bugün

çeşitli maddeleri bir araya getirerek ürün oluşturma, üretme işini gerçekleştirme, tüketilecek madde meydana getirme.
(bkz: asya tipi uretim tarzi)
(bkz: seri uretim)
(bkz: hatali uretim)
(bkz: imalat)
istihsal.
denklem'in tek bir eksiği olduğunda piç olan üretkenlik durumu.

sermaye > işgücü > hammadde > enerji = üretim.
türkiye istatistik kurumu(tik)'na göre eylül ayında türkiye'de sanayii üretimi yüzde 5.5 azalmış olan, hayatı yaratan süreç.
imalatla eşdeğer sanılan fakat imalatın üzerine ek olarak tasarımı da içinde barındıran eylem.

matematiksel olarak:
üretim=imalat+tasarım
akpnin türkleri yoksun bıraktığı önemli bir değer. elbette ki önceki yönetimler de ülkenin üreten ve özellikle geliştiren kollarına büyük darbeler vurmuştur.

bir an önce geri kazanmamız gereken değerdir.
insan oğlunun varlığını sürdürebilmek için ihtiyaç duyduğu yegane olgu. zira, insanın olduğu yerde tüketim varsa, tüketimin olduğu yerde üretim de zaruridir.
Ancak hiçe varırız bu yoldan varsak varsak
Üretim ki mekanı ya rahimdir ya barsak!

Necip Fazıl Kısakürek.
"firmalar asgaride maliyete eşdeğer bir gelir umduklarında üretimde bulunacaklardır."

yani; kâr etmeden de üretimde bulunulabilir.
yerli uçak üreteceklermiş. [ha ha hahaha]

New York Belediye Başkanı Bloomberg'in Türk otomotiv endüstrisinin üretimin bilincinde olmadığını söyledi.

Ford Aracımın Ön Camından Ses Geliyor.
Bahadır A. | 08 Mayıs 2014 13:14

2013 model Ford aracımda aşırı derecede ön camdan ses geliyordu servise gidildiğinde ön camın ve torpidonun sökülüp ön sağ direğin puntası kopmuş imalat hatası. 2013 model aracımın yapılan tamirattan fiyat açısından düşeceğini ve tarafıma otosandan hala dönülmediğini umursamaz davranmalarına anlam veremiyorum.

Ford Yetkilileri Cevap Vermiyor.
Kerim D. | 02 Mayıs 2014 17:25

Transit marka aracımdaki direksiyon simidi içindeki demirden ayrıldı. Servis anlamsız bir şekilde üretim hatası olmadığını söyledi. Bu mantıksız gelen açıklamadan sonra servise koltuğun altındaki yayların yerinden çıktığını gösterdim. Servisin cevabı koltuğun üzerinde yamuk oturulmuş ondan kaynaklı olduğunu, bunun bana mümkünse ford yetkililerinden mantıklı akıl alır cevap verilmesini istiyorum.

Ford Paslanan Boya
Hakan D. | 01 Nisan 2014 09:00

2012 model Çetaş Ford sıfır aldım. 350 m açık kasa #ford transit aldık. Araç 1 sene içinde kasa paslandı. Çetaş Ford bayi kasanın tamamını boyadı. 1 ay sonra tekrar paslanma yapmaya başladı. Çetaş servis bana garanti bitene kadar biz boyarız diyor. Benim derdim araç paslandığında boyatmak değil aracı satarken araçla kaza yaptığımı söylerler. Ben bunun fabrika hatasını nasıl anlatırım?ü

Ama Ford en çok ben istemiştim. Biz de 4 adet vardı. Hiç birinde olmadı. Bu güne kadar şimdi de kupa başladı. Bakarım önümüzde neler olacak zaman gösterecek. 2013 yılında kupada paslanma oldu. Çetaş Ford bayisine aracı gönderdim. Bizim elemana taş sıçramış demişler. Bu söyleyenin aklından şüphe ederim.
türkiye'de çok fazla olmayan şeydir.
tüketimin sevgilisidir. aralarında değişik bir ilişki vardır.
Sadece üretim yeterli değildir. Pazarlama yeteneği de gereklidir.Böylesine verimli topraklara sahipken, verim alınıyorken yeterli pazarlama yeteneğinin olmamasıyla yurtdışına açılamama ve düşük fiyatlar sonucu toplanmayan tarım urunlerinin önüne geçilmeli. Piyasanin üç beş toptancınin elinde olmasiyla,bu fiyatlarla üretim yapmak(tarım icin) salaklık oluyor.
Bir insan ya üretiyordur ya da tüketiyordur. Ya üretiyor olmanın yüceliğiyle aydınlanmıştır ya da tüketiyor olmanın verdiği hain zevkle mumyalaşmaktadır. Aynı anda hem ölü hem diri olunamayacağı gibi aynı anda da heem üretici hem tüketici olunmaz.
Aslında dünyanın şu halini anlamak için tek yapmamız gereken üretim sistemlerini anlamak. Bütün sistemler içinde bulunduğu üretim sistemine tabiidir. allah bile sadece üretim sistemlerinde etkin olan unsurlara din gönderir. Din kölelere inmemiştir.. Hiçbir zaman üretemeyeni muhatap almaz tanrılar bile..

Boş sıfatları geride bırakınca başka da bir şey kalmıyor insanın değerini tanımlamak için. insanı değerli kılan tek şey ürettikleri. Bunu da aslında üç başlıkta inceleyebiliriz: algı üretimi, silahlı güç üretimi, tüketim malzemesi üretimi.
Bunun olmadığı yerde istihdam da olmaz.çünkü hammadde üretiyoruz teknoloji değil.
türkiye'de esamesi yoktur. bu ülkede üretim sıfır.

ey türkiye halkı neden üretmiyorsunuz?

-ya allah bilmillah allahuekber!

-Efendim?

- avrupa bizi kıskaniiii.
“Üretim gitgide kollektif olduğu hâlde, sahibolma ferdî kalmıştır.”
her babayiğidin yapabileceği şey değildir. o köyleri terk etmeyecektiniz ağalar...
enflasyon terazisinin bir diğer ucudur. üretmezsen elindeki paranın değeri artar, gayet basit bir kural.
Türkiye'de gerçekleştirilmeyen hede. Niye üretmiyoruz biz elimiz ayağımız mı yok sayın devlet yöneticileri, teşvik etsenize halkı bir şeylere. Devlet anca köstek olsun. Her şeyde dışa bağımlıyız bu kadar olmaz. Evet.