bugün

(bkz: subliminal mesaj)
derginin eski tüfek solcularının bok yemesidir.

genç okuyucular tarafından da en az sevilen, en az takip edilenlerdir fakat malesef dergiyi bunlar yönetir.
zaten solculuğunu her fırsatta her kapakta belli eden derginin bu kez çuvallamasıdır..

tarafı mizaha karıştırmak pek taraflıca. evet evet.
Artık alınıp okunulmaması gereken dergidir.

(bkz: uykusuz dergi) tercihimdir. En azından onlar dine ve allaha inanıyorlar.

not:kötü oylayan arkadaslar uykusuz ile hiçbir bağlantım yoktur! , (bkz: amacınız ne olm sizin)
avizede prezervatifler asılı gibi çizilmiş karikatür.
her seferinde olduğu gibi şiddetle kınanacak bir olaydır.

daha sert tepki gösterilmesi zaruridir.
önemsendikce azarlar,yaratıcılarından ayrı düşmek cezası
yeter onlara.ihtiyatlı tepkiler vermek lazım..nefret ettir
meden, yavaşca dua ederek..mühürleri açılsın diye.
penguen dergisinin gözümde bittiği andır. neden böyle bir karikatür yaptıklarını açıklamalarının gerekeceği durumdur.
ifade özgürlüğüne göre değerlendirilirse gayet normal bir haktır bu. fakat işin içine , dergiyi okuyan birçok kesimden insan - inanan,inanmayan- girince durum değişir. taraflı olmaktır bu. ya da en azından subjektif bakmaktır. mizahın ne kadar çok siyasetle ilgilendiğini de gösterir. belki de sadece , karşı görüşün savunulduğunu belirtmek için böyle birşey yapılmıştır. bu da zaten mizahın özünü bozar. yakışmamış.
(bkz: penguen/#10808983)
peşin peşin belirteyim; öyle dinle falan ilgisi alakası olan bir insan değilimdir ben. neyse konumuza gelelim;

mallık parayla değil ki bu ülkede. beleş!

ama kimselere kızmamak gerek bence çünkü bu gibi adamları adam yerine koyan yine bizleriz ne yazık ki. insan üzülmüyor değil hani lakin yapacak bir şey de yok.

neymiş mizahmış hatta düşünce özgürlüğüymüş.

bu mudur yani düşünce özgürlüğü? istediğim gibi, sikimin keyfine göre, sizin sevdiğiniz, inandığınız değerlere fütursuzca saldırma, hakaret etme hakkını verir mi bana? tamam o zaman, ben de hepinizin orospu çocuğu olduğunu düşünüyorum, annenizim ona buna; bakkala çakkala çatır çutur verdiğini düşünüyorum. ama düşünüyorum sadece. düşünce özgürlüğü kasamında yani.

tamam mı?

oldu mu şimdi?

olmadı değil mi? bir yanlış var burada değil mi?

ben size söyleyeyim yanlışın nerede olduğunu. düşünce özgürlüğü kimseye yukarıda bahsettiğim hakkı vermez. veremez. verseydi özgürlük olmazdı zaten.

düşünce özgürlüğünü anlayabilmek için önce biraz düşünmek gerek malesef.
solmaz ve/veya baruter tanrı inancı konusunda görüşünü belirtmiştir, abartılacak bir şey yok. herkesin olduğu gibi onların da fikrini söyleme özgürlüğü var.

çok da cesurcadır, yazının gizlendiği falan da yok, kabak gibi yazmışlar oraya.

bundan sonra bu karikatür yüzünden penguen almayacakların bundan önce penguen aldıklarına da inanmıyorum.
yurdum insanının kutsalına değen karikatür cümlesi.
bak gördün mü alllahsızlık propagandası yapmış adam dergide, nasıl yapar? burası müslüman bir ülke kardeşim! inanmıyorsan belli etmeyeceksin, susacaksın. bilmiyor musun kuralı?

güzel ablalarım abilerim.
adam gerçekten cami köşesine yazmamış bunu. bu kadar tahrik olmanıza gerek yok yani. kurgulara da mı tahammülünüz yok? e hani islâm hoşgörü diniydi, inanan inanır inanmayan inanmazdı ne oldu? kitabınız mı değişti şimdi yoksa inancınız mı? halbuki türkçe yerine arapça yazsaydı hiçbir şey anlamayacaktınız. ne de güzel okumaya devem edecektiniz.

allah var kadar allah yoktur da. zor ama önce bunu bir kabullenin derim, sonra laf yetiştirsiniz yine yazara çizere.

aa bir de dedikodulara başlayın şimdiden 'o karikatürü çizen adam öldü', 'allahtan belasını buldu' falan diyin. her zaman yaptığınız şey değil mi zaten hah!

(bkz: imagine)
başlıkla penguen'in kapağı arasında hiç bir bağlantı kuramadığım zamazingo.

"6 kişi birleşip atom bombasına girmişler" eee ne var bunda? bu tarz espriler yıllardır türkiye'de yapılıyor. aç televizyonu yarılana kadar izlediğin dizilerde bu tarz espriler var. götünü yaladığınız salih memecan her kurban bayramı bu tarz esprileri yapıyor. penguen naptı la size? niye bu kadar hırs yaptınız?

not: şu başlığı açanında, buna destek vereninde maraş olaylarında "10 alevi kellesi alan müminin mekanı cennettir" ve sivas katliamında "kuran sayfalarıyla kıçlarını siliyorlar" diyen imamlardan, müminlerden hiç bir farkı yoktur. dini bir kendi içinizde yaşayın, yaşamayanada saygı gösterin.
bu ayrı bir olay, bunu "mizah yahu" diye savunanların varlığı ayrı bir olay. o kadar ki, bunları karikatürist sikse "mizah" deyip aldırmazlar.
bir insan bunu buraya yazdı diye, ne edek??? almazsanız almayın. ben alacağım gayet de.
derginin bu sayısını okurken dikkat etmediğim, bu başlıkta farkettiğim saygısızlıktır.
nedense cem adrian'ın bir şarkısını hatırlattı bana. *
aşk eski bir palavra, artık burdan geçmeyecek.
inanmak bir yol, kimse yürümeyecek.."
(bkz: yalnız da ayağa kalkabilirim)

edit: ne diye bu kadar eksilediniz? sizin allah'ınız yok mu laaaan?!
hani neden diyemeyiz yazara çizere ama ortada bir saygısızlık varsa bunu yapan kişi görmeli, tartışmak ve olay haline getirmek biraz saçma gibi. bu bir mizah, mizahın dini, dili, ırkı olmaz.
salih memecan'ın kılıçdaroğlu karikatürüne kin kusanların,ağız ishali olmuş kişilerin, bu karikatüre mizah demesi gayet normaldir.
iki yüzlüleri tek tek ortaya dökmüş karikatürdür.

17-18 yaş chp gençlik kollarının abonesi olduğu, sokak kültüründen daha düşük kişilerin aldığı;
eğitim almış, 2-3 kitap okumuş kişilerin ise "bir dergi kendinin ancak bu kadar rezil edebilir" diye iç geçirdikleri derginin bir karikatürüdür.

bir ortamda saygı görmek, düşüncelerinize değer verilmesini istiyorsanız penguen , leman almayınız.
benim anlamadığım bir şey var şimdi. bunu yapmak saygısızlıktır herşeyden önce, ama yasak değildir. değildir ki rahatça yapılabilmekte türkiyede adı bilinen bir mizah dergisinde. burada yazılan eleştirileri götüyle anlayıp burası "müslüman bi ülke" zırvasıyla ironi yapmaya çalışan dar kafalı arkadaşları zaten anlamakta güçlük çekiyorum. öte yandan bir arkadaşın daha bahsettiği şekilde, cami duvarlarında yazılan ayetleri, hadisleri veya her neyse anlamadığımızı düşünerek çizmişse eğer çizer, bunu çok daha uygun bir dille yapmalıydı, bu şekilde değil.

sonuç olarak başlıktaki entrylere bakılarak türkiyede 2 kısım insanın çoğunlukta olduğu anlaşılıyor: bir, sağcı geçinip dinden habersiz dar kafalılar, bir de solcu ve aydın geçinip aydın olmanın ne olduğunu bile bilmeyen dar kafalılar. olan bu ikisinin arasındakilere oluyor işte.
pengueni dört başı mamur dini bütün insanların müslüman kardeşlerimizi tebliğ eden bir dergi olarak bilenleri şaşırtan bir durum olmuş. ben de ise zerre kadar bir şaşırmaya meyil vermemiştir, benim gözümde bu sadece durum frikiğinden(!) başka bir şey değildir.
ayıp etmiş çizer*. fakat bu kendi görüşüdür, orası da onun sayfasıdır.
penguen dergisine ait bir karikatürdür. inananlar tarafından görüldüğünde büyük bir tepki çekmesine rağmen(ben de bir inanan olarak) düşündüğünüz zaman biz her yere allah vardır yazabiliyorsak eğer, inanmayanların gözlerine sokabiliyorsak allah vardır yazılarını, onların da bunu yapmaya hakkı vardır diye düşünüyorum.
cem yılmazın güzel bir hikayesini aklıma getiren olaydır.

abla cem yılmaza.

-oğlum ıyı güzel de gora da çok küfür var.
+ablam sen üstüne niye alındın ki sana etmedik.